Chronický útěkář kakadu růžový opět létá na pražské Podbabě. Domluva majiteli nepomohla

UVNITŘ GALERIE – Volně létající kakadu růžový se pomalu stává koloritem šestého pražského obvodu, konkrétně Dejvic a Podbaby. Během listopadu ulétl majiteli nejméně pětkrát a v ulicích Podbaby se znovu objevil tento týden. „Dnes v 11 hodin se Praze Podbabě u konečné tramvají objevil růžový kakadu. Prosím, předejte informaci tomu, kdo ho hledá,“ napsala ve středu redakci Ararauny čtenářka z Prahy 6. Je to již potřetí za poslední měsíc, co redakci přišla informace s fotografií uprchlého kakadua růžového v Dejvicích a Podbabě. Deník Blesk koncem listopadu upozornil, že odchytové službě hlavního města Prahy i městským strážníkům došla s majitelem papouška trpělivost a předala případ k řešení úřadu místní městské části.

Mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová uvedla, že kakadu během listopadu třikrát skončil v útulku pro opuštěná zvířata v Dolních Měcholupech a dvakrát ho strážníci předávali přímo majiteli na Praze 6. „Vzhledem k tomu, že je to takto opakované a časté, zaměstnanci útulku předávali podnět na příslušný úřad městské části, že se jedná o nezajištěné zvíře,“ citoval mluvčí web Blesk.cz. Úřad ale zjevně majitele nemotivoval dostatečně k tomu, aby zavíral okno svého bytu a papoušek tak nemohl opět ulétnout. Podle zákona by měl chovatel zvíře v zájmovém chovu zabezpečit tak, aby nemohlo uniknout. Pokud se tak přesto stane a děje se to opakovaně, jde o přestupek, který úřad řeší nejprve domluvou a poté pokutou.

Kakadu by měl změnit majitele

Kakadu růžový má Prahu 6 už pořádně procestovanou. 8. listopadu jej strážníci odchytávali na parkovišti před hotelem International na Podbabě, 13. listopadu se vyskytoval na balkonu soukromého bytu na Paťance, 16. listopadu zaletěl k automyčce na Podbabské, 22. listopadu k podbabskému nádraží a 27. listopadu ke kasárnám na Podbabě. Nyní se opět objevil u hotelu International. Odchyt papouška strážníkům většinou zabere zhruba hodinu, ne vždy se ale kakadu nechá „přemluvit“ a ulétne. Toulavého papouška přikrmují obyvatelé Podbaby, a tak mu při jeho „výletech“ v podstatě nic nechybí. Kakadu růžový je totiž velmi odolný pták, kterému nevadí ani lehké mrazy. Navíc ve městě se teplota během zimních měsíců pohybuje výrazně výš než v otevřeném terénu.

K TÉMATU: Uletěl vám papoušek? S hledáním pomůže nový pořad televize Prima

Nabízí se ale otázka, zda by papoušek měl zůstat současnému majiteli, který evidentně nepodnikl dostatečné kroky k tomu, aby mu kakadu znovu neuletěl. Nejen že opakovaně vytěžuje městské strážníky, kteří by se mohli věnovat jiným případům, ale zároveň kakadua vystavuje nebezpečí. V tomto případě se nedá hovořit o „volnoletectví“, ale spíš šlendriánu, který by nemusel dobře dopadnout. Kakadua by mohlo srazit auto, zaútočit na něj pes, havrani nebo by se mohl nakazit od holubů nějakou z řady nemocí, které přenáší. O tom, že by majitel pokaždé odchyceného mazlíčka nechal vyšetřit, se dá s úspěchem pochybovat.

Úvodní foto: čtenářka webu Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..