Brazilský Belém se připravuje na třetí vlnu vypouštění aratingů žlutých. Již tento měsíc

UVNITŘ VIDEO – Pět aratingů žlutých posílí ještě tento měsíc uměle vysazenou populaci těchto papoušků u brazilského města Belém. Půjde již o třetí vypouštění aratingů žlutých v rámci reintrodukčního programu v národním parku Utinga, který se nachází mezi Belémem a městem Ananindeua. První dvě skupiny se do přírody dostaly loni v lednu a v září. Nejprve šlo o osm jedinců, poté o dalších 13. Nyní je připraveno dalších pět papoušků, informoval server Amazonia Real. Jeden pár z první vlny vypouštění mezitím zahnízdil v umělé hnízdní budce poblíž místa vypouštění a úspěšně vyvedl jedno mládě. Papoušci však zůstávají do jisté míry závislí na dokrmování od lidí.
Ptáci pochází z chovu Lymingtonovy nadace, odkud byli převezeni do Centra Wild Animal Maranhão, kde se připravují na vypouštění. Ne každý papoušek se ale mohl zapojit do reintrodukce. Z prvních 35 aratingů jich mohlo být do přírody vypuštěno pouze 21. Další byli příliš fixovaní na člověka a nenaučili se přijímat potravu z volné přírody. Třetí vlnou vypouštění končí projekt Ararajubas Reintroduction Project, který odstartoval na sklonku roku 2016 a měl zajištěné financování do konce roku 2018. Jeho aktivity nyní převzali dobrovolníci zajištění vládní agenturou pro ochranu přírody Ideflor-Bio, která nyní žádá o grant na financování reintrodukčního programu pro další období.

Projekt mění vedení, ale nezanikne

Mění se i vedení reintrodukčního centra. Biologa Marcela Vilartu, který se kvůli aratingům přestěhoval v roce 2017 do Beléma, vystřídala Ana Paula Rodriguesová (na úvodním snímku). Její první mediálně viditelnou aktivitou bude právě květnové vypouštění pěti aratingů žlutých. Často jde o ptáky, kteří byli zabaveni pašerákům a pro něž Lymingtonova nadace v roce 2014 zřídila speciální chovné centrum v Sao Paula, téměř tři tisíce kilometrů od Beléma. Poté začala hledat vhodnou lokalitu, kde by bylo možné papoušky vypouštět zpět do přírody. V roce 2016 bylo rozhodnuto, že se touto lokalitou stane národní park Utinga založený v roce 1993, který je zásobárnou pitné vody pro 70 procent obyvatel brazilského státu Pará.

K TÉMATU: Brazilci vypustili druhou skupinu aratingů žlutých v Belému. První už úspěšně hnízdí

Aratingové žlutí obývali oblast Beléma již odpradávna. První vědecký popis pochází z roku 1848, ale poté začala jejich populace výrazně ubývat kvůli rozšiřování měst, odlesňování a nezákonnému obchodu s volně žijícími zvířaty. Poslední aratingové žlutí z Beléma zmizeli na přelomu 40. a 50. let minulého století. Oblibu těchto papoušků a velký zájem o jejich odchyt v dávné minulosti dokládá záznam Fernãa Cardina z konce 16. století, který jej v brazilském státě Bahia popsal jako velmi vzácného a ceněného ptáka, jehož cena odpovídala ceně dvou otroků.

Úvodní foto: Amazonia Real
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..