Nejvzácnější papoušek Nového Zélandu letos zdvojnásobil svoji populaci. Není to kakapo

UVNITŘ VIDEO – Rekordních 150 mláďat letos vyvedli kriticky ohrožení kakarikové horští na Novém Zélandu. Jeden z nejvzácnějších ptáků této ostrovní země tak měl vůbec nejlepší hnízdní sezónu za několik posledních desetiletí, upozornila britská BBC. V přírodě dosud přežívalo jen okolo 100 až 300 jedinců kakariků horských, což z tohoto druhu činilo nejvzácnějšího papouška Nového Zélandu – ještě vzácnějšího, než je kakapo soví, nelétavý pták obývající tři přísně střežené ostrovní rezervace. Rovněž kakapové letos měli historicky nejlepší hnízdní sezónu od chvíle, kdy ochránci přírody zahájili záchranný projekt, který měl tento druh zachovat. Zatímco boj kakapů sleduje celý svět, o kakaricích horských se téměř nemluví.
Experti na faunu Nového Zélandu připisují populační expolozi kakariků nezvykle bohatým zdrojům potravy během letošní hnízdní sezóny, zejména pak úrodě bukvic, jimiž se kakarikové živí. Papoušek velikosti andulky, který obývá lesní oblasti Jižního ostrova Nového Zélandu, je přímým příbuzným rozšířených kakariků rudočelých a žlutočelých. Ti jsou běžnými obyvateli voliér chovatelů po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Od těchto druhů se kakariki horský odlišuje oranžově zbarveným čelem. V zajetí se tento papoušek mimo Nový Zéland prakticky nevyskytuje. Ochránci letos nalezli v zalesněných oblastech regionu Canterbury celkem 31 obsazených hnízd, což je víc než trojnásobek oproti stavům za poslední léta.

Do roku 1993 byl považován za vyhynulého

Novozélandský Úřad na ochranu přírody se nyní chce podle BBC soustředit na potírání invazních predátorů v hnízdištích kakariků, zejména pak potkanů, lasic a zdivočelých koček. Stavy kakariků horských na sklonku minulého století klesly natolik, že byli považováni za vyhynulé až do roku 1993, kdy byla objevena malá populace právě v Canterbury. Ochránci přírody poté přišli s projektem umělého vypouštění kakariků horských na ostrůvky při pobřeží Nového Zélandu, které jsou zbaveny veškerých dravců. S vypouštěním se začalo v roce 2005 a papoušci postupně vytvořili malé populace na ostrovech Maud, Blumine Islands, Chalky a Tuhua / Mayor. Všechny reintrodukce dopadly pozitivně a ptáci se úspěšně rozmnožují.

K TÉMATU: Kakariki horský opět čelí vyhubení. Doplácí na to, že není tak známý jako kakapo nebo kiwi

Problém byl doposud s vnitrozemskou populací, která dlouhá léta čítala pouze okolo stovky jedinců. Letošní hnízdní sezónou se podařilo tento negativní trend zvrátit. Už dříve biologové zaznamenali nezvyklý úspěch s uměle vypuštěnými ptáky na ostrově Maud, kde se tamní populace vypuštění v roce 2005, kdy šlo o 11 kakariků, rozrostla do roku 2012 na 97 jedinců. „Podpora záchranného programu je životně důležitá, ale souvisí také s uznáním tohoto druhu. Kiwi kdysi také čelil nejistým vyhlídkám a možnému vyhubení, ale díky ochraně a především všeobecné známosti tohoto druhu se mu podařilo pomoci natolik, že byl nedávno vyřazen z kategorie ohrožených druhů,“ upozornil před časem web IslandConservation.org. „Věříme, že větší známost by mohla kakariki horskému napomoci k podobnému úspěchu.“

Úvodní foto: Univerzita Massey
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..