Divocí sokoli v Londýně učí mláďata lovit na invazních papoušcích alexandrech malých

UVNITŘ VIDEO – Zajímavou situaci zachytil britský fotograf David Element v jižní části Londýna. Dospělý sokol stěhovavý zde v letu chytil invazního papouška alexandra malého a pohazoval ho ve vzduchu svému mláděti, aby jej uchopilo do pařátů a „ulovilo“. Podle Elementa se tak mladí sokoli učí od rodičů, jak ulovit kořist. Fotograf sledoval vývoj čtyř mláďat sokolů od jejich vylíhnutí po opuštění hnízda. Ulovený alexandr se stal nechtěnou učební pomůckou, kdy jej jeden z rodičů jediným úderem pařátu chytil, prolétl s ním okolo hnízda a nalákal mladé sokoly na hru. Poté jim alexandra ve vzduchu hodil a jedno z mláďat napodobilo dospělého a svými pařáty zachytilo papouška.
Mladý pták s alexandrem ještě chvíli poletoval, než přistál opodál a začal kořist škubat a žrát. David Element deníku Daily Mail popsal, že staří sokoli budou s mladými hrát tyto hry na lov tak dlouho, dokud mladí dravci nebudou schopni sami ulovit kořist a postarat se o sebe. Ve chvíli, kdy dospělý sokol předával papouška mláděti, byl už alexandr mrtvý. Dospělý dravec ho usmrtil prvním úderem pařáty, kterými ho propíchl. „Útok dospělého sokola probíhá vysokou rychlostí buď shora, nebo pronásledováním v nižší výšce, ale vždy končí rychlým smrtelným úderem,“ líčí David Element. Konkrétní pár, který fotografoval, se podle něj specializuje na lov alexandrů malých.

Útok rychlostí 360 km/h

„Samec se zaměřuje na papoušky, protože jich tu je hodně, zvláště pak podvečer, když se vrací na nocoviště,“ podotýká fotograf. Alexandr malý žije divoce jako invazní druh v Británii od 70. let minulého století, kdy unikli první ptáci ze zajetí v Londýně a Surrey. Odhaduje se, že na britských ostrovech žije okolo 30 tisíc alexandrů malých, z toho většina v Londýně. „Názory na tyto papoušky se různí. Někteří lidé míní, že jsou atraktivním a barevným doplňkem naší avifauny. Jiní považují alexandry malé za invazivní druh, který má negativní vliv na původní druhy ptáků, protože využívá hnízdní dutiny ve stromech jako oni a brání jim tak v hnízdění,“ popisuje David Element.

K TÉMATU: Britští vinaři se potýkají s novým škůdcem: hrozny jim sklízí invazní alexandři malí

Podle fotografa to vypadá, že sokoli hnízdící ve městech se začínají soustředit na lov alexandrů, kterých neustále přibývá, jsou jasně viditelní a hluční. „Mohou tak zajistit přirozenou redukci počtu papoušků žijících volně v Británii,“ míní Element. Sokol je nejrychlejším tvorem na světě, při střemhlavém letu dokáže dosáhnout rychlosti 360 km/h. Alexandři se v Británii volně rozmnožují od roku 1971, kdy bylo zaznamenáno první úspěšné hnízdění v Surrey. V Londýně se alexandři rozmnožili natolik, že tamní radnice zvažovala jejich odstřel nebo jiný způsob likvidace. Obyvatelé Londýna ale proti takovému postupu protestovali.

Úvodní foto: David Element
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..