Ptačí chřipka letos zasáhla už polovinu krajů, dvě nová ohniska jsou ve Zlínském a Jihočeském

UVNITŘ MAPY – Celkem třináct ohnisek nákazy ptačí chřipkou v tuzemských chovech drůbeže eviduje za letošní rok Státní veterinární správa (SVS). Zasaženo bylo již sedm krajů, tedy polovina republiky. Za tento týden zatím přibyla dvě nová ohniska, a to v Osvětimanech ve Zlínském kraji a v Blatné v Jihočeském kraji. V prvním případě šlo zatím o největší letošní chov zasažený ptačí chřipkou, který čítal přes 400 ptáků, vesměs slepic, krůt, kachen a hus. Chovatel nahlásil úhyn 12 jedinců a inspektoři krajské veterinární správy ze Zlína zaslali vzorky uhynulých ptáků do Státního veterinárního ústavu Praha, který potvrdil přítomnost viru H5N8. Tento typ ptačí chřipky byl zatím potvrzen u všech letošních ohnisek ptačí chřipky v České republice.

„Zbývající drůbež v chovu byla v souladu s legislativou utracena. Stejně jako v předchozích případech bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček. Ve Zlínském kraji jde o první letošní nakažený chov, veterinární správa ale již dříve potvrdila výskyt ptačí chřipky u divoce žijících vodních ptáků. Konkrétně šlo o uhynulé kachny na Paseckém potoce ve Zlíně, labuť na břehu řeky Moravy u Kvasic a další labuť na břehu Novoveských štěrkových jezer u Ostrožské Nové Vsi.

Nejhůře jsou na tom jižní a střední Čechy

Mnohem četnější případy hlásí Jihočeský kraj a konkrétně Strakonicko, kde se nachází i nejnovější ohnisko nákazy v malochovu drůbeže v Blatné. „Soukromý veterinární lékař nahlásil krajské veterinární správě informaci o úhynu slepic v neregistrovaném malochovu. Od víkendu uhynula více než třetina z celkem 36 chovaných kusů. V těsné blízkosti chovu se nachází rybník s volně žijícími kachnami, nelze vyloučit kontakt slepic s nimi,“ podotkl mluvčí SVS. Laboratorní vyšetření u uhynulých kusů potvrdilo opět virus ptačí chřipky subtypu H5N8. „Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Krajská veterinární správa vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ dodal Vorlíček.

Na Strakonicku jde již o třetí letošní ohnisko nákazy v chovech. První bylo v Katovicích, kde se ptačí chřipka prokázala 10. února, a druhé v Rojici, odkud pochází nález z 25. února. Ještě předtím byly přímo ve Strakonicích na řece Otavě objeveny uhynulé divoké kachny, u kterých se potvrdila nákaza ptačí chřipkou. Nedaleko jsou i Zlivice, odkud pocházel vůbec první letošní záchyt ptačí chřipky v České republice. 21. ledna zde nalezli na břehu Zlivického rybníka uhynulé labutě. Jihočeský kraj je letos obecně ptačí chřipkou nejpostiženější. Celkem zde byla odhalena čtyři ohniska nákazy v chovech a pět případů uhynulých divokých ptáků, kteří byli nakaženi touto nemocí. Následuje Středočeský kraj s třemi prokázanými ohnisky nákazy v chovech a čtyřmi nálezy uhynulých divokých ptáků.

Úvodní foto: Státní veterinární správa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!