Vzácné pozorování žlutého ary ararauny s leucismem ve východní Brazílii

UVNITŘ VIDEO – Možná jste už na internetu viděli snímky žlutých arů araraun mutace lutino, které se před lety podařilo odchovat ve Spojených státech a dnes je vlastní již několika chovatelů od USA přes Evropu po Austrálii. Ve východní Brazílii však volně poletuje již několik let ara ararauna, který je rovněž zcela žlutý, ale nemá červené oko a nejde o lutino ptáka. Tento papoušek vykazuje znaky leucismu, tedy snížené pigmentace, kdy dochází ke ztrátě všech typů kožních pigmentů a nejen melaninu, jak se tomu děje u mutací lutino a albino. Jde o divokého ptáka, který se vylíhl v přírodě a ornitologové ho poprvé zaznamenali v roce 2012 u obce Brejinho de Nazaré v brazilském státě Tocantins.
Ve stejném regionu se nápadně žlutý ara zdržoval několik let a letos byl spatřen ve městě Porto Nacional ve střední části Tocantins, asi 45 km od místa, kde byl před sedmi lety poprvé pozorován. „Byl poměrně často viděn v různých částech města,“ potvrdil brazilské TV Globo biolog Wanieulli Pascoal. „Zpočátku jsem nevěděl, co to je. Snímky jsem porovnal s fotografiemi mutací arů araraun dostupnými v literatuře a zaslal je e-mailem specialistovi Hein van Grouwovi z londýnského přírodovědného muzea, který potvrdil, že jde o jedince s leucismem,“ dodal. Jde o genetickou vadu, která výrazně redukuje melanin a další pigmenty na kůži, ale i peří, zobáku, nohách či očích.

Příliš na očích dravcům

Pascoal u žluté ararauny nezaznamenal žádné odlišné chování oproti arům přírodního zbarvení. Je však podle něj pravděpodobné, že hůře navazuje kontakt s jedinci svého druhu. „Z hlediska maskování před predátory má totiž velkou nevýhodu, je oproti ostatním jasně viditelný, i kdyby byl v hejnu,“ upozorňuje biolog. Leucismus je poměrně vzácný, u ptáků se nejčastěji objevuje právě u papoušků. V Austrálii jsou známy případy kakaduů havraních s leucismem, kdy ptáci nejsou zcela žlutí, ale v podstatě strakatí. Vedle papoušků byl leucismus v přírodě pozorován u vlaštovek, tangar, tyranů bemtevi a tučňáků. Pozorovaný ara ararauna se zdržoval v menší skupince přírodně zbarvených araraun.

K TÉMATU: Australské ornitology i veřejnost nadchl mutační kakadu havraní se žlutým peřím

„Šlo vždy o přibližně sedm jedinců. Papoušek s leucismem se krmil, křičel a létal úplně stejně jako ostatní členové skupiny,“ přiblížil Wanieulli Pascoal. „Dokumentace jakékoli mutace u zvířat v přírodě je velmi důležitá pro lepší pochopení mutačních vzorců a jednotlivých druhů a také četnost výskytu konkrétních mutací,“ míní. Australští ornitologové letos v březnