Hurikán Dorian téměř vyhubil bahamský poddruh amazoňana kubánského

UVNITŘ VIDEO – Více než čtyřiadvacetihodinové řádění hurikánu Dorian, který v neděli 1. září zasáhl v nejvyšším pátém stupni Bahamské ostrovy a souostroví Abaco, za sebou nezanechalo „pouze“ tisíce zničených domů a desítky lidských obětí, ale ohrozilo i samotnou existenci bahamského poddruhu amazoňana kubánského (Amazona leucocephala bahamensis). Podle americké mutace zpravodajského webu Forbes.com mohl Dorian vymazat ze zemského povrchu hned tři endemické ptačí druhy, mezi něž patří i tento amazoňan. Hurikán zasáhl Bahamy rychlostí 295 km/h a přímo nad ostrovy se na celý den zastavil. Podle Phila Klotzbacha z Coloradské státní univerzity bylo souostroví Abaco doslova vymazáno z mapy.
Bahamskému poddruhu amazoňana kubánského se mezi místními lidmi přezdívá „papoušek Abaco“. Oproti jiným amazoňanům se vyznačuje tím, že si osvojil hnízdění v norách pod zemí, nikoli v dutinách stromů. To se mu zřejmě stalo osudným, protože Bahamy byly během hurikánu Dorian zaplaveny vodou a všechny hnízdní nory byly zaplaveny. Papoušci se neměli kam skrýt a vichr o síle téměř 300 km/h všechno strhnul sebou. Už před Dorianem šlo o ohrožený druh, který čelil „nájezdům“ zdivočelých koček, nepůvodního predátora zavlečeného člověkem. Přitom v době objevu Bahamských ostrovů v roce 1492 si Kryštof Kolumbus do svého deníku poznamenal, že amazoňanů zde žilo tolik, že jejich hejna dokáží zcela zakrýt slunce.

Přežili hlavně ptáci chovaní v zajetí

Zavlečení koček, ale i krys a prasat vedlo k rapidnímu úbytku těchto papoušků. Přistěhovalci navíc začali ničit jejich přirozený biotop, takže amazoňané přicházeli o zdroj potravy, a lidé vybírali jejich mláďata z hnízdních nor pro nelegální obchodování s domácími mazlíčky. V časech objevu Ameriky žil amazoňan kubánský bahamský minimálně na sedmi ostrovech, před hurikánem Dorian jej bylo možné spatřit už pouze na dvou: Abaco a Inagua. Když v roce 1994 klesl počet volně žijících amazoňanů na méně než dva tisíce, vytvořily bahamské úřady národní park Abaco a zavedly program na likvidaci zdivočelých koček. Díky tomu vzrostla populace amazoňanů na 5 100 v roce 2008 a na 8 800 v roce 2016. Velká většina ptáků žila na ostrovu Abaco, jen malá část obývala národní park Inagua na ostrově Great Inagua.

K TÉMATU: Bahamští amazoňani kubánští hnízdí v norách na zemi. Málem je vyhubily kočky

Bahamské amazoňany kubánské se dařilo uměle vypouštět i na ostrovu New Providence, kde bývají častými domácími mazlíčky. Od roku 1952 je nezákonné tyto papoušky chytat ve volné přírodě nebo jim jakkoli ubližovat. Kromě toho spadají stejně jako všechny ostatní poddruhy amazoňana kubánského do první přílohy úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES), takže veškeří jedinci chovaní v zajetí podléhají povinné registraci. Americký Forbes míní, že díky CITES a evidenci ptáků chovaných v zajetí se podaří populaci amazoňanů kubánských bahamských zachránit, i když není jisté, zda je bude vůbec kam vypouštět…

Hnízdo amazoňana kubánského bahamského v zemi:

Úvodní foto: CNN
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..