Výskyt papouška nočního potvrzen v Jižní Austrálii. Po nálezu peří jej prozradil hlas

UVNITŘ VIDEO – Tajemný a těžko identifikovatelný papoušek noční, který byl do roku 2013 oficiálně považován za vyhynulého, se objevil na dalším místě v Jižní Austrálii. Ochranářská organizace Wildlife Conservancy oznámila, že se jí podařilo nezávisle ověřit záznam hlasu nočního papouška pořízený v jihoaustralské přírodní rezervaci Kalamurin. Jde o první přímé potvrzení výskytu papouška nočního v Jižní Austrálii po znovuobjevení tohoto druhu. K objevu vzácného papouška došlo díky audio pastím, které na něj nastražili ornitologové John Young a Keith Bellchambers. Pouštěli jim záznam hlasu stejného druhu a pořizovali audio nahrávky a nastražili fotopasti.
Hledání papoušků nočních v rezervaci Kalamurin probíhalo ve dvou vlnách od června do července letošního roku a poté od července do září. Během první vlny strávili ornitologové noc poblíž místa, kde John Young objevil v roce 2017 peří papouška nočního v základu hnízd zebřiček pestrých. Hned druhý den ráno Young oznámil, že v noci zaslechl volání papouška nočního. Předběžná analýza audio záznamů z této a dalších lokalit, pořízených mezi květnem a červencem letošního roku naznačovala, že jde skutečně o papouška nočního. Pravost hlasového projevu papouška nočního poté potvrdil Nick Leseberg z Queenslandské univerzity, který pracuje na doktorandské studii o papoušcích nočních.

Potvrzených pozorování přibývá

Lesenberg uvedl, že záznamy poskytnuté z Jižní Austrálie byly totožné s hlasem papouška nočního, který osobně zaslechl v Západní Austrálii. Tam byl papoušek noční objeven loni v březnu. Vůbec první pozorování druhu po více než 100 letech od chvíle, kdy byl prohlášen za vyhynulého, pochází z Queenslandu, kde se papoušci noční vyskytují hned na dvou příhodných lokalitách. Loni v květnu pak byl papoušek noční poprvé zaznamenám na území Severního teritoria. Celkem se tedy objevil již ve čtyřech australských státech a vědci předpokládají, že nebude tak vzácný, jak se předpokládalo. Je pouze velmi nenápadný, takže se jeho výskyt těžko ověřuje a prokazuje.

K TÉMATU: Čtvrtý australský stát hlásí objev papouška nočního: v Jižní Austrálii byl zjištěn po více než 100 letech

Tajemný pták je rovněž jádrem sporu mezi dvěma ochranářskými organizacemi. Ornitoložka Penny Olsenová letos vydala knihu o papoušcích nočních, v níž tvrdí, že pták, kterého Young v roce 2013 zdokumentoval jako prvního po 100 letech, měl poraněné křídlo a fotografování i filmování podle ní bylo zinscenované. Autorka rovněž zpochybnila pozdější pozorování papoušků nočních v dalších lokalitách, za nimiž stál rovněž John Young a ornitologická společnost Australian Wildlife Conservancy (AWC). Naopak podporuje druhou ochranářskou skupinu Bush Heritage Australia (BHA), s níž si AWC nevyměňuje ohledně výzkumu papoušků nočních žádné informace.

Úvodní foto: John Young, Australian Wildlife Conservancy
Předchozí článek

Václav Klaška: Nejsem příznivcem klecí, papouškům jsem věnoval celou jednu místnost

Dálší článek

Policie na východní Jávě zabavila v ilegálních chovech 443 papoušků: eklektů, kakadu i loriů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější