Ary kobaltové v Brazílii nevypustil pouze Loro Parque, ale i Fazenda Cachoeira. Dohromady jich bylo šest

UVNITŘ GALERIE – Nikoli dva, ale hned šest arů kobaltových posílilo začátkem března divokou populaci těchto ohrožených papoušků v brazilském regionu Boqueirão da Onça. Kromě dvou ptáků odchovaných v Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife totiž šlo ještě o čtyři ary, které vypustila brazilská stanice Fazenda Cachoeira, která se specializuje na záchranné programy arů kobaltových a škraboškových. Tito ptáci ale nebyli odchovaní v zajetí, ve třech případech šlo o papoušky zabavené pašerákům, kteří je vybrali z hnízd v přírodě a jeden divoký pták se zotavoval ze zranění. Společně s první vlnou vypouštěných arů kobaltových z roku 2018 a jedním původním párem se v tomto regionu vyskytuje již 14 arů kobaltových.

„Po čtyřech měsících intenzivního výcviku v aklimatizační voliéře, z níž nakonec byli vypuštěni, se šestice arů přidala ke skupině z první vlny vypouštění a dvěma divokým arům v regionu,“ informovala Fazenda Cachoeira na své oficiální stránce na Facebooku. Zabavení divocí arové i vyléčený papoušek ovšem nepocházeli z regionu, kde byli vypuštěni. V Boqueirão da Onça se totiž dlouhodobě přirozeně vyskytoval pouze jediný pár arů kobaltových. Nacházel se 230 kilometrů od hnízdišť ostatních arů kobaltových v Raso da Catarina. „Druhou skupinu pro reintrodukci tvořili čtyři divocí arové, které zachránili kolegové z organizace Resgate Arara Azul de Lear a Fazenda Cachoeira (za podpory ICMBio, partnerů, sponzorů a místních lidí). Jeden byl zachráněn zraněný v přírodě a další tři jako oběti nelegálního obchodu s divokými zvířaty. Skupinu tvořili také dva arové odchovaní v Loro Parque,“ uvedli ochránci.

Obnova historických hnízdišť

Vypouštěním arů v místech, kde takřka vymizeli, ochránci obnovují jejich historický areál výskytu a zvyšují šanci na přežití druhu. Dosud jsou totiž arové kobaltoví koncentrováni jen na nevelkém území, kde jsou neustálým terčem pašeráků a obchodníků s exotickými zvířaty. Poptávka po arech kobaltových je vysoká, protože v zajetí jej prakticky nelze, až na výjimky, legální cestou sehnat. Většinu papoušků mají zoologické zahrady a speciální záchranné stanice a drtivá většina ptáků podléhá brazilské vládě, která schvaluje jejich transfery do jiných zařízení. Historicky nejúspěšnější chov arů kobaltových v zajetí má Loro Parque, který získal první dva páry v roce 2007 z Brazílie a dosud odchoval přes 40 mláďat. Z nich již 17 vrátil zpět do Brazílie: devět do chovných center a osm vypustil do volné přírody právě v regionu Boqueirão da Onça.

Arové kobaltoví hnízdí ve skalních norách v těžce přístupném terénu kamenitých proláklin. Právě kvůli složitě přístupnému terénu se dlouho nevědělo o některých populacích a vědci se domnívali, že ara kobaltový je stejně kriticky ohroženým a takřka vyhynulým druhem jako ara škraboškový. Poslední sčítání brazilských ornitologů ale odhalila, že divokou populaci tvoří nejméně 1 700 jedinců. Ara kobaltový tak byl v Červené knize ohrožených živočichů IUCN přeřazen z kategorie kriticky ohrožených (CR) do kategorie ohrožených (EN). Těmto arům nahrává i fakt, že se v zajetí poměrně dobře rozmnožují. Ve srovnání s příbuzným a daleko známějším arou hyacintovým se ho daří odchovávat daleko lépe. Odchovy těchto papoušků plánuje i pražská zoologická zahrada, která má v chovu pět jedinců.

Loro Parque vypustil v Brazílii další dva ary kobaltové do přírody. Doplnili šestici z roku 2019

Úvodní foto: Criadouro Fazenda Cachoeira

Předchozí článek

Pět nových ohnisek ptačí chřipky na pomezí východních a středních Čech: farmy stejného majitele

Dálší článek

Kakadu inka není monotypický druh. Genetická studie potvrdila existenci dvou poddruhů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější