Jaké druhy papoušků a dalších ptáků chová pražská zoo v Rákosově pavilonu?

UVNITŘ TABULKA, GALERIE A VIDEO – Necelý týden po otevření Rákosova pavilonu s vzácnými druhy papoušků a dalších exotických ptáků v pražské zoologické zahradě se z nové expozice stalo jedno z nejnavštěvovanějších míst celé zoo. Zahrada u příležitosti otevření pavilonu nechala vyrobit celou řadu upomínkových předmětů, věnovala Rákosovu pavilonu takřka celé číslo svého časopisu Trojský koník a uspořádala hned několik akcí, díky nimž se informace o novém pavilonu dostala do řady médií. Server Ararauna.cz vám přinesl reportáž z návštěvy Rákosova pavilonu již minulý týden, nyní si můžete pročíst tabulku se všemi ptačími druhy chovanými v osmi nových expozicích.
O Rákosově pavilonu se hovoří především v souvislosti se vzácnými papoušky, ti však tvoří menšinu osazenstva nových expozic. Pražská zoo do pavilonu umístila i exotické holuby, kachničky, australské flétňáky, ale také kystráčky indonéské nebo kardinály dominikánské, kteří obývají společnou voliéru s nejvzácnějšími papoušky ary kobaltovými. Z ankety mezi osmi stovkami prvních návštěvníků pavilonu vyšel vítězně jako nejhezčí druh ara hyacintový, největší papoušek světa a příbuzný ary kobaltového. U toho si podle kurátora ptáků pražské zoo Antonína Vaidla brazilská vláda vyžádala, aby byl vystaven ve veřejné expozici. Čtyři ptáci tvoří dva páry, které mají v pavilonu k dispozici umělou skalní stěnu s imitací hnízdních nor.

Část vzácných druhů zůstává v zázemí

Některé vzácné papoušky zoo do Rákosova pavilonu původně ani neplánovala. Týká se to například trichů orlích, které nakonec získala od nejúspěšnějšího chovatele tohoto druhu u nás i v Evropě Čestmíra Drozdka výměnou za jiné odchovy vzácných ptáků. Mimochodem, od Čestmíra Drozdka pochází i mohutné kmeny lip umístěné v pavilonu, které se musely ukotvit ještě v době, kdy ze stavby stály jen obvodové zdi. Jeden takový kmen 400 let staré lípy totiž vážil tři tuny a musel se jeřábem zapustit dva a půl metru do země. Některé vzácné ptáky zoo ještě do pavilonu neumístila, protože je chce nejprve v neveřejném zázemí rozmnožit a poté vystaví až odchovaná mláďata. To se týká rajek volavých a například i kakaduů palmových – v pavilonu jsou vidět pouze mladí ptáci odchovaní v pražské zoo.

K TÉMATU: Na návštěvě Rákosova pavilonu, nové expozice vzácných papoušků pražské zoo

Ještě před vystavením ve veřejné expozici se pražské zoo podařilo odchovat nejen kakaduy palmové, ale například i mady modrotemenné, amazoňany jamajské, modrobradé a rudoocasé. Nevystavuje ale další vzácných druh amazoňana šedohlavého, kterého se v Zoo Praha také daří rozmnožovat. Mimo Rákosův pavilon zůstávají papoušci také v expozici Stezka loriů a v průchozí voliéře na kopci nad velkou voliérou dravců. V ní jsou také loriové (horští a žlutoskvrnní) a papoušci nádherní. Další druhy papoušků zřejmě zoo vystaví v plánovaném australském pavilonu, který staví hned vedle Rákosova pavilonu a v němž budou hlavní raritou tzv. tasmánští čerti.

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..