Změna klimatu zasáhla třetinu ptačích druhů v Británii. Vrabce v Londýně nahrazují papoušci

UVNITŘ VIDEO – Prudké výkyvy počasí a teplot ve Velké Británii způsobené změnou klimatu ohrožují až třetinu tamních ptačích druhů. Podle organizace British Trust for Ornithology (BTO) patří mezi nejvíce dotčené druhy kukačka, u níž ornitologové zaznamenali kritický úbytek populace v pěti z jedenácti regionů. Z výzkumu, který se zaměřil na 68 vybraných druhů ptáků, vyšla vůbec nejhůře. K zajímavým výsledkům došli ornitologové v Londýně. Ze všech ptáků zde nejvíce ubývají vrabci a naopak nejvíce přibývá invazních papoušků alexandrů malých, kterých už v celé Británii žije okolo 30 tisíc. Drtivá většina jich žije právě na území britské metropole, zejména pak v Hyde Parku, upozornila BBC.

BTO zkoumá vývoj populací 68 druhů ptáků pravidelně již od roku 1966. Díky tomu má dlouhodobé srovnání. U třinácti druhů za tuto dobu došlo k nárůstu počtu divokých populací o více než 10 procent, zatímco u třech druhů včetně kukačky byl vývoj opačný. Mezi ptáky s největším úbytkem jedinců patří jednoznačně stěhovavé druhy. Konkrétně u kukačky ornitologové prokázali, že za posledních 30 let její populace klesla o více než 80 procent. Dva druhy hrdliček dosáhly nejvyšších úbytků ve dvou regionech. Podle Alexe Bonda, hlavního kurátora oddělení ptáků v Muzeu přírodní historie v Londýně, se stěhovavé druhy ptáků řídí sezónními „pulsy“. Potřebují například, aby se jim mláďata vylíhla v době, kdy je největší hojnost potravy, ale výkyvy počasí to mohou lehce změnit.

Hejna alexandrů malých v Londýně:

Daří se zimujícím ptákům

Rostliny mohou vlivem změny klimatu kvést a plodit dříve, než je obvyklé, což také znamená, že i hojnost hmyzu se přizpůsobí této změně. Ptákům však bude potrava v pozdější době chybět. Podle ornitologa Pearce-Higginse jsou v tomto ohledu nejvíce zranitelné severní a horské druhy ptáků. Naopak opeřenci, kteří v Británii zimují, jsou na tom lépe než v dřívějších dobách. Důvodem jsou teplejší zimy a tím i vyšší šance na jejich přežití a získání potravy. Například káňata zaznamenala ve čtyřech regionech podél východního pobřeží britských ostrovů rapidní nárůst populací. Dařilo se také zahradním druhům pěvců, jako jsou červenky a sýkory modřinky. Těm podle ornitologů přilepšují i lidé dokrmováním.

K TÉMATU: Britští vinaři se potýkají s novým škůdcem: hrozny jim sklízí invazní alexandři malí

Krmítka si v posledních letech oblíbili i alexandři malí, kteří na nich bojují o potravu s původními britskými druhy ptáků. „Z našeho výzkumu jasně vyplývá, že dochází k přeskupování druhů ptáků,“ konstatuje doktor Pearce-Higgins. „Existují některé vítězné druhy, jimž se daří lépe, a naopak poražení, jimž se daří hůře.“ Podle přírodovědce Nicka Bakera potřebují někteří ptáci, jako například koliha velká, ochranu přirozených stanovišť, aby mohly mít šanci bojovat o přežití. „Ptáci jsou úžasní tvorové – přizpůsobiví a odolní – ale jak je vidět, jen do určitého zlomu,“ varuje. Alex Bond podotýká, že za vše nemůže jen změna klimatu, ale určitě jde o důležitý faktor. „Dalšími možnými příčinami mohou být změny ve využívání půdy a fragmentace stanovišť,“ míní.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Fir0002, Dr. Raju Kasambe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..