Ptačí chřipka už i ve středních Čechách: další ohnisko je v obci Podolí u Jankova na Benešovsku

UVNITŘ MAPA – Česká republika má potvrzené druhé letošní ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže. Po jižních Čechách se nemoc potvrdila i ve Středočeském kraji, konkrétně v soukromém malochovu drůbeže v Podolí u Jankova na Benešovsku. Z celkového počtu 45 slepic a šesti kachen zde došlo k hromadnému úhynu 25 slepic, který chovatel nahlásil středočeské veterinární správě. Státní veterinární ústav v Praze následně vyšetřením vzorků uhynulé drůbeže potvrdil nákazu ptačí chřipkou typu H5N8, tedy stejným, jaký se objevil i v sousedním Jihočeském kraji. Veterinární správa předpokládá, že k nákaze došlo od divokých kachen z blízkého rybníka.

„Státní veterinární správa přijala okamžitě opatření k zamezení dalšího šíření ptačí chřipky, zbývající drůbež v chovu bude dnes utracena,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Kolem ohniska vznikne tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru 10 kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která budou spočívat v omezení přepravy drůbeže a dalších druhů ptáků do a z pásem a veterináři provedu soupisy chovů drůbeže. K tomu navíc od minulého týdne až do 26. dubna platí celostátní zákaz volného chovu drůbeže a pořádání jakýchkoli výstav, burz a trhů, na kterých by se prodávali nebo vystavovali ptáci. Je to poprvé od roku 2017, kdy Státní veterinární správa přikročila k takovým plošným opatřením.

Nejvíc napadených chovů má Francie, úhynů v přírodě Německo

„Do současné chvíle byla letošní vlna ptačí chřipky potvrzena ve dvou malochovech v jižních a středních Čechách a u volně žijících ptáků ve třech lokalitách Jihočeského kraje. Dá se tak usuzovat, že je v současnosti nákaza na vzestupu. Prosím proto chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, a především zamezili kontaktu drůbeže a volně žijících ptáků,“ vyzval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Nákazová situace zejména v západní Evropě není vůbec dobrá. Nejkomplikovanější situace je ve Francii, která hlásí přes 300 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. Obdobné rychlé nárůsty řešilo v loňském roce Maďarsko. Z bezprostředních sousedů České republiky dosud nezaznamenalo žádný případ ptačí chřipky pouze Rakousko.

Na počty případů uhynulých divokých ptáků, u kterých byla prokázaná nákaza ptačí chřipkou, vede Německo. Ke včerejšímu dni šlo o 71 případů, 16 jich vykázalo sousední Dánsko. Právě divocí vodní ptáci jsou přenašeči ptačí chřipky. Nákaza se říší především jejich trusem. Základním preventivním opatřením pro chovy drůbeže a dalších ptáků je tedy zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je potřeba zamezit kontaminaci vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například zastřešením části výběhu, kde dochází ke krmení. Rovněž je vhodné výběhy zasíťovat. Nákazu je možné do chovu zanést i na podrážkách bot, proto veterinární správa doporučuje u větších chovů používat u vstupů do objektů dezinfekční rohože.

Ptačí chřipka a riziko nákazy u papoušků: na co si dávat pozor?

Úvodní foto: Mapy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!