Čtvrtý australský stát hlásí objev papouška nočního: v Jižní Austrálii byl zjištěn po více než 100 letech

UVNITŘ VIDEO – Unikátní objev hnízda papouška nočního, jednoho z nejtajemnějších ptáků světa, ohlásili přírodovědci z Jižní Austrálie. Jde již o čtvrtý australský stát, který v posledních několika letech potvrdil výskyt papouška, jenž byl po více než 100 let považován za vyhynulého. Nejprve jej vyfotografovali a natočili v Queenslandu, později v Západní Austrálii a také v Severním teritoriu. Nejnovější pozorování pochází z lokality poblíž Eyreova jezera, vůbec největšího jezera v Austrálii, které leží 12 metrů pod úrovní moře, je slané a bezodtoké. Vedl k němu nález peří papouška v čerstvě postaveném hnízdě.
Na začátku byl snímek z fotopasti

Ochránci přírody narazili na papouška nočního v červenci po rozsáhlém pátrání v celé oblasti, při němž nalétali 600 km vrtulníkem. Proč se soustředili zrovna na rozsáhlé traviny okolo Eyreova jezera, konkrétně na rezervaci Kalamurina? Loni zde totiž fotopast zachytila obrysy ptáka, který velmi připomínal papouška nočního. Z rozostřeného snímku sice nebylo možné stoprocentně určit, zda jde skutečně o tento druh, vyvolal však pozornost u ornitologů, kteří papoušky noční objevili na jiných lokalitách. Pátrání se ujal John Young, který stál za vůbec prvním objevem papouška nočního po více než 100 letech, kdy byl v celé Austrálii považován za vyhynulého.

K TÉMATU: Papoušek noční i v Severním teritoriu? Vědci zaslechli jeho hlas a věří, že není tak vzácný

I když fotografie nemohla být považována za přesvědčivý důkaz přítomnosti papoušků nočních v rezervaci Kalamurina, John Young prostudoval historické záznamy o výskytu tohoto druhu v dané oblasti. Zjistil, že v roce 1883 byli papoušci noční pozorováni v podobném biotopu jako letos na lokalitě poblíž Eyreova jezera. Young tedy neváhal a společně s ekologem Keithem Bellchambersem sedli do helikoptéry, aby prolétli oblast křížem krážem. Jednoho dne narazili na hnízdo orla klínoocasého, které sousedilo s příhodným biotopem jako stvořeným pro papoušky noční. Z vlastní zkušenosti věděli, že řada menších ptáků využívá přítomnosti orlů a staví si hnízda přímo pod nimi, aby je dravci ochránili.

Hnízdo vystlané peřím papouška nočního

Velmi často takto využívají orlí ochrany zebřičky pestré, nejhojnější australští ptáci, kteří obývají travní porosty. Ochránci tedy prozkoumali okolí orlího hnízda a narazili na několik hnízd zebřiček. John Young ale poté narazil na nezaměnitelné peří papouška nočního, které tvořilo základ nedávno postaveného hnízda. „Okamžitě jsem se začal nekontrolovaně třást vzrušením,“ popsal Young australskému listu The Advertiser. Vše nasvědčovalo tomu, že se ornitologové několik týdnů pohybovali pár set metrů od čerstvého hnízda papouška nočního. „Bylo to pro nás oba nesmírně emocionální zjistění,“ dodal Young.

ČTĚTE TAKÉ: Papoušek noční objeven v západní Austrálii, 2 000 km od dosud známých populací

Podle šéfa jihoaustralských ochránců přírody Atticuse Fleminga se nyní ornitologové pokusí zmapovat rozšíření a velikost nově objevené populace papoušků nočních. Posoudí ji podle záznamů hlasových projevů nahraných během noci a kamerových pastí. Ochránci však budou muset urychleně vypsat sbírku na 75 tisíc australských dolarů (přibližně 1,3 milionu korun) na dopravu a vybavení vrtulníků, které jsou jediným možným dopravním prostředkem, kterým se lze do lokality dostat. Papoušek noční je zařazen mezi ohrožené druhy v Červené knize ohrožených živočichů IUCN a patří mezi 20 australských ptáků, u nichž chce australská federální vláda do roku 2020 přispět k rozšíření jejich populace.

Úvodní foto: University of Melbourne
Předchozí článek

Olomouc zkusí vlastní ptačí burzu na Výstavišti Flora. Premiéra se kryje s burzou ve Zwolle

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 15. až 17. září 2017

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější