Video novinky ze světa papoušků: nezvyklé páření vazů velkých, drzý nestor kea a zajímavosti o arech

Vítejte u dalších pátečních videí ze světa papoušků. Dnes se vypravíme do zoologických zahrad v Praze a Singapuru, podíváme se do záchranného centra velkých papoušků v Kostarice, ukážeme si, jak nezvyklým způsobem se páří vazové velcí a upozorníme vás, na co se připravit, když se hodláte vypravit na trek do novozélandských hor. Tam na vás samozřejmě čekají natěšení nestoři kea, nejchytřejší ptáci světa, o jejichž kouscích se dočtete v každém turistickém průvodci. Ovšem video, které natočil jeden z návštěvníků Milford Sound, vás skutečně dostane. I když… pokud nestory kea chováte, ničím vás jistě nepřekvapíme.

Zázemí pro ary hyacintové v Zoo Praha

Pokud patříte mezi pravidelné návštěvníky pražské zoologické zahrady, jistě víte, že ary hyacintové, největší papoušky světa, naleznete v Rákosově pavilonu. To však nejsou všichni arové hyacintoví, které Zoo Praha chová. V neveřejném zázemí je další pár, který tvoří hendikepovaná samice s částečně amputovanou nohou a zdravý samec. Tito papoušci loni úspěšně zahnízdili, samice snesla dvě oplozená vejce, z nichž se vylíhlo jedno mládě. To sice druhý den uhynulo, ale pro zoo to byl skvělý začátek chovu těchto nádherných ptáků, který jistě brzy korunuje úspěchem.

Neuvěřitelně vlezlý nestor kea

O tom, že nestoři kea jsou ve své domovině na Novém Zélandu neuvěřitelně vynalézaví a zvědaví, se všeobecně ví. Jak to ale dopadá, když si takový kea vyhlédne zrovna vaši chatu v novozélandských horách, se můžete podívat v následujícím videu. Natočil ho turista, který strávil dva dny v Milford Sound a celou dobu pršelo. Ale ani to nestora keu neodradilo od husarských kousků. „Bylo to takové drzé, inteligentní a veselé stvoření, že mi bylo až smutno, když jsem ho opouštěl,“ posteskl si autor videa.

Veřejná expozice s ary škraboškovými v Singapuru

Singapurský ptačí park Jurong Bird Park je jednou z mála institucí na světě, která se může pochlubit veřejně vystavenými ary škraboškovými. V roce 2017 získala na desetiletou zápůjčku dva ptáky od německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACPT) a katarské záchranné stanice Al Wabra (ta později všechny své ary škraboškové převedla na ACTP). Na rozdíl od jiných chovatelských stanic Jurong Bird Park ale nevystavuje pár, nýbrž dvě samičky. Na videu je vidět jejich venkovní veřejná expozice, kde se zrovna věnují krmným miskám.

Nezvyklé páření vazů velkých

Vaza velký je největším africkým druhem papouška (na výšku předčí žaka, i když v mohutnosti by jej mnohem známější a v domácnostech často chovaný mazlíček předčil), který má velmi zajímavý způsob rozmnožování. Samec totiž disponuje čímsi jako penisem a při kopulaci je se samicí pevně svázaný třeba jako psi (jak ostatně naznačuje název videa). Takové spojení může trvat od několika málo minut třeba až do půl hodiny. Známý je také fakt, že samice vazů velkých během hnízdní sezóny pelichají na hlavě, takže vypadají trochu jako supi nebo nemocní ptáci – zvláště když k jejich černému peří kontrastuje žluté zabarvení holé kůže na hlavě.

Enrichment pro ary v záchranné stanici v Kostarice

Kostarická organizace Macaw Recovery Network je proslulá ochranou arů zelených a arů arakang. Věnuje se jednak monitoringu a pomoci divokým ptákům v přírodě, ale také provozuje chovné zařízením v němž ary rozmnožuje a mladé ptáky poté vypouští do přírody. Papouškům ve voliérách se ochránci snaží všemožně zpestřit dlouhou chvíli a vítaným způsobem enrichmentu jsou různé schovávačky pamlsků a krmiva, závěsné hračky i trsy s ořechy z přírody. Podobným způsobem se snaží zabavit papoušky i řada zoologických zahrad v Evropě, Českou republiku nevyjímaje.

Úvodní foto: YouTube.com / Think About

Předchozí článek

Rekonstrukci fotbalového hřiště má padnout za oběť hnízdiště kakaduů bělouchých

Dálší článek

10x o papoušcích s chovatelkou Petrou Pelikánovou

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější