Statistika CITES: papoušků žako v Česku meziročně přibylo 600, arů červenouchých je už přes 200

UVNITŘ TABULKA – Takřka 10 tisíc papoušků žako chovaných v České republice již má vydaný registrační list CITES a jsou zapsaní v centrálním Registru CITES spravovaném ministerstvem životního prostředí. Ke konci června letošního roku v registru meziročně přibylo 605 nově registrovaných žaků velkých a žaků liberijských a celkově jich už je evidováno 9 646. Vyplývá to ze statistiky, kterou serveru Ararauna.cz poskytl Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí. Žakové jsou s přehledem nejpočetněji chovaným papouškem spadajícím do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin.
Přibývá amazoňanů žlutokrkých, za pololetí o 46

Jenom za první pololetí letošního roku přibylo v Registru CITES celkem 364 papoušků žako. Podle dosavadního vývoje v počtu nových registrací to vypadá, že stále ještě dochází k registraci starších ptáků, jejichž majitelé dosud ignorovali přeřazení žaků z přílohy CITES II do přílohy CITES I. Pokud budou registrace žaků pokračovat stejným tempem, ke konci letošního roku počet registrovaných ptáků v České republice překročí hranici 10 tisíc. To je zhruba desetkrát více než u dalších nejčetnějších druhů papoušků CITES I chovaných v tuzemsku. Na druhé příčce se drží amazoňan velký s 1 176 registracemi (k 30. červnu 2019 jich meziročně přibylo 55, za první pololetí 2019 jde ale o pokles o 42 registrovaných exemplářů), na třetí amazoňan kubánský s 1 164 registracemi (meziroční pokles o 34 exemplářů, jen za první letošní pololetí jich ubylo 29).

K TÉMATU: Statistika CITES ke konci roku 2018: aratingů žlutých je už v Česku přes 300, amazoňanů velkých je více než kubánských

Z amazoňanů vedených v CITES I si dobře vede i amazoňan vínorudý s aktuálně 475 registrovanými exempláři. Meziročně to však představuje úbytek o šest jedinců, od začátku letošního roku dokonce o 17. Naopak výrazný nárůst počtu registrovaných exemplářů zaznamenali v prvním letošním pololetí amazoňané žlutokrcí. V centrálním Registru CITES jich od Nového roku do 30. června přibylo 46 na celkový počet 316. Meziročně byl růst o něco nižší, přibylo 10 nových registrací amazoňanů žlutokrkých. Pozitivní zprávy přinesla statistika ještě u amazoňana fialovotemenného, jichž meziročně přibylo 11 na celkových 238 (za první pololetí 2019 jich ale šest ubylo) a u amazoňana zelenolícího, kde meziročně narostl počet registrací o devět na 180, ale za první letošní pololetí jich tři ubyly.

Aratingové žlutí pokračují v populační explozi

U všech dalších amazoňanů spadajících do přílohy CITES I stavy v českých chovech stagnovaly nebo klesaly. Například amazoňanů nádherných k 30. červnu meziročně ubylo 13 na celkový počet 128 a toto číslo se od začátku letošního roku nezměnilo. Amazoňanů rudoocasých ubylo meziročně pět na 107, za první pololetí 2019 se ale jejich počet nezměnil. Amazoňanů rudookých meziročně ubylo devět a za první letošní pololetí jeden, aktuálně jich je v centrální Registru CITES celkem 139. Žádný meziroční vývoj nezaznamenal registr u amazoňanů tukumanských, jichž zůstává 49 (za první pololetí ale přibyla jedna registrace). Mírný pokles zaznamenaly i počty amazoňanů žlutoramenných, o to o tři registrace meziročně a rovněž o tři i za první letošní pololetí. Aktuálně jich český Registr CITES eviduje 43.

ČTĚTE TAKÉ: Statistika CITES v polovině roku 2018: V Česku je už šest arů kobaltových, počty registrovaných žaků přesáhly 9 000

Snižování stavů zaregistrovalo ministerstvo životního prostředí také u amazónků červenohlavých. Ke konci června meziročně v Česku ubyli tři a celkově jich zde bylo 43. Jenom za letošní první pololetí šlo o pokles o dva registrované exempláře. Naopak v raketovém růstu počtu registrací pokračují aratingové žlutí. Ke konci června jich centrální Registr CITES evidoval 344, což představuje meziroční nárůst o 74 exemplářů a jenom za první pololetí 2019 jich přibylo 43. Nárůsty počtu registrací zaznamenaly také takřka všechny druhy arů spadajících do CITES I. Meziročně nejvíce přibylo arů arakang, jichž ministerstvo k 30. červnu evidovalo 579, což bylo o 38 více než před rokem a o sedm více v porovnáním se začátkem letošního roku. Ara arakanga zároveň zůstává nejčetněji chovaným druhem ary, který podléhá povinné registraci podle úmluvy CITES.

