Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Ptačí chřipka už i ve středních Čechách: další ohnisko je v obci Podolí u Jankova na Benešovsku

UVNITŘ MAPA – Česká republika má potvrzené druhé letošní ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže. Po jižních Čechách se nemoc potvrdila i ve Středočeském kraji, konkrétně v soukromém malochovu drůbeže v Podolí u Jankova na Benešovsku. Z celkového počtu 45 slepic a šesti kachen zde došlo k hromadnému úhynu 25 slepic, který chovatel nahlásil středočeské veterinární správě. Státní veterinární ústav v Praze následně vyšetřením vzorků uhynulé drůbeže potvrdil nákazu ptačí chřipkou typu H5N8, tedy stejným, jaký se objevil i v sousedním Jihočeském kraji. Veterinární správa předpokládá, že k nákaze došlo od divokých kachen z blízkého rybníka.

„Státní veterinární správa přijala okamžitě opatření k zamezení dalšího šíření ptačí chřipky, zbývající drůbež v chovu bude dnes utracena,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Kolem ohniska vznikne tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru 10 kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která budou spočívat v omezení přepravy drůbeže a dalších druhů ptáků do a z pásem a veterináři provedu soupisy chovů drůbeže. K tomu navíc od minulého týdne až do 26. dubna platí celostátní zákaz volného chovu drůbeže a pořádání jakýchkoli výstav, burz a trhů, na kterých by se prodávali nebo vystavovali ptáci. Je to poprvé od roku 2017, kdy Státní veterinární správa přikročila k takovým plošným opatřením.

Nejvíc napadených chovů má Francie, úhynů v přírodě Německo

„Do současné chvíle byla letošní vlna ptačí chřipky potvrzena ve dvou malochovech v jižních a středních Čechách a u volně žijících ptáků ve třech lokalitách Jihočeského kraje. Dá se tak usuzovat, že je v současnosti nákaza na vzestupu. Prosím proto chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, a především zamezili kontaktu drůbeže a volně žijících ptáků,“ vyzval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Nákazová situace zejména v západní Evropě není vůbec dobrá. Nejkomplikovanější situace je ve Francii, která hlásí přes 300 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. Obdobné rychlé nárůsty řešilo v loňském roce Maďarsko. Z bezprostředních sousedů České republiky dosud nezaznamenalo žádný případ ptačí chřipky pouze Rakousko.

Na počty případů uhynulých divokých ptáků, u kterých byla prokázaná nákaza ptačí chřipkou, vede Německo. Ke včerejšímu dni šlo o 71 případů, 16 jich vykázalo sousední Dánsko. Právě divocí vodní ptáci jsou přenašeči ptačí chřipky. Nákaza se říší především jejich trusem. Základním preventivním opatřením pro chovy drůbeže a dalších ptáků je tedy zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je potřeba zamezit kontaminaci vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například zastřešením části výběhu, kde dochází ke krmení. Rovněž je vhodné výběhy zasíťovat. Nákazu je možné do chovu zanést i na podrážkách bot, proto veterinární správa doporučuje u větších chovů používat u vstupů do objektů dezinfekční rohože.

Ptačí chřipka a riziko nákazy u papoušků: na co si dávat pozor?

Úvodní foto: Mapy.cz

Předchozí článek

Neofémy oranžovobřiché vylíhlé v zajetí mají zaoblenější křídla. Ohrožuje je to při migraci

Dálší článek

Třetí ohnisko ptačí chřipky, třetí kraj: tentokrát Ronov nad Doubravou v Pardubickém kraji

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější