Dvě mláďata papouška v jednom vejci? Povedlo se u aratingů žlutých na Slovensku

UVNITŘ FOTOGALERIE – Nezvyklý objev učinil slovenský chovatel jihoamerických papoušků Pavel Hulák. Jeho chovný pár aratingů žlutých snesl neobvykle velké vejce, které obsahovalo zárodky dvou mláďat. Z celkové snůšky tří vajec byla všechna oplozená, ale pouze ze dvou se vylíhla mláďata. Prostřední abnormální vejce se ke konci inkubace špatně vyvíjelo. „Pomocí přístroje Buddy jsem jeden den naměřil tep mláděte ve vejci, ale druhý den už ne. Vejce také mělo uvnitř nezvyklé černé šmouhy. Jakmile jsem ho otevřel, objevil jsem v něm hned dvě mláďata,“ popsal chovatel serveru Ararauna.cz. Chovný pár, u něhož se vejce vyskytlo, už v minulosti odchoval mláďata. Dvoužloutkové vejce se však u něj vyskytlo poprvé.
„Chovám deset párů aratingů žlutých, z toho pět již úspěšně hnízdí, ale dosud se mi něco podobného nestalo ani u jednoho,“ říká Pavel Hulák. „Tento konkrétní pár je starý šest let, hnízdí třetí sezónu a vždy měl oplozená vejce. Mám v chovu i samici aratingy žlutého, která hnízdila ve věku necelých dvou let a měla oplozenou snůšku,“ dodává chovatel žijící poblíž severoslovenského Martina. Dvoužloutková nebo třížloutková vejce jsou poměrně častá u slepic. Vznikají při krátkých časových úsecích mezi ovulacemi žloutků nebo při současné ovulaci dvou až tří zralých folikulů. Vejcovodem potom prostupuje najednou více žloutků, přičemž mohou obdržet jeden bílkový obal, nebo má každý žloutek vlastní bílkový obal, upozorňuje Wikipedie.

Snese stejný pár další dvoužloutkové vejce?

Je-li interval mezi ovulacemi dvou žloutků dostatečný, může slepice v průběhu 24 hodin snést dvě normální vejce. U papoušků k tomu dochází jen velmi zřídka. Častějším jevem jsou tzv. trpasličí vejce, tedy výrazně menší vajíčka, než je u daného druhu obvyklé. Taková vejce obvykle postrádají žloutek, protože ten se po ovulaci nedostal do vejcovodu, nebo ho tam pronikla jen malá část. Při dočasné poruše vejcovodu může samice naopak snášet abnormálně velká vejce s jedním žloutkem, která ji však ohrožují, protože při snášení mohou fyzicky narušit její pohlavní orgány. Mezi častější abnormality u ptačích vajec jsou i různé změny skořápky, většinou reprezentované různými shluky skořápkové hmoty nebo hrboly.

K TÉMATU: Neobvyklé hnízdění arů vojenských v ZOO Děčín: samice snesla vejce na zem a sedla

Chovný pár aratingů žlutých, který snesl abnormální vejce s dvěma žloutky, v němž se vyvíjely zárodky dvou mláďat, úspěšně vyvedl potomky vylíhlé z dalších dvou vajec. Pavel Hulák nyní s napětím očekává, zda se případ abnormálního vejce bude u stejného páru opakovat. Do budoucna by rád chov papoušků omezil pouze na aratingy žluté a velké druhy arů, takže šance na odhalení další takové neobvyklé snůšky je poměrně vysoká. Zvláště když polovina z deseti párů aratingů žlutých v chovném zařízení Pavla Huláka ještě nedosáhla pohlavní dospělosti a chovatel čeká na jejich vůbec první snůšky.

Foto: Pavel Hulák
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..