10x o papoušcích s chovatelkou Petrou Pelikánovou

Chovatelství je svým způsobem fanatismus a pokud je řeč o ptácích, Petra Pelikánová z jihomoravského Pravlova takovou fanatičkou v dobrém slova smyslu je. Začínala asi jako každý s andulkami a dnes chová velké i menší papoušky, drobné exoty a nejnověji i okrasné slepice. Do toho ještě překládá články pro Novou EXOTU a udržuje čilé kontakty s chovateli ze zahraničí. Sama si míchá speciální směsi zrnin pro amazoňany, a dokonce podle jejího návodu vznikla komerčně prodávaná směs nabízená v České republice. Jak se Petra Pelikánová vlastně dostala k papouškům, jaké má zkušenosti s dalšími chovateli a co je jejím chovatelským snem?

1. Proč chovám papoušky?

Už od malička mě fascinovali opeřenci. Když jsem byla malá, stále jsem venku pokukovala po různých ptácích. Především jsem si oblíbila vrány a bažanty, které jsem si moc přála. Ale vzhledem k mému věku mi tehdy rodiče pořídili nejprve andulky, a tak jsem začala chovat papoušky. S postupem času jsem opeřence rozšířila o senegalce, některé jihoamerické papoušky a jiné ptáky. Tento koníček mě velice baví, protože se od ptáků učím neustále něco nového a stále je co objevovat. Člověk se s nimi určitě nenudí. Zkrátka si bez nich už život nedokážu představit.

2. Kdo mě inspiruje, koho považuji za svůj chovatelský vzor?

Nemám v podstatě žádný konkrétní vzor. Inspiruje mě každý chovatel, který se dokáže o své svěřence náležitě postarat a dát jim to, co potřebují. Poslední dobou mě inspiruje Jiří Šustr, který chová papoušky srdcem a během našich rozhovorů se od něj vždy dovím něco nového nebo zajímavého, za což jsem mu velice vděčná.

Chovný pár amazoňanů oranžovokřídlých (Foto: Petra Pelikánová)

3. Moje nejlepší a nejhorší zkušenost s koupí papoušků je:

Nejlepší zkušenost s koupí papoušků je každá, když koupím zdravého silného opeřence, chovatel bez problémů komunikuje a doloží všechny potřebné dokumenty, které jsou pro koupi potřeba. A nejhorší zkušenost bohužel získání nemocných ptáků od uznávaných chovatelů.

4. Odchovávám mláďata pod rodiči nebo ručně?

Ve svém chovu odchovávám, pokud možno, přirozenou cestou pod rodiči. Pak se totiž mohu dívat na spokojená mláďata, spokojený chovný pár a já mám o starost méně, protože nemusím dokrmovat. K umělému odchovu se přikláním pouze v případě, kdy by mohlo dojít ke zbytečnému úhynu mláďat (chovný pár nekrmí, poškozuje mláďata apod.). Nicméně vždy se snažím najít důvod, proč ptáci nezvládli sami odchovat a najít vhodné řešení, aby se situace do budoucna neopakovala.

5. Budky prkenné nebo kmenové?

Osvědčily se mi prkenné budky z masivních desek. Kmenovou jsem jednou také zkoušela, ale nevím, proč mi do ní ptáci nechtěli vlézt. Spíše šlo jen o náhodu, kdy páru budka nesedla. Do budoucna chci zkoušet u nových párů i nadále obě varianty, ať si každý pár vybere, kterou budku chce.

6. Dávám přednost průmyslovým směsím zrní, nebo si je míchám?

Záleží, o které ptáky jde. U arů dávám přednost průmyslovým směsím zrní, jelikož se dají koupit v poměrně dobré kvalitě. To samé u drobotiny. Někdy do nich přimíchám něco navíc pro zpestření. Ale pro ostatní papoušky si zatím směsi sama míchám.

7. Granule ano nebo ne?

Určitě ano, mám s nimi velmi dobré zkušenosti už několik let. Pomohly mi dokonce i při řešení zdravotních problémů některých papoušků. Samozřejmě záleží také na značce a druhu předkládaných granulí. Ovoce, zelenina a zrní nejsou pro papouška dostačující. Granule jsou krmivo, díky kterému papoušek dostane to, co potřebuje, včetně různých vitamínů, aminokyselin, minerálních látek a jiných látek, a to především ve vyváženém poměru, což hraje v krmivu také velmi důležitou roli.

Mladý pár arů vojenských bolivijských (Foto: Petra Pelikánová)

8. Kdy jsem naposledy potřebovala veterináře?

Týden zpět, když jsem si vyzvedávala očkování pro slepice 😊 v každém případě, s veterináři jsem v kontaktu poměrně často, protože s nimi řeším zdravotní stav svých ptáků, ale také se jich občas zeptám na názor k danému tématu, které mě zajímá. Informací není nikdy dost a ráda se dozvím něco nového.

9. Čím zaručeně nastartuji hnízdní sezónu?

Odchovávám především amazoňany, takže jejich sezónu startuje počasí, ne já. Jakmile vidím, že jsou páry koncem zimy v náladě a mění se jim chování, odstavuji jejich mláďata z předchozí sezóny, nasadím budku, začnu podávat klíčené zrní, které posypu vápníkovým doplňkem, vyměním klidové granule za hnízdní granule a zbytek už je na ptácích.
Co se týče Austrálie, kterou jsem dřív odchovávala, sezónu jsem startovala podáváním vaječné míchanice. To jim vždy stačilo na tolik, aby v následujících dvou až čtyřech týdnech zahnízdili.

10. Můj chovatelský sen je…

Můj chovatelský sen je mít zdravé a spokojené ptáky, které už mám 😊 a pokud jde o sen, co se nových papoušků týče, pak bych ráda do budoucna viděla létat ve svých voliérách alespoň některé druhy amazoňanů a trichy orlí.

Kontakt na chovatelku: Petra Pelikánová, papouscipelikanova@gmail.com

Úvodní foto: archiv Petry Pelikánové

Předchozí článek

Video novinky ze světa papoušků: nezvyklé páření vazů velkých, drzý nestor kea a zajímavosti o arech

Dálší článek

Papoušek překrásný vyhynul před téměř 100 lety. Poslední ptáky stříleli jako důkaz pozorování

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější