Skončila i poslední veterinární opatření kvůli ptačí chřipce na Pardubicku

UVNITŘ DOKUMENT – Chovatelé drůbeže, ale i dalších druhů ptáků na Pardubicku si mohou vydechnout. Státní veterinární správa (SVS) odvolala veškerá mimořádná opatření kvůli výskytu ptačí chřipky typu H5N8 na drůbeží farmě ve Slepoticích u Moravan. Ještě v polovině března přitom vydala rozhodnutí, kterým ochranné pásmo do tří kilometrů od ohniska nákazy prohlásila za pásmo zvýšeného veterinárního dozoru a v tomto režimu ponechala i původní pásmo do deseti kilometrů od napadené farmy. Veterináři ale nakonec toto nařízení zrušili po pouhých deseti dnech k 23. březnu. Nákaza se neprokázala nikde jinde než ve zmiňované farmě, kde muselo být utraceno 7,5 tisíce krůt a 130 tisíc brojlerových kuřat.

„Úřední veterinární lékaři odebrali v uplynulém období v chovech drůbeže a ptactva v ochranném pásmu 460 vzorků a nechali je vyšetřit na virus ptačí chřipky, všechny výsledky vyšetření byly negativní,“ konstatuje SVS. V ochranném pásmu kolem Slepotic se nacházelo celkem 515 chovatelů drůbeže. Z toho veterinární inspektoři vyšetřili 17 vybraných chovů drůbeže a odebrali 460 vzorků drůbeže a nechali je vyšetřit ve Státním veterinárním ústavu Praha. Ani jedno vyšetření nedetekovalo virus ptačí chřipky. Šetření se vůbec nezaměřovalo na chovy jiných druhů ptáků, včetně exotů.

Zrušení veterinárních opatř… by Jan.Potucek on Scribd

Česko si počká tři měsíce na status země bez H5N8

„Vzhledem k příznivé nákazové situaci okolo ohniska na Pardubicku a po uplynutí třicetidenní lhůty od jeho vyhlášení, 23. března skončila mimořádná veterinární opatření pro uzavřená pásma okolo ohniska aviární influenzy ve Slepoticích na Pardubicku,“ potvrdil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. V rámci mimořádných veterinárních opatření byl na Pardubicku po dobu jednoho měsíce omezen pohyb drůbeže do a z pásem a bylo zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představovaly velké riziko šíření nákazy. Tyto uvedené zákazy rovněž skončily. Pořádání chovatelských trhů ale brání jiná nemoc: nový typ koronaviru COVID-19, kvůli kterému je celostátní zákaz shromažďování.

Česko má druhé ohnisko ptačí chřipky, nachází se ve Slepoticích na Pardubicku. Jde o krůtí farmu

Česká republika nyní musí počkat, zda se ptačí chřipka nevyskytne v nějaké další oblasti. „Pokud se v následujícím období již neobjeví žádné nové ohnisko ptačí chřipky, bude ČR za tři měsíce moci předložit Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) prohlášení potvrzující, že se ptačí chřipka na území ČR již nevyskytuje a znovu tak získat takzvaný prostý nákazový status. Jeho obnovení je důležité pro uvolnění omezeného obchodování s drůbeží a drůbežími produkty se třetími zeměmi,“ vysvětlila SVS. Ptačí chřipka se přenáší především na drůbež, vodní ptactvo, holuby, ale i exotické a volně žijící ptáky. K přenosu infekce dochází především trusem.

Úvodní foto: Státní veterinární správa ČR

Předchozí článek

Uprchlý ara vojenský uletěl ze zoo přes 60 kilometrů, než přistál vyčerpaný na rameni cizího člověka

Dálší článek

Fantastická hnízdí sezóna kakariků horských na Novém Zélandu: ptáků přibylo až o třetinu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější