Třetí ohnisko ptačí chřipky, třetí kraj: tentokrát Ronov nad Doubravou v Pardubickém kraji

UVNITŘ MAPA – Pouhý den po potvrzení druhého letošního ohniska ptačí chřipky v chovu drůbeže v České republice informovala Státní veterinární správa (SVS) již o třetím případu nákazy. Tentokrát jde o malochov drůbeže v Ronově nad Doubravou na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Chovatel v úterý nahlásil prostřednictvím soukromého veterinárního lékaře SVS úhyn jednoho kohouta a dvou slepic. Další kusy v chovu vykazovaly klinické příznaky typické pro nákazu ptačí chřipkou a do středečního rána uhynulo celkem 15 ptáků z celkového počtu 46 kusů hrabavé drůbeže a osmi kusů vodní drůbeže. Uhynulé kusy vyšetřil Státní veterinární ústav Praha a dnes v dopoledních hodinách potvrdil nákazu ptačí chřipkou typu H5.

Zbývající drůbež z napadeného chovu bude podle SVS utracena. Příčinou nákazy byly podle veterinářů s největší pravděpodobností divoké kachny z nedaleké řeky, s nimiž se chovaná drůbež dostala do přímého kontaktu. SVS přitom již začátkem ledna vyzývala chovatele, aby zamezili přístup chované drůbeže k volným vodním plochám a tokům. Krajská veterinární správa Pardubického kraje nyní vymezí tříkilometrové ochranné pásmo od ohniska nákazy a desetikilometrové pásmo dozoru. „V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ informovala SVS na svém webu.

Nákaza je už v jižních a středních Čechách

V předchozích dnech SVS potvrdila nákazu ptačí chřipkou v malochovu drůbeže v Podolí u Jankova na Benešovsku ve Středočeském kraji a ve Dlouhé Lhotě na Táborsku v Jihočeském kraji. Na dalších třech lokalitách v Jihočeském kraji byli nalezeni uhynulí divocí vodní ptáci, u kterých se rovněž prokázala nákaza ptačí chřipkou typu H5N8. Případů bude podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) přibývat. Jenom v loňském roce muselo být v České republice kvůli ptačí chřipce vybito 137 tisíc kusů drůbeže, z toho přes 100 tisíc v jediné drůbeží farmě na Pardubicku. V roce 2017, kdy se ptačí chřipka v tuzemsku objevila poprvé po deseti letech, veterináři usmrtili na 98 tisíc kusů drůbeže a potvrzeno bylo takřka 40 ohnisek nákazy. Platit i celostátní zákaz výstav, burz a trhů s ptáky.

„Základním preventivním opatřením proti zavlečení nákazy je chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci,“ upozorňuje SVS. „Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. Případné podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je třeba nahlásit na krajskou veterinární správu,“ dodává.

Ptačí chřipka už i ve středních Čechách: další ohnisko je v obci Podolí u Jankova na Benešovsku

Úvodní foto: Gigacircle.athleteportal.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!