Venezuelský přírodovědec dostal „Zeleného Oscara“ za záchranu amazoňana žlutoramenného

UVNITŘ VIDEO – Prestižní Whitleyovu cenu, známou spíše pod přezdívkou „Zelený Oscar“, získal venezuelský přírodovědec Jon Paul Rodriguez za záchranu ohroženého amazoňana žlutoramenného. Ocenění, které každoročně uděluje britská nadace Whitley Fund for Nature, je spojeno s finančním obnosem 60 tisíc liber (1,8 milionu korun). Rodriguez díky němu bude moci v projektu pokračovat i přes neutěšenou politickou a sociální situaci ve Venezuele. Nadace ocenila právě Rodriguezovu houževnatost, protože v projektu pokračoval i v době, kdy většina obyvatel Venezuely řešila spíše existenční otázky, uvedl britský list Independent. Loni se jí podařilo zachránit rekordních 126 mláďat amazoňanů žlutoramenných.
Rodriguez se zaměřil na ochranu populace amazoňanů žlutoramenných na ostrově Margarita, která v roce 1989, kdy se svým projektem začal, čítala pouhých 650 jedinců. Papoušky ohrožovalo ničení původních biotopů spojené s vyhlášením Margarity za bezcelní zónu. Amazoňany navíc často vyhledávali pytláci, kteří jim vybírali hnízda a mláďata prodávali jako domácí mazlíčky. Rodriguezově organizaci Provita se podařilo během 30 let zvrátit takřka beznadějnou situaci a zvýšit ostrovní populaci amazoňanů žlutoramenných na 1 700 jedinců. Jak se jí to podařilo? Zástupci organizace se pustili do přesvědčování místních lidí, aby přestali najímat pytláky a stali se „ekologickými strážci“.

Hnízda stráží bývalí pytláci. Jsou za to placení

Hlídky vytvořené z místních obyvatel monitorovaly hnízdní stromy ve dne v noci, aby nikdo nemohl vybrat mláďata. „Je to o to pozoruhodnější, že se toho podařilo dosáhnout během politicky třeskuté doby, kterou provázelo násilí na obyvatelích,“ konstatuje Independent. Vysoká úspěšnost Rodrigueze a jeho spolupracovníků souvisí s tím, že přesvědčili ke spolupráci řadu bývalých pytláků, kteří se podíleli na vybírání hnízd a prodeji mláďat. Ti přesně vědí, jak a kdy hnízdní dutiny chránit. „Pytláctví však stále pokračuje v jiných částech země – existuje domácí trh s papoušky na mazlíčky, ale i mezinárodní obchod. My nabízíme pytlákům placenou práci po dobu hnízdní sezóny a potom jim pomáháme najít zaměstnání na zbytek roku,“ přiblížil ochránce svoji strategii.

K TÉMATU: Projekt na záchranu kakadu filipínského získal „Zeleného Oscara“, prestižní Whitleyovu cenu

Za svoji ochranářskou činnost získal Jon Paul Rodriguez již několik mezinárodních ocenění. Nadace Whitley Fund for Nature jej poprvé ocenila již v roce 2003. Před třemi lety byl zvolen předsedou Mezinárodní organizace na ochranu přírody (IUCN) a stanul v jejím čele jako první nominant mimo Evropu a Severní Ameriku. Rodriguez podle svých slov sní o tom, že se v budoucnu podaří ve Venezuele vytvořit speciální programy pro zahraniční turisty, kteří si budou moci nakoupit balíček zahrnující týden na karibských plážích a tři až čtyři dny pobytu v pralese se sledováním místních druhů ptáků. Birdwatching byl ve Venezuele velmi rozšířený, ale turisté zemi opustili poté, co v ní vygradovaly vnitropolitické problémy, kvůli nimž již emigrovaly tři miliony obyvatel.

Úvodní foto: Whitley Fund for Nature
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..