Deset let umělých budek pro pyrury šedoprsé: od prvních tří mláďat v roce 2010 po celkových 1 165

UVNITŘ VIDEO – Ještě před 15 lety byl považován za jeden z poddruhů běžně se vyskytujícího pyrury bělouchého, ale v roce 2005 byl prohlášen za samostatný druh a rovnou ten nejvzácnější z celého papouščího rodu Pyrrhura. Řeč je o pyrurovi šedoprsém, menším brazilském papouškovi, jehož vyhlídky nebyly zpočátku vůbec pozitivní. Už v roce 2010, kdy brazilští ochránci přírody v čele s Fábiem Nunesem, šéfem nevládní organizace Aquasis začali pyrurům šedoprsým vyvěšovat umělé hnízdní budky, aby podpořili jejich hnízdní aktivity, nebylo vůbec jisté, kolik těchto papoušků v přírodě zbývá. A v roce 2012, po důkladném monitoringu více než 4 000 km lesních cest a stezek a po rozhovorech se stovkou obyvatel státu Ceará se ukázalo, že situace je kritická.

Pyrurům hrozilo příbuzenské křížení

Vědci objevili jen jednu malou zbytkovou populaci, zatímco v 15 dalších lokalitách, které dříve pyrurové šedoprsí obývali, se už nevyskytovali. Přitom v minulosti se druh vyskytoval na celém území Atlantického lesa v severovýchodní Brazílii. Masivní odlesňování, nezákonný lov a pytláctví si ale vybralo krutou daň: poslední zbývající populace obývala pouze dvě sousední oblasti v pohoří Baturité, přičemž 80 procent ptáků bylo soustředěno do jedné z těchto dvou oblastí. „Tito papoušci čelili řadě hrozeb, včetně velmi omezeného hnízdního stanoviště, minimálního počtu vhodných hnízdních dutin a silného tlaku pytláků, kteří vybírali mláďata pro obchodování na černém trhu,“ říká Fábio Nunes.

Alarmující čísla vedla k vytvoření akčního plánu na záchranu druhu, do něhož se kromě brazilské neziskovky Aquasis zapojila i nadace Loro Parque Fundación a německá organizace ZGAP. Klíčovou aktivitou této skupiny byla produkce a vyvěšování umělých hnízdních budek, v nichž by pyrurové mohli v klidu hnízdit a nemohli by se k nim dostat pytláci. V roce 2010 tým ochránců navrhl prototyp budky, která napodobuje přirozené hnízdní dutiny pyrurů, včetně hloubky, velikosti vstupního otvoru a polohy na vhodných stromech. A zdá se, že pyrurové nabídku přijali se vším všudy: od té doby se v umělých hnízdních budkách úspěšně rozmnožují a jejich divoká populace výrazně posílila. Dokonce natolik, že Červená kniha IUCN mohla překlasifikovat druh z kriticky ohroženého (CR) na ohrožený (EN).

V Brazílii objevili třetí izolovanou populaci kriticky ohroženého pyrury šedoprsého

Další krok? Více rezervací a hnízdění v dutinách

Důležitá byla také spolupráce s místními komunitami. Ochranářské organizace uzavřeli partnerství s obyvateli, kteří pro ochránce monitorovali umělé hnízdní budky a chránili je před pytláky. Tým rovněž vytvořil dvě soukromé chráněné oblasti přímo pro pyrury šedoprsé (Refúgio de Vida Silvestre a Periquito Cara-suja), díky nimž se dostalo ochrany i dalším druhům ptáků. Tato strategie vedla k mimořádné populační explozi pyrurů šedoprsých. Zatímco v roce 2010, kdy bylo instalováno prvních 30 umělých hnízdních budek, byla ve švech dohromady odchována jen tři mláďata, do konce loňského roku jich bylo dohromady již 1 165. Ochránci instalovali dalších 70 budek a celkově jich mají pyrurové k dispozici 100. Ročně v nich pyrurové vyvedou okolo 130 mláďat.

Ochránci v čele s Fábiem Nunesem si ale kladou mnohem vyšší cíle. „Naším snem je opětovně zavést tento druh zpět do oblastí, kde se dříve vyskytoval a diverzifikovat tak genofond jednotlivých divokých populací,“ říká šéf organizace Aquasis. Dokonce již existuje konkrétní plán, který počítá s vytvořením více chráněných oblastí, v nichž by se postupně obnovovaly vykácené lesy a papoušci by tak postupně mohli hnízdit v přirozených dutinách místo umělých prkenných budek. Pokud se to povede, měl by případ pyrury šedoprsého sloužit jako příklad při postupu záchrany dalších ohrožených druhů ptáků v Brazílii.

Úvodní foto: Aquasis / Fánio Nunes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..