Bahamští amazoňani kubánští hnízdí v norách na zemi. Málem je vyhubily kočky

Amazoňan kubánský bahamský v hnízděUVNITŘ VIDEO – Neobvyklý způsob hnízdění si osvojil bahamský poddruh amazoňana kubánského v rezervaci Abaco na stejnojmenném karibském ostrově. Místo stromových dutin dává přednost přirozeným norám v zemi (viz video), které vznikají ve vápencovém podloží rezervace. Díky tomu jsou amazoňané imunní vůči hurikánům, které jsou v oblasti Karibiku velmi časté, i lesním požárům. Na druhou stranu je ohrožují zdivočelé kočky a hlodavci, před kterými jsou vejce a mláďata zcela bezbranná. I přes tuto značnou nevýhodu se daří populaci amazoňanů kubánských bahamských zvyšovat: zatímco v roce 1994, kdy vznikl národní park Abaco, v přírodě žilo méně než dva tisíce těchto ptáků, nyní jich je už téměř osm tisíc.
Nejnovější statistiku populace amazoňanů kubánských bahamských zveřejnil internetový deník Tribune242.com, který se odvolává na ochranářskou organizaci Bahamas National Trust (BNT) a americkou federální agenturu na ochranu volně žijících živočichů U. S. Fish and Wildlife Service. Podle jejího zástupce Dr. Franka Rivery-Milána se podařilo počet unikátně hnízdnících „zemních“ amazoňanů v národním parku Abaco za poslední čtyři roky zdvojnásobit: ještě v roce 2012 jich zde žily „pouhé“ čtyři tisíce. Papoušci obývají i ostrov Inagua a uměle byli vysazeni na ostrově New Providence. Pouze na ostrově Abaco ale hnízdí v zemních norách, což je unikát i v rámci celého rodu amazoňanů.

Chrání je jako kakapy soví

Vedení národní parku Abaco kvůli zdivočelým kočkám zahájilo v roce 2009 na popud ornitoložky a znalkyně papoušků Dr. Caroline Stahal program na potírání predátorů, který je velice úspěšný. Podobá se aktivitě ochránců přírody na Novém Zélandu, kteří museli kvůli kriticky ohroženým nelétavým papouškům kakapům sovím zlikvidovat veškeré krysy a kočky na speciálně vybraných ostrovních rezervacích, které slouží jako hnízdiště kakapů. „Amazoňané kubánští bahamští jsou chráněni před mírnějšími hurikány a hodně jim prospívají i vytrvalé snahy vedení národního parku na regulaci zdivočelých koček v jejich hnízdištích,“ říká Dr. Frank Rivera-Milán z americké agentury U. S. Fish and Wildlife Service.

K TÉMATU: Vědci řeší, jak zachránit kajmanský poddruh amazoňana kubánského z ostrova Brac

Ochránci a vědci z BNT se rozhodli v tomto programu pokračovat a zintenzivnit práce na monitoringu hnízdících ptáků v národním parku. Zatímco dosud docházelo ke sčítání amazoňanů kubánských bahamských pouze jednou za čtyři roky, nyní se tato lhůta zkrátí na dva roky. Borovicové lesy s vápencovým podložím a přirozenými hnízdními norami amazoňané obývají pouze v době hnízdění. Mimo ni se stěhují do listatých lesů a živí se bobulemi keřů, upozornila mezinárodní organizace BirdLife International. Amazoňan kubánský bahamský je jedním z pěti poddruhů amazoňana kubánského a od nominátní formy se liší menší nebo vůbec žádnou červenou skvrnou na břiše a rozsáhlejším bílým zbarvením temene.

Úvodní foto: Rollingharbour.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..