Populace arů červenouchých dramaticky klesá, v přírodě jich je maximálně 600

UVNITŘ VIDEO – Pomalu stejně tak vzácný jako ara kaninda začíná být i ara červenouchý. Podle aktuálního sčítání volně žijící populace v Bolívii přežívá v přírodě maximálně 600 těchto papoušků, informovala mezinárodní organizace BirdLife International. Pohlavně dospělých ptáků je výrazně méně, odhady se pohybují mezi 134 a 272 jedinci. „Tento druh má velmi malou populaci s klesající tendencí. Konzervativní odhady naznačují, že všechny subpopulace jsou extrémně malé. Proto je kvalifikován jako kriticky ohrožený,“ uvádí BirdLife International na svém webu. Mezi kriticky ohrožené druhy byl ara červenouchý zařazen loni na podzim, při pravidelné aktualizaci Černé knihy ohrožených druhů IUCN.
Papoušci opouští známá hnízdiště

S arou kanindou, který rovněž patří mezi kriticky ohrožené druhy a jehož divoká populace nepřekračuje hranici 300 jedinců (z toho 50 až 249 pohlavně dospělých), aru červenouchého pojí země původu: oba se vyskytují výhradně v Bolívii. Z hlediska nároků na hnízdní biotopy je ale ara červenouchý podobný spíše arovi kobaltovému. Stejně jako on hnízdní ve skalních puklinách a norách. Areál výskytu ary červenouchého je velmi malý. Omezuje se na východní Andy v jižní části střední Bolívie, od Cochabamby po Santa Cruz, Chuquisacu a Potosí. Jednotlivé populace obývají kaňony v okolí řek Grande, Mizque, Caine a Pilcomayo.

K TÉMATU: Na Slovensku se podařil světový prvoodchov křížence ary arakangy a ary červenouchého

Do roku 2010 bylo ornitology zmapováno 28 hnízdních lokalit arů červenouchých, ale v roce 2012 jich bylo obsazeno pouze 23. Na druhou stranu, v jednotlivých letech se počty sečtených papoušků dramaticky lišily podle toho, zda se ornitologům podařilo najít nějaké nové hnízdiště – podobně se vyvíjely i odhady populace ary kobaltového, který byl dlouho považován za kriticky ohroženého, dokud nebyly nalezena dosud neznámá hnízdiště s dalšími stovkami ptáků. A tak zatímco v roce 1983 se předpokládalo, že v brazilském státě Bahia žije pouze 60 arů kobaltových, poslední sčítání z minulého roku hovoří již o 1 300 ptácích a ara kobaltový byl přeřazen z kategorie kriticky ohroženého na ohrožený druh.

Vznikl projekt na ochranu arů v Santa Cruz

Ara červenouchý již několik let vykazuje opačné tendence. Bolivijským úřadům se nikdy nepodařilo zcela vymýtit vybírání mláďat z hnízd a nelegální obchodování s ptáky. Papoušci také doplácí na to, že často plení pole zemědělců, kteří je kvůli tomu střílí. Proto vznikl Projekt Paraba Fronte Roja („Záchrana ary červenouchého“), na kterém se podílí Nadace pro výzkum a ochranu papoušků v Bolívii a místní samosprávy obcí z departementu Santa Cruz. Ve společném komuniké, které podepsali minulý týden, se signatáři zavazují, že budou bojovat proti chovu arů červenouchých jako domácích mazlíčků, společnými silami zalesní břehy řek, budou vysazovat stromy, které jsou potřebné pro tento druh, aktivně chránit hnízdiště a rozvinou základní infrastrukturu pro turistický ruch.

ČTĚTE TAKÉ: Ara červenouchý byl zařazen mezi kriticky ohrožené druhy, stejně jako ara kaninda

Projektu se účastní zejména obce Comarapa a Saipina. V první fázi chtějí ochránci ověřit aktuální stav populace ary červenouchého v oblasti a stanovit potřebné kroky pro její ochranu. Zástupci projektu a místních komunit uspořádali již tři výpravy do hnízdišť arů, kde napočítali 301 jedinců a 11 mláďat, která již opustila hnízdní nory. Místní samosprávy vytvořily hlídky, které se nazývají „strážci kolonií“. Za spolupráci při ochraně druhu obce získají státní pobídky na rozvoj turistického ruchu v oblasti. Počítají zejména se zájemci o birdwatching, kteří budou chtít na vlastní oči sledovat kriticky ohrožené ary červenouché a další bolivijské druhy ptáků.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Doug Janson
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..