Ara arakanga je nejčastěji chovaným druhem ary spadajícím pod CITES I v České republice (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ubývá arů horských, rostou počty arů zelených

Druhým nejčastěji zastoupeným druhem ary v CITES I je ara marakána, kterých je konci června meziročně přibylo 35 na celkový počet 482. Za první pololetí narostl počet registrací arů marakán o 14. Mírně se zvyšovaly i počty arů vojenských, a to o osm meziročně a o tři od začátku letošního roku na aktuálních 258 jedinců. Nadále přibývá i arů hyacintových, jichž bylo k 30. červnu 2019 v České republice registrováno 178. Meziročně tak jejich stavy v českých chovech stouply o čtyři jedince, od začátku letošního roku dokonce o osm. Jediným druhem ary, který zaznamenal meziroční pokles registrací CITES, je ara horský. Ke konci června jich meziročně ubylo 19 na aktuálních 144, za první pololetí 2019 ale zaznamenali růst o dvě registrace.

NAPSALI JSME: Populace arů červenouchých dramaticky klesá, v přírodě jich je maximálně 600

Počty kriticky ohrožených arů červenouchých v Česku poprvé přesáhly dvě stovky, když již ke konci června bylo 202. Meziročně to znamenalo nárůst o 11 registrací a od Nového roku po konec června o tři. Podobně přibývalo i dalších kriticky ohrožených bolivijských arů kanind. Meziročně šlo o 15 jedinců, jen za první letošní pololetí pak o 12 na aktuální stav 132. Žádné změny nenastaly v počtu vzácných arů kobaltových v pražské zoologické zahradě. Nadále jich je šest. Naopak významný růst zaznamenaly stavy arů zelených, vůbec nejméně zastoupených dostupných arů v tuzemských chovech. Ke konci června jich meziročně přibylo 12, a stejný počet si Registr CITES připsal i za první letošní pololetí. Aktuálně jich tedy eviduje 85, což je více než dvojnásobek za posledních šest let.

V Česku za první pololetí 2019 přibyl jeden kakadu filipínský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Stavy kakaduů palmových v Česku stagnují

Jak se vyvíjela situace u kakaduů? Stagnaci zaznamenaly stavy kakaduů palmových. Meziročně jich dokonce osm ubylo, za první letošní pololetí nepřibyla žádná nová registrace a celkem je jich v Česku 63. Podobně jsou na tom i kakaduové Goffinovi, kterých je podle Registru CITES v tuzemsku 62, ale to je meziročně o tři více a jen za první pololetí přibyly dvě nové registrace. Nejvzácnějších kakaduů filipínských je v Česku aktuálně 11, o jednoho více než na konci loňského roku. Nejčetnější druh kakadua zahrnutý do přílohy CITES I, kakadu žlutolící, zaznamenal ke konci června meziroční pokles registrací o sedm na 283. Za první pololetí 2019 podle statistiky ministerstva životního prostředí ubyl jeden. Ubývalo i kakaduů moluckých. Meziročně o 27 exemplářů na aktuálních 168, ale za první pololetí šlo o deset nových registrací.

K VĚCI: Slovensko zpřísňuje pravidla CITES, úředníci ale už nebudou muset být u kroužkování papoušků

K žádným změnám nedošlo podle Registru CITES u papoušků žlutokřídlých, jejichž registrace navíc není povinná. Registr u tohoto druhu dlouhodobě vykazuje 13 registrací, reálně je však těchto ptáků v Česku více. Příbuzných papoušků žlutoramenných eviduje ministerstvo 15, což je meziročně o dva méně, a i za první pololetí letošního roku u tohoto druhu ubyla jedna registrace. Naopak stoupaly stavy papoušků chocholatých, a to o pět meziročně a o tři za první letošní pololetí na aktuálních 187. Významněji posílil počet registrovaných pyrurů modrobradých. Meziročně šlo o 12 jedinců, za pololetí dokonce o 14 na aktuálních 208 exemplářů. Všechna data jsou pouze za období od roku 2004, kdy vznikl celostátní Registr CITES. Reálně tak může být všech papoušků CITES I v Česku více.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..