Rekonstrukci fotbalového hřiště má padnout za oběť hnízdiště kakaduů bělouchých

Rozsáhlá rekonstrukce fotbalového hřiště v západoaustralském Cockburnu, která zahrnuje i stavbu nového parkoviště a dalších víceúčelových sportovišť, může vést ke zničení důležitého hnízdiště kakaduů bělouchých (krátkozobých). Počítá totiž s vykácením 58 starých stromů, v nichž se nachází hnízdní dutiny kakaduů. Radnice města, která přispěla na rekonstrukci částkou 9,3 milionu australských dolarů, slibuje, že za každý pokácený strom vysadí tři nové. S tím však nesouhlasí místní ornitologové, protože novým stromkům může trvat až 100 let, než dorostou do velikosti, kdy v nich mohou kakaduové zahnízdit. Beale Park, v němž se fotbalové hřiště nachází, je nejvýznamnějším hnízdištěm kakaduů bělouchých v regionu.

Místní koordinátor projektu BirLife Black-Cockatoo Adam Peck pro zpravodajský server Perth Now odhadl, že tamní populace čítá 250 až 500 kakaduů bělouchých, kteří jsou v Západní Austrálii chráněni jako ohrožený druh. „Při nácviku na každoroční celostátní sčítací akci Great Cocky Count jsem jich napočítal 461. Během skutečného sčítání pak 257,“ uvedl Peck s tím, že v metropolitní oblasti Perth, kam Cockburn spadá, není zase tolik vhodných přírodních dutin pro hnízdění kakaduů, takže ty stávající je třeba opravdu chránit. „BirdLife Západní Austrálie bude bojovat za to, aby byly všechny vzrostlé stromy v Beale Parku zachovány,“ ujistil Peck. Pokud by totiž opravdu došlo na kácení, znamenalo by to, že kakaduové lokalitu nadobro opustí.

Lesníci v Západní Austrálii žádají vládu, aby povolila zalesnit vytěžené oblasti a zachránila tak kakaduy bělouché

Situaci posoudí nezávislý konzultant

„Rozhodně se nelze spokojit s tím, že za každý pokácený strom se vysází tři nové, protože těm novým bude trvat nejméně 100 let, než dosáhnou vzrůstu, kdy budou vhodné jako hnízdní stromy pro kakaduy. Ti se ale nedožívají 100 let, takže to podle mě není přijatelné,“ konstatuje Adam Peck. Kácení ale ještě není tak jisté, protože podle místní komunita, která má do projektu co mluvit, najme externího konzultanta, aby provedl vlastní nezávislé šetření vlivu stavby na životní prostředí. A protože je kakadu bělouchý oficiálně ohroženým druhem, musí se s jeho hnízdišti nakládat v souladu s předpisy o ochraně životního prostředí. Ostatně, poslední dobou úřady spíše řeší otázku zalesňování původních biotopů těchto ptáků po těžbě dřeva než naopak.

Letos v únoru vyzval Institut lesního hospodářství a správců lesů Západní Austrálie tamní vládu, aby povolila opětovnou výsadbu borovic v regionech Gnangara, Pinjar a Yanchep. Jde o lokality, kde lesy patří přímo státu a vyskytují se zde kakaduové bělouší. Podle předsedy západoaustralské divize institutu Brada Barra mají lesníci obavy z úplného vymizení kakaduů bělouchých poté, co budou z těchto oblastí vytěženy všechny borovice. „Ty poskytují cenný zdroj potravy a úkryt pro ptáky. Kakaduové se na nich od založení borovicových plantáží stali závislí,“ upozornil Barr. Ornitologové z organizace BirdLife Western Australia po vládě požadují, aby v následujících deseti letech zahájila rozsáhlý projekt obnovy 1 000 hektarů lesů ročně a kompenzovala tak úbytek stanovišť pro divoké ptáky poblíž Perthu.

Češi podpořili sbírkou záchranné centrum Kaarakin pro černé kakadu v Austrálii

Úvodní foto: cockburn.wa.gov.au

Předchozí článek

Z Tasmánie do zimovišť v Austrálii odlétlo 192 neofém oranžovobřichých, nejvíce od konce 80. let

Dálší článek

Video novinky ze světa papoušků: nezvyklé páření vazů velkých, drzý nestor kea a zajímavosti o arech

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější