Pět nových ohnisek ptačí chřipky na pomezí východních a středních Čech: farmy stejného majitele

UVNITŘ MAPY – Hned pět ohnisek ptačí chřipky na farmách s komerčním chovem kachen odhalila v pátek Státní veterinární správa (SVS). Všechny farmy mají stejného majitele a nachází se na pomezí tří krajů: Středočeského, Královéhradeckého a Pardubického. Nejprve dopoledne SVS informovala o dvou případech v Královéhradeckém kraji. Šlo o komerční chovy s asi 40 tisíci kachnami v Novém Bydžově – Zábědově a Dobřenicích, jejichž katastr přímo sousedí s Pardubickým krajem a nachází se asi sedm kilometrů od soustavy rybníků v okolí Lázně Bohdaneč. V pátek odpoledne pak SVS zveřejnila informace o dalších třech ohniscích na kachních farmách v Chudonicích v Královéhradeckém kraji, Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji a Vinici u Městce Králové ve Středočeském kraji.

Ohnisko ptačí chřipky v Zábědově, městské části Nového Bydžova

Ohnisko ptačí chřipky v Dobřenicích

Všechny tři farmy se specializují na rodičovský chov kachen. V Chudonicích je zhruba devět tisíc ptáků, ve Vápně a Vinici po třech tisících. „Laboratorní vyšetření vyšetření také v těchto případech potvrdilo, že se jedná o subtyp ptačí chřipky H5N8. Rovněž v těchto případech bude zbývající drůbež v chovech utracena, budou vytyčena tříkilometrová ochranná pásma a desetikilometrová pásma dozoru a v nich budou nařízena mimořádná veterinární opatření,“ sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček. Ve všech farmách dojde k postupné likvidaci všech zbývajících ptáků. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického však budou veterináři chovy vybíjet postupně, nejprve v hlavním ohnisku na území Královéhradeckého kraje. Na ohnisko ve Vápně u Přelouče by tak mělo dojít až koncem příštího týdne.

Ohnisko ptačí chřipky ve Vápně u Přelouče

Ohnisko ptačí chřipky v Chudonicích, městské části Nového Bydžova

Jak se bránit před nákazou chovu?

„Podle rozhodnutí veterinářů by utrácení drůbeže v tomto chovu mělo začít pravděpodobně ve čtvrtek. Vzhledem k tomu, že hlavní ohnisko se nachází na území Královéhradeckého kraje, zahájení činnosti veterinářů bude právě na jeho území počátkem příštího pracovního týdne. V okolí obce Vápno (stejně jako v případě ostatních ohnisek) bude stanoveno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru se zpřísněnými veterinárními opatřeními,“ ujistil Netolický. Majitelé drůbeže v těchto pásmech by měli slepice a kachny pokud možno uzavřít do výběhů a ty zasíťovat, aby zamezili kontakt s volně žijícími ptáky. Krmivo a pitnou vodu mají chovatelé podávat pod zastřešeným prostorem, aby se do nich nemohl dostat trus od divokých ptáků, kterým se ptačí chřipka přenáší nejčastěji.

Ohnisko ptačí chřipky ve Vinici u Městce Králové

Riziko nákazy, i když menší než u drůbeže a okrasných vodních ptáků, hrozí i exotickým ptákům. Chovatelé z postižených lokalit by neměli do voliér nosit nová bidla a větve na okus z okolí vodních toků a rybníků, protože hrozí, že budou potřísněna trusem divokých kachen a dalších ptáků. Rovněž je vhodné nechodit do voliér v botách, v nichž chovatel předtím absolvoval procházku okolo řeky nebo rybníka, protože si trus vodních ptáků může donést nevědomky až do chovného zařízení. Proto se například u chovů drůbeže doporučuje instalovat před vchody dezinfekční rohože a zabránit vstupu návštěv. Ptačí chřipka typu H5N8 se údajně nemá přenášet na lidi, ovšem Rusko ke konci loňského roku zaznamenalo první případ, kdy se tímto typem nakazili pracovníci drůbeží farmy.

Úvodní foto: Gigacircle.athleteportal.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!