Pět nešvarů, které přijdou majitelům ochočených papoušků vtipné, ale mazlíčkům ubližují

UVNITŘ VIDEO – Asi jste se také setkali se spoustou zábavných videí s ochočenými papoušky na YouTube a dalších videoportálech nebo sociálních sítích. Ne vždy jsou ale tyto rádobyvtipné situace pro papoušky bezpečné nebo zdravé. Existuje několik nešvarů, které se neustále opakují a majitelé papoušků si neuvědomují, že jimi svým miláčkům škodí a zveřejňováním a sdílením videí nebo fotografií k tomu navádí další „mazlíkáře“. Potom není divu, že se jinak dlouholetí papoušci dožívají řádově jen jednotky let a hynou podstatně dříve než andulky (mimochodem, ty se při správném zacházení dožívají běžně okolo 12 let). Sepsali jsme pět nejčastějších nešvarů, kterých byste se měli vyvarovat.

1. Ujídání z talíře a pití ze skleničky

Jistě, je to legrační, když se papoušek při večeři dožaduje uždibování z vašeho talíře a necháte ho běhat po stole, aby si mohl sníst, co se mu zamane. Správný majitel papouška by ale měl vědět, že stejně tak jako by pes neměl žrát solené maso připravené pro lidi a kočka zbytky od oběda, ani papoušek není popelnice. To, co je dobré pro vás, nemusí být dobré pro exota. Rozhodně tedy ne slané pokrmy, cukr, čokoláda, ale ani pivo, limonáda nebo dokonce káva. Možná si to neuvědomujete, ale pravidelným ujídáním z lidského talíře si papoušek ničí játra a výrazně se zkracuje délka jeho dožití. Zkuste si spíš nastudovat, čím se váš druh papouška živí v přírodě a pokuste se mu nabídnout alternativu dostupnou u nás.

2. Okusování nábytku a vybavení domácnosti

Znám to z vlastní zkušenosti. Andulky rády sedávaly na tyči od záclon a uždibovaly omítku nad oknem, případně okusovaly roh šatní skříně. Ochočený agapornis pravidelně zalétával do knihovny, kde okusoval obaly knih, vytvářel z nich papírové proužky a zastrkoval si je do ocasu, aby jimi mohl vystlat provizorní hnízdo. Byt je pro papoušky dost nebezpečné území. Jakmile jsou puštěni ze své klece, mohou svým zobákem zklikvidovat prakticky cokoli. Mohou se pustit do kabelu zapojeného do zásuvky, do umělohmotné hračky, jejíž kousky může polknout, okusovat háčky, které drží záclony, nebo se pustit do klávesnice počítače a notebooku. Každý malý úlomek spolknutý papouškem může znamenat vážný problém, který skončí operačním zákrokem u veterináře nebo úhynem. Proto by měl být papoušek vypuštěný z klece neustále pod kontrolou.

3. Jen si dej, když máš chuť!

Překrmování a jednotvárné krmivo jsou jedním z největších zabijáků ochočených papoušků vůbec. Samozřejmě že si váš mazlíček rád přidá ořechy a zkonzumoval by jich celou misku. Jistě že by ze zrní nejraději žral jenom černou slunečnici a z ovoce jen sladký banán nebo jablko. Jenže i papoušci potřebují pestrou, a hlavně vyváženou stravu. Při nesprávném krmení jim zaděláváte na velké zdravotní a následně i psychické problémy. I vyvážená strava se musí podávat ve vhodných dávkách. Papoušek by se neměl překrmovat, ale ani by neměl být vyhládlý. Přečtěte si ve vhodných chovatelských příručkách, jaké by měly být optimální krmné dávky nebo konzultujte s chovateli ve vašem okolí.

4. Hračky z provázků, umělé hmoty a kovu

Majitelé ochočených papoušků často bezhlavě kupují drahé hračky ve zverimexech, které zpravidla nevydrží ani jeden den. Papoušek je rozebere, rozkouše, zlikviduje a bohužel může i pozřít malé kousky, které zůstanou zachycené v jeho útrobách. Velmi nebezpečné jsou v tomto ohledu kousky umělé hmoty a kovu. Například „srdce“ kovových zvonečků nebo umělá vlákna provazu. Neutrácejte stovky korun za umělé hračky a vytvořte si za pár drobných vlastní z kousku patřičně silného řetízku, dvou zašroubovávacích karabinek a šroubovacího očka, na které zavěsíte kus dřevěného odřezku! Taková hračka papouškovi nemůže ublížit a zabaví ho na hodiny. Po zklikvidování dřeva můžete zavěsit nový odřezek.

Aby se vaši papoušci nenudili: houpačka z vánočního stromku a jednoduché závěsné hračky

5. Navlékání papoušků do převleků

Možná to někomu nepřijde, ale jakékoli „oblečky“ pro papoušky jsou absolutně nevhodné a pro ptáky velmi stresující. Jenom naučit papouška, aby si nechal bez problémů navléknout kšíry na venčení, zabere poměrně dost času a představuje pro mazlíčka neskutečný stres. O to větší potíže mu činí nedobrovolné navlékání rádoby vtipných „lidských“ svršků, pokládání různých pokrývek hlavy, apod. Malé nemotorné mládě to může považovat za hru, plně samostatný papoušek si ale takové počínání rozhodně neužije. Jenom si představte, že by vás někdo chtěl osedlat jako koně nebo vám dal obojek a šel vás venčit. Také by to pro vás bylo nepříjemné a nepřirozené.

Úvodní foto: Reddit.com

Předchozí článek

Deset let umělých budek pro pyrury šedoprsé: od prvních tří mláďat v roce 2010 po celkových 1 165

Dálší článek

Papouščí zoo Bošovice je opět otevřená, vstupenky si ale musí návštěvníci koupit předem na internetu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější