Metr vysoký, dvakrát robustnější než současný nejtěžší papoušek světa kakapo soví a rovněž nelétavý byl historicky největší papoušek, jehož kosti objevili australští paleontologové na Novém Zélandu. Nazvali jej Heracles inpectpectatus podle bájného Herakla, ale média jej přejmenovala na „squawkzillu“, kdákající Godzillu. Podle všeho šlo o velmi dravého ptáka, který svým mohutným zobákem dokázal rozbít cokoli a kromě ořechů a ovoce se mohl živit i dalšími, menšími druhy papoušků. „Nový Zéland je proslulý obrovskými ptáky,“ říká profesor Trevor Worthy z Flindresovy univerzity v australském Adelaide. „Avifauně dominovali nejen ptáci moa, ale v lesích se vyskytovaly i obří husy a adzebillové. Nikdo ale dosud neobjevil pozůstatky obřího papouška.“
Heracles inpectpectatus dosahoval podobné velikosti jako dronte mauricijský, známý též pod názvem blboun nejapný. Podobně jako kakapo soví patřil do skupiny novozélandských papoušků, kteří se zdají být primitivnější než jejich australští příbuzní i papoušci z dalších kontinentů. Podle expertů z Flindersovy univerzity, Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney a Muzea Canterbury na Novém Zélandu, kteří svůj nález publikovali na webu Royal Society, dosahoval Heracles váhy okolo sedmi kilogramů, což je zhruba pětkrát více než u ary hyacintového, který i s ocasem měří též jeden metr, a dvakrát tolik než u kakapa sovího. Obří papoušek žil před 19 miliony let a jeho kosti byly objeveny ve středním Otagu, regionu na Jižním ostrovu Nového Zélandu. Jde o oblast známou jako bohaté naleziště fosilií ptáky z doby Miocénu.
Ostrovy se dříve vyznačovaly obřími ptáky
„Fosilie zde nalézáme již 20 let a každý rok se nám daří odhalovat nové druhy ptáků a dalších zvířat,“ říká Worthy. „Heracles je jedním z nejúžasnějších ptáků, které jsme kdy našli, ale nepochybně se v tomto nalezišti nachází mnohem více neočekávaných druhů.“ Podle profesora Mika Archera z výzkumného centra patentologie a geobiologie z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney byl Heracles bezesporu největším papouškem s nejmasivnějším zobákem, jímž dokázal rozpárat naprosto cokoli. „Jeho ojedinělý nález vypovídá o tom, že se asi nacházel ve vyšších patrech potravinového řetězce. Ostatně, je velmi dobře známo, že i další novozélandští papoušci nestoři kea se přeorientovali na maso ovcí poté, co je evropští přistěhovalci v roce 1773 dovezli na Nový Zéland.“
K TÉMATU: Na Novém Zélandu objevili fosilie čtyř druhů papoušků příbuzných nestorům
Obří ptáci v pravěku obývali především různé ostrovy. Podobně jako dronte mauricijský žil na Fidži obrovský holub, na ostrovu Flores zase obří čáp, na Havaji obří kachny, v Nové Kaledonii obří taboni a v Karibiku obří sovy a další dravci. Heracles žil podle vědců ve smíšených subtropických lesích, kde rostly různé druhy vavřínů, palem a také podokarpů, jejichž plody jsou důležité pro hnízdění kakapů sovích. „Nepochybně mu to zajišťovalo bohatý jídelníček, stejně jako holubům, kteří v té době žili ve stejných biotopech. V lesích Heracles konkuroval adzebillům a předchůdcům ptáků moa,“ míní profesorka Suzzanne Handová z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney. Podle kurátorky muzea v Canterbury Vanesy De Pietri se na nalezišti v Otagu podařilo identifikovat již více než 40 druhů pravěkých ptáků.
Úvodní obrázek: Brian Choo / Trevor Worth