100 dní dělí ary škraboškové z německého ACTP od letu do Brazílie. Nezamíří ale hned do rezervace

UVNITŘ VIDEO – Nikoli v březnu, ale již 17. února 2020 odešle německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) slibovaných 50 arů škraboškových do země jejich přirozeného výskytu – Brazílie. Papoušci ale nezamíří hned do chovného a reintrodukčního centra poblíž města Curaçá, kde se nachází nová rezervace pro vypouštění arů škraboškových, ale do karantény poblíž města Petrolina, která se nachází asi 70 km od Curaçá. „Nejprve je umístíme do našeho reintrodukčního zařízení u Petroliny, ještě předtím, než bude první skupina vypuštěna znovu do volné přírody,“ informovalo ACTP na svojí oficiální stránce na Facebooku.

Společný projekt návratu arů škraboškových do přírody, kde vymizeli v roce 2000, zastřešuje kromě ACTP a brazilského Institutu pro ochranu biologické rozmanitosti (ICMBio) také Nadace Pairi Daiza z Belgie, katarská záchranná stanice Al Wabra a organizace Parrot International. „Ode dneška vás zveme na neuvěřitelnou cestu a budeme vás informovat o všech novinkách a sdílet s vámi tento neuvěřitelný zážitek,“ slibuje ACTP, v jehož chovu je přes 90 procent všech arů škraboškových na světě, celkem přes 130 papoušků. Většinu z nich sdružení získalo od katarské Al Wabry, která je společně s ary kobaltovými věnovala ACTP pro pokračování záchovného programu.

Podívejte se, jak vypadá rezervace, do které budou vypuštěni arové škraboškoví:

První skupina bude vypuštěna s ary marakánami

V Brazílii mezitím velmi pozvolna pokračují práce na reintrodukčním centru na farmě Concórdia poblíž města Curaçá, kde se na sklonku minulého století vyskytovali poslední divocí arové škraboškoví. Zde mají být papoušci dovezení z Německa chováni společně s ary marakánami a poté s nimi budou vypuštěni do přírody (ale jak informovalo ACTP, vzhledem k nedokončenému centru na farmě Concórdia budou ptáci nejprve umístěni v chovní stanici poblíž města Petrolina). Arové marakány obývají stejný biotop, kde se kdysi vyskytovali i arové škraboškoví a poslední samec bájného modrého ary ve volné přírodě vytvořil pár se samicí ary marakány.

K TÉMATU: Brazílie má nový akční plán na záchranu ary škraboškového do roku 2024

Brazilští biologové proto míní, že vypouštění arové škraboškoví by se mohli od divokých arů marakán naučit přežít v přírodě – zjistit, kde se dá najít potrava a odkoukat instinktivní chování před predátory. Teprve po vypuštění smíšených hejn papoušků obou druhů má přijít na řadu reintrodukce výhradně zaměřená jen na ary škraboškové. Arové mají být vypuštěni do dvou chráněných oblastí, které se nachází blízko sebe u města Curaçá. Počítá se s tím, že do oblasti budou moci cestovat turisté a divoké ary sledovat, což vytvoří nové pracovní příležitosti pro místní obyvatele.

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..