Papoušci kdysi žili i na Sibiři, zjistili vědci. Dokládá to nález kosti u jezera Bajkal

Kosti papouška ze SibiřeDůkaz o tom, že se kdysi i na Sibiři vyskytovali přirozeně papoušci, objevili ruští vědci z Paleontologického ústavu Ruské akademie věd v Moskvě. Vychází přitom z nálezu jediné kosti, na niž narazil tým pod vedením Dr. Nikity Zelenkova v Tagajském zálivu na východní Sibiři poblíž známého jezera Bajkal. Podle odhadu vědců je kost stará 16 až 18 milionů let. „Dosud se nikomu nepodařilo nalézt důkazy o tom, že se papoušci někdy vyskytovali na Sibiři,“ citovala britská stanice BBC Nikitu Zelenkova. Podle jeho slov to naznačuje, že ptáci známí z tropů a subtropů kdysi běžně žili i v takto severně položených oblastech.
První pravěké pozůstatky papouška v Asii

Zároveň jde o první objev fosilie papouška na území Asie, kde se tito ptáci sice momentálně vyskytují, ale pouze v teplejších jižních oblastech. Z chladnějších částí severní polokoule je dosud znám nález kosterních pozůstatků papoušků ze severního Dánska. Sibiřský objev ale představuje nejseverněji položené místo přirozeného výskytu předků dnešních papoušků, upozornil časopis Biology Letters, který o nálezu informoval jako první. Papoušek měl být spíše menšího vzrůstu, velikosti andulky. „V dané lokalitě jsme objevili pozůstatky celé řady zvířat, většinou hlodavců, nosorožců, koček, hrochů a jiných druhů,“ vypočítává Zelenkov.

K TÉMATU: Papoušci kdysi žili i ve Skandinávii, dokazují to zkameněliny staré 55 milionů let

Paleontologové na stejném místě objevili už dříve velkou sbírku ptačích kostí, dosud však nikdy nenarazili na exotické druhy. Kost, jež dokazuje někdejší přítomnost papouška, se nazývá tarsometatarsus a představuje dolní část nohy. „Bohužel tento nález není dostatečný k tomu, abychom mohli zrekonstruovat vzhled tohoto papouška ani jeho potravní návyky a životní styl. Ale vypadá to, že šlo o ptáka, který se hodně podobal dnešním andulkám,“ říká Nikita Zelenkov. Kost má podobné rysy jako obdobný nález fosilie papouška z Německa, jež byla nalezena v roce 2010 a patřila druhu nazvanému Mogontiacopsitta miocaena.

Místo nálezu fosilie prvního asijského předka papoušků (Foto: Alexander Sizov)

Místo nálezu fosilie prvního asijského předka papoušků (Foto: Alexander Sizov)

Naruší to teorii, odkud se papoušci dostali do Ameriky?

„Na současném objevu je zajímavé to, jak daleko na sever a východ se tento pták dostal,“ říká kurátor přírodovědných sbírek Norfolckého muzea Dr. David Waterhouse. „Samotný fakt, že se papoušek vyskytl na Sibiři, ale nemusí být tak překvapivý. I když si tyto ptáky spojujeme s tropickými a subtropickými oblastmi, i dnes můžete narazit na papoušky třeba v Himalájích,“ dodává. Exoti si podle Waterhouse dokáží s horským podnebím poradit. „Navíc v období miocénu, z něhož je tento objev, bylo tepleji než dnes. Když si to tedy spojíte dohromady, nejde zase o tak překvapující objev.“ Může však změnit dosavadní poznatky o tom, jak brzy se papoušci začali šířit do celého světa a dostali se do Ameriky.

ČTĚTE TAKÉ: Na Novém Zélandu objevili fosilie čtyř druhů papoušků příbuzných nestorům

Dosavadní teorie pracovaly s hypotézou, že první papoušci přeletěli na americký superkontinent z Afriky, ale sibiřský nález naznačuje jinou migrační trasu. „Objev sibiřského papouška tedy může naznačovat – ale jde jen o možnost, i když zajímavou – že se papoušci vyskytovali v Asii a nejjednodušší cesta odtud do Severní Ameriky byla přes území, kde je dnes Beringova úžina, tedy z Ruska směrem do Kanady a na Aljašku,“ popisuje Dr. Waterhouse. „Prostě tento nález nám dává více otázek než odpovědí a bude nás nutit k vytváření nových hypotéz – a to je to, co se mi na vědě líbí,“ dodává kurátor přírodovědných sbírek Norfolckého muzea.

Úvodní foto: Dr. Nikita Zelenkov
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..