Faunapark v Lipové-lázních získal statut zoologické zahrady. Teprve druhé v Olomouckém kraji

UVNITŘ VIDEO – Oficiálním titulem zoologická zahrada se může o poloviny července pyšnit Faunapark v Lipové-lázních v Jeseníkách. Jde teprve o druhou zoo v Olomouckém kraji, která získala licenci od ministerstva životního prostředí. Tou první je Zoo Olomouc na Svatém Kopečku u Olomouce. „O statut zoologické zahrady jsme původně neusilovali. Při nedávné kontrole od České inspekce životního prostředí nám ale doporučili, že když chováme více než 20 druhů zvířat, bylo by dobré mít řádnou licenci od ministerstva,“ vysvětlil na dotaz serveru Ararauna.cz zakladatel a provozovatel Faunaparku Petr Augustýn. Licence od ministerstva je zatím dočasná, dvouletá, a během této doby má zařízení splnit ještě několik podmínek.
„O licenci rozhodovala dvacetičlenná komise, kterou vedl ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo a která nás osobně navštívila,“ popsal Petr Augustýn. Komise provozovateli Faunaparku doporučila provést některé úpravy a zapojit se do záchranných programů, aby bylo možné licenci Faunaparku prodloužit na dobu neurčitou. „Jednou z podmínek je vybudování karantény a také místnosti s prostředky na odchyt uprchlých zvířat. Také musíme mít připravený krizový plán pro případ útěku zvířat,“ uvedl Petr Augustýn. Ještě před získáním licence zavedl Faunapark v celém areálu kamerový systém a doplnil dvojité oplocení u velkých šelem.

Pro veřejnost je otevřeno od roku 2011

Dvouletou lhůtu dočasné licence Faunapark využije pro hledání vhodného záchranného programu, do kterého by se zapojil. V úvahu připadá podle Petra Augustýna několik možností: od chovu vzácných opic po tuzemské sovy pálené. Faunapark má také pěknou kolekci velkých druhů papoušků, včetně volně létajících arů a kakaduů. Do budoucna by chtěl tuto skupinu rozšířit i o největšího papouška světa, metrového aru hyacintového. Letošním hitem Faunaparku jsou dvojčata lemurů kata, kterým bohužel uhynula matka, tak se o ně stará sám majitel parku Petr Augustýn. „Dokrmuji je ručně, takže se moc nevyspím. Ale už jsou poměrně veliká a návštěvníci se nimi můžou vidět na volno,“ láká provozovatel Faunaparku.

ROZHOVOR: Petr Augustýn: Faunapark jsem chtěl mít od dětství, papouščí letku ještě rozšířím

Zoologická zahrada v Lipové-lázních je pro veřejnost otevřená od roku 2011. „Byl to můj sen od mládí. Už jako kluk jsem měl andulky, korely a další papoušky,“ popsal Petr Augustýn před pěti lety v rozhovoru pro Araraunu. „V roce 2003 jsem dostal nápad jezdit po školách s ochočenými papoušky. Byl jsem první v republice, kdo takto vystupoval po základních školách. Objel jsem jich přes osm set. Byl o to obrovský zájem, jenomže přišla ptačí chřipka a tou to všechno skončilo. Přes dva roky nebylo možné s papoušky volně vystupovat, tím pádem jsem tuhle aktivitu zastavil. Udělal jsem ještě jednu výstavu zvířat v Jeseníku a pak se mi naskytla příležitost koupit areál v Lipové-lázních a to mě tak nadchlo, že všechno ostatní šlo stranou,“ dodal.

Úvodní foto: Faunapark Lipová-lázně
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..