Video novinky ze světa papoušků: kakadu Iggyho Popa a známka punku, papoušek jako kořist a volnoletectví v Indii

Papoušci rozhodně nepatří mezi časté mazlíčky celebrit. A už rozhodně ne velké druhy papoušků, které vyžadují náročnou péči a hodně času. Americký punkrockový zpěvák Iggy Pop je výjimkou potvrzující pravidlo. Jeho kakadu molucký „Biggy Pop“ je velmi populární na sociálních sítích, zejména od chvíle, kdy se stal patronem veterinární kliniky Byron Bay Wildlife Hospital. Iggy mu často pouští punk a jak uvidíte z dalšího videa, papoušek si zahrál i v jedné reklamě. Život ale dokáže být i krutý, a tak se dnes můžete podívat na záznam kamery z umělé hnízdní budky pro sokoly v Austrálii, kam si mladý dravec donesl ulovenou samici papouška nádherného a porcuje ji. Drsný život ukazuje i krátký dokument z domoviny andulek vlnkovaných. A na závěr se můžete pobavit kurzem volnoletectví pro papoušky v jedné indické vesnici.

Papoušek Iggyho Popa tancuje na punk

Kakadu molucký zpěváka a příležitostného herce Iggyho Popa vystupuje v řadě domácích videí a je vidět, že hudba ho opravdu baví. Na nejnovějším videu z minulého týdne mu Iggy pouští britskou punkrockovou kapelu Sleaford Mods a jejich kousek Tweet Tweet Tweet. Kakadu Biggy Pop se uklání a pohupuje do rytmu, až se úplně roztrojčí. Pokud si dáte tu práci a zapátráte na YouTube a dalších sociálních sítích, objevíte opravdu hodně příspěvků s Biggy Popem. V mnoha z nich zpěvák upozorňuje svoje fanoušky, že chov tak velkého papouška není vůbec jednoduchý a že je třeba jim věnovat hodně pozornosti, jinak začnou mít psychické problémy a mohou se oškubat.

… a ještě jeden Iggy Pop s papoušky v reklamě

Biggy Pop a jeho majitel Iggy Pop si spolu zahráli také v reklamě. Loni ji natáčeli pro módné značku Gucci a vedle Iggyho papouška v ní vystupoval i ara hyacintový a další kakadu (tentokrát kakadu bílý). V reklamě, která vznikala na západním pobřeží USA, se objevují A$AP Rocky, Iggy Pop a Tyler, The Creator. Poslední dvě scény klipu patří „molučákovi“ Biggymu Popovi. Nejprve pojídá špagety rozházené po stole v domě, kde se reklama natáčela, a poté sedí na rameni svému majiteli oblečenému do luxusního obleku od Gucci.

Sokol ulovil a trhá samici papouška nádherného

Divocí papoušci v přírodě čelí řadě nástrah a jednou z nich jsou dravci. Na videu z australského Nového Jižního Walesu můžete vidět mladého sokola, jak si v pařátech donesl do umělé hnízdní budky samici papouška nádherného. Pravděpodobně ji sám neulovil a dostal ji od svých rodičů, aby se mohl v klidu nasytit. Sokoli často loví ptáky v letu a málokterý opeřenec jim dokáže uniknout. Na svoji oběť se snáší až dvousetkilometrovou rychlostí a doslova ji srazí z jejich trajektorie. Náraz kořist překvapí a často omráčí, takže se nevzmůže na odpor. Ve Velké Británii takto sokoli často loví invazní papoušky alexandry malé.

Základy volnoletectví v Indii s korelami a agapornisy

Volný let papoušků není výhradní doménou západního světa. Takzvanému volnoletectví propadli majitelé papoušků po celém světě včetně Indie, odkud je naše další video. Uvidíte a něm překvapivou skupinu volně létajících korel, agapornisů a alexandra malého, kteří se spořádaně vrací na ruku svému majiteli. Video vzniklo ve vesnické oblasti a autoři na něm vysvětlují, jak se tak malí papoušci dokáží naučit volné létání, aniž by majiteli ulétli.

Jak žijí andulky v přírodě v Austrálii

Andulka je považovaná za vůbec nejznámějšího a nejrozšířenějšího papouška. Jak ale žije ve své domovině v Austrálii? V tomto krátkém dokumentu spatříte tisícihlavá hejna andulek, ale hnízdící pár ve vykotlaném kmeni a také rizika, kterým andulky v přírodě čelí: úspěšný útok leguána na čerstvě vylétnuté mládě, které se ještě neumí vznést ze země, nebo nálet dravce na hejno letících andulek, z něhož si jednu strhne. Přírodní andulky jsou výrazně menší než domestikovaní ptáci chovaní po několik generací v zajetí. Když si je před několika lety z Austrálie dovezla německá zoo z Kolína nad Rýnem, zjistila, že odchovat mláďata od těchto ptáků není tak snadné jako u domestikovaných ptáků. A stejnou zkušenost má i několik českých zoo, které získaly potomky andulek dovezených do Kolína.

Úvodní foto: archiv Iggyho Popa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!