Papouščí útulek získal milionový grant. Plánuje vlastní solární panely a klimatizaci

Iowa Parrot RescueUVNITŘ VIDEO – Neobvykle štědrý dar získal papouščí útulek Iowa Parrot Rescue poblíž Iowa City v americkém státě Iowa. Nadace DJ & T Foundation, za kterou stojí televizní moderátor Bob Barker, zařízení poskytne 50 tisíc dolarů (v přepočtu asi jeden a čtvrt milionu korun) na celkovou renovaci a energetickou soběstačnost. Útulek, který funguje od roku 1997, plánuje pořídit vlastní solární panely, zavést klimatizaci a rekonstruovat prostory karantény. Záchranná stanice, kterou za 19 let její existence prošlo asi tisíc papoušků, se momentálně stará o 63 exotických ptáků.
Opravíme i voliéru a karanténu, těší se majitel

Budova, v níž Iowa Parrot Rescue sídlí, pochází z roku 2008 a byla stavěna jako energeticky úsporná. Z tří stran jsou její venkovní zdi zahrnuty zeminou a čtvrtou tvoří velká okna, díky nimž dům může v zimě absorbovat teplo ze slunečního svitu, přiblížil agentuře AP majitel útulku Mike Hutchinson. „Už když jsme tuto budovu navrhovali, chtěli jsme ji mít co nejvíce „zelenou“,“ vysvětluje. „Se solárními panely jsem počítal od začátku. Proto jsem už při plánování stavby navrhl takový sklon střechy, aby to bylo efektivní pro solární články, kdybychom si je někdy mohli dovolit pořídit,“ dodává Hutchinson.

K TÉMATU: Kanadský útulek s 500 papoušky se nevyhne vystěhování. Dočasně mu pomůže sousední město

Elektrická energie v současné době tvoří největší díl nákladů papouščího útulku. Zejména v zimě, kdy se musí ptákům přitápět, se náklady na provoz zařízení šplhají do závratných výšin. Část peněz připadne i na opravy velké venkovní voliéry, kam útulek za dobrého počasí vypouští většinu papoušků, aby se mohli prolétnout. Iowa Parrot Rescue plánuje vyměnit i několik opotřebených vnitřních klecí a prostor karantény. Většinu těchto oprav si zařízení nemohlo z běžných příjmů dovolit. Útulek je závislý na darech a sponzorských příspěvcích od svých fanoušků. S péčí o ptáky zdarma pomáhají dobrovolníci.

Všem papouškům se snaží najít nový domov

„Bez tohoto výjimečného grantu bychom si plánované rekonstrukce rozhodně nemohli dovolit,“ potvrzuje Mike Hutchinson. Osobně se těší především na klimatizaci, protože v létě bývá vnitřní prostor zařízení natolik vyhřátý sluncem, že se v něm téměř nedá přebývat. „Mnoho věcí jsme si museli dělat doslova na koleni a to se teď díky grantu od DJ & T Foundation může změnit,“ říká šéf Iowa Parrot Rescue. Papoušci umístění do této stanice pochází od drogových dealerů, pašeráků, ale i od rodin, jejichž domovy zničil hurikán Katrina a nemohli se již o své domácí mazlíčky starat, protože přišli o vše.

ČTĚTE TAKÉ: První papouščí kavárna ve Spojených státech: dáte si kávu a vyberete papouška z útulku

Většina papoušků, které Iowa Parrot Rescue přijme, ale nekončí v tomto zařízení. Ošetřovatelé se jim snaží najít nové majitele. Zájemci musí projevit osobní zájem o chované zvíře a prokázat, že se o vybraného exota dokáží postarat. Za to, že si papouška vezmou k sobě domů, jim Iowa Parrot Rescue neúčtuje žádný „osvojovací“ poplatek, ani papoušky neprodává. „Věřím, že se nám postupně podaří najít domov všem papouškům, o které se staráme. Tomu nejstaršímu je dokonce přes 60 let,“ upozorňuje Mike Hutchison. „Péče a pozornost, jakou tito ptáci vyžadují, nelze brát na lehkou váhu,“ dodává.

Úvodní foto: Iowa Parrot Rescue
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..