Ptačí chřipka nezmizela. Dvě nová ohniska nákazy jsou ve středních Čechách

UVNITŘ MAPY – Už se zdálo, že Česká republika má pro letošek všechny případy ptačí chřipky „vybrané“. Státní veterinární správa (SVS) k 1. květnu odvolala celoplošný zákaz ptačích trhů a výstav, a kromě nejvíce postižené firmy Perena a jejích farem na chov pekingských kachen uvolnila i preventivní opatření proti šíření ptačí chřipky. Jenže tento týden se objevila dvě nová ohniska nákazy ve středních Čechách, mimo dosah zmíněných kachních farem společnosti Perena. Jedno se nachází na Mělnicku a druhé na okraji Mladé Boleslavi. V obou případech jde o malé soukromé chovy drůbeže, konkrétně slepic, kachen a hus. Okolí těchto nových ohnisek nyní čeká měsíční „karanténa“, kdy bude v okruhu 10 kilometrů zakázán jakýkoli převoz ptáků, jejich výstav a trhů.

„Ve Středočeském kraji byla potvrzena dvě nová ohniska ptačí chřipky. První se nachází v malochovu slepic v obci Chorušice na Mělnicku. Chovatelce uhynulo 19 z celkem 21 slepic, v chovu se rovněž nacházelo přes 20 kusů kachen a kachňat. Druhé ohnisko se objevilo v Čejeticích, které jsou částí Mladé Boleslavi. Zde se v chovu vyskytovalo přes 80 kusů různé drůbeže – slepice, kachny, husy. Postupně došlo k úhynu cca 30 slepic a 11 kachen,“ informovala již v úterý odpoledne na svém webu SVS. Vyšetření uhynulých ptáků ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo v obou případech přítomnost viru ptačí chřipky H5N8. „Zbývající kusy drůbeže budou v souladu s legislativou utraceny. Kolem ohnisek budou vymezena tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru 10 kilometrů,“ dodala SVS.

Na počet ohnisek takřka stejně jako v roce 2017

Za letošní rok jde již o 37. a 38. potvrzené ohnisko ptačí chřipky v tuzemských chovech drůbeže a dalších druhů ptáků. To je o jedno ohnisko méně než v roce 2017, který byl dosud z hlediska rozsahu postižených chovů nejhorší. Letos ale musely krajské veterinární správy utratit vůbec nejvyšší počet drůbeže za dobu, co se výskyt ptačí chřipky v Česku sleduje. Dohromady jde již o více než čtvrt milionu jedinců. Ministerstvo zemědělství kvůli tomu nechalo navýšit rozpočet na vyplácení náhrad za likvidovaná zvířata. Původně mělo pro letošní rok k dispozici částku 60 milionů korun, nově jde o 130 milionů. Nejpostiženější firma Perena již resort požádala o vyplacení zálohy na odškodnění ve výši 36 milionů korun. Zároveň ale probíhá vyšetřování, zda společnost neporušila zásady biologické bezpečnosti, za což by jí hrozila pokuta až ve výši dvou milionů korun a patrně by přišla i o možnost čerpat náhrady.

„Výskyt dalších ohnisek v České republice v tomto roce je obtížné předpovídat. Současná nákazová situace se uklidňuje, nicméně virus je v populaci volně žijících ptáků přítomen a jeho zavlečení do chovů je stále reálné. Navíc na podzim dojde k další migraci ptáků a může dojít ke zhoršení situace,“ upozornil mluvčí SVS Petr Vorlíček. V loňském roce, kdy se ptačí chřipka Česku takřka vyhnula, se Maďarsko potýkalo s novými ohnisky nemoci v komerčních chovech kachen a hus ještě v průběhu léta. Problémy mají především tzv. otevřené chovy, kdy se drůbež může dostat do přímého kontaktu s divokými vodními ptáky. SVS proto doporučovala výběhy zasíťovat a pokud to je možné, drůbež umístit do uzavíratelných prostor.

Úvodní foto: Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!