Požáry v Amazonii vyhání ary ararauny do měst. V Campo Grande už hnízdí 158 párů

UVNITŘ VIDEO – Stále více arů araraun a nově i arů zelenokřídlých ve středozápadní Brazílii dává přednost životu ve městech místo pralesních biotopů. Asi nejoblíbenějším místem pro tyto papoušky se stala metropole státu Mato Grosso do Sul – Campo Grande. Již od roku 1999 se do ní slétávají arové ararauny ze vzdálenosti až 90 mil a stále častěji zde hnízdí. Podle časopisu National Geographic letos ornitologové v Campo Grande napočítali 158 hnízd arů araraun a celkovou městskou populaci odhadují na 700 papoušků. Arové zelenokřídlí zatím ve městě nehnízdí, ale objevili se zde kříženci obou druhů označovaní jako arové harlekýni, kteří jsou plodní a nadále se rozmnožují, řekla časopisu bioložka Larissa Tinocová.
Papoušci podle Tinocové preferují město kvůli suchu a častým požárům v Amazonii, což je velmi aktuální důvod. „Našli zde příznivé prostředí a velmi rychle se rozšířili,“ vysvětluje Neiva Guedesová, zakladatelka a prezidenta organizace Instituto Arara Azul na ochranu arů hyacintových, která zároveň vede projekt Urban Birds monitorující ary v Campo Grande. Loni ve městě došlo k populační explozi araraun, jednotlivé páry vyvedly 184 mláďat. To je o třetinu více než v roce 2017, kdy jich ornitologové napočítali 133. Příliv araraun do Campo Grande souvisí podle vědců s odlesňováním státu Mato Grosso do Sul a rozšiřováním plochy určené pro chov dobytka. „Nedávná pozorování naznačují, že populace araraun v Brazílii roste, a to pravděpodobně i proto, že ptáci z Campo Grande se rozšiřují do dalších míst,“ píše National Geographic.

Místní pomáhají mláďatům vypadlým z hnízd

„Arové ararauny byli dokonce zaznamenáni i v regionech, odkud dříve zmizeli, jako jsou státy São Paulo a Paraná. I to svědčí o tom, že jejich populace roste,“ míní Guedesová. Obyvatelé Campo Grande divoké ary milují. Ararauny se staly symbolem města a objevují se ve všech turistických průvodcích, formou obrazů na veřejných budovách i jako velká na náměstí pojmenované příhodně „Macaws“ – „Aří“. Papoušci mají v Campo Grande, které čítá 885 tisíc obyvatel, příhodné podmínky. Metropole je plná exotických palem, které jsou silnější a poskytují více dutin než původní brazilské druhy palem. Obyvatelé města často pomáhají mláďatům araraun zpět do hnízd po jejich neúspěšných pokusech o první let. Někteří z nich došli tak daleko, že staví dřevěné stříšky nad otevřené hnízdní dutiny, aby do nich nepršelo.

K TÉMATU: Ararauny hnízdí i ve venezuelské metropoli Caracasu. Lidé je přikrmují na balkónech

Město ve svých parcích skýtá dostatek potravy a je téměř zcela prosté predátorů, takže míra přežití mláďat je zde mnohem vyšší než v divoké přírodě. Arové však čelí jiným druhům nebezpečí. Jenom v letech 2011 až 2019 uhynulo 38 araraun na drátech vysokého napětí. Ani u městských araraun není zcela vyloučené pytláctví. Během posledních čtyř let úřady zabavily šest mláďat araraun vybraných z hnízd na území Campo Grande. A riziko představuje i rozhodování místních úřadů o dalším rozvoji města, například o kontroverzním návrhu zastavění zeleného centra města čtvrtí vládních budov a úřadů. Zkrátka ani ve městě to nemají ararauny jednoduché, ale prostí lidé je mají rádi a všemožně je podporují. A to je dobře.

Úvodní foto: Tripadvisor.com.br
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..