Necelý měsíc po řádění hurikánu Dorian na Bahamách se objevují první amazoňané kubánští

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Ani takřka totální likvidace veškerých porostů na Bahamách, kterou má svědomí hurikán Dorian, nezničila tamní populaci bahamského poddruhu amazoňana kubánského. Ochráncům přírody se podařilo takřka měsíc po živelné katastrofě nafotit první ptáky, a zpráv o jejich pozorování každým dnem přibývá. Dorian poničil Bahamy 1. září, což znamená, že papoušci zůstali v úkrytech po dlouhé čtyři týdny. Bahamští amazoňané kubánští na rozdíl od dalších karibských amazoňanů hnízdí ve skalních puklinách v zemi, kde také mohli přečkat řádění hurikánu, který v nejvyšším pátém stupni prolétl Bahamy rychlostí 295 km/h.
Vůbec první fotografii volně žijících amazoňanů kubánských bahamských po hurikánu Dorian se podařilo pořídit minulý čtvrtek 26. září. iPhonem ji vyfotografovala Tara Lavallee na Bahama Palm Shores. „Dvojice papoušků byla očividně ostražitá a nervózní – chovala se naprosto odlišně, než jsme zvyklí u těchto nebojácných a hlučných ptáků. Další pozorování bylo zaznamenáno poblíž Casuariny. Vypadá to tedy, že se papoušci vrací,“ uvedl server Rollingharbour.com. Jak je ale možné, že tito bezbranní ptáci přežili více než čtyřiadvacetihodinou zastávku hurikánu Dorian na Bahamských ostrovech, přičemž ostrov Abaco, kde žije většina jejich populace, byl srovnán se zemí?

Hnízdiště amazoňanů kubánských bahamských uprostřed borovicového lesa:

Přežili. Ale kde seženou potravu?

Amazoňané žijí v národní parku Abaco na jihu ostrova, který tvoří velká oblast borovicového lesa. Ochránci předpokládají, že blížící se bouře zahnala papoušky hluboko do lesa, kde byli chráněni před destruktivní vlnou hurikánu. Mnoho živočichů dokáže vnímat blížící se špatné počasí podle změn tlaku. To je může instinktivně přimět k útěku, než se hrozba reálně přiblíží. Bahamští amazoňané měli štěstí v tom, že se specializovali na hnízdění v zemi, konkrétně v puklinách vápencových skal. Pokud tedy zalezli do svých nor, hurikán jim nijak neublížil. Hnízdiště se navíc nachází uprostřed národního parku, takže prudké nárazy větru ztlumily okolní stromy.

K TÉMATU: Hurikán Dorian téměř vyhubil bahamský poddruh amazoňana kubánského

„Vápencové jeskyně mají výhodu v tom, že když jsou zaplaveny, voda se v nich neudrží, protože vápenec je propustná hornina, a tak se papoušci neutopí. A pokud jde o požár, nory jsou dostatečně hluboké, takže do nich plameny nedosáhnou. Ptáci hnízdící ve stromových dutinách jsou mnohem zranitelnější,“ konstatuje web. Zatím je prý příliš brzy hodnotit, jak velká část populace bahamských amazoňanů kubánských hurikán Dorian přežila, ale i kdybych jich bylo více, čeká je další výzva: ostrov Abaco je takřka zbaven veškeré vegetace, a tudíž je velmi těžké najít nějakou potravu. Ochránci přírody proto připravují záchranné akce a chtějí divoké papoušky přikrmovat.

Úvodní foto: Rolling Harbour / Tara Lavallee
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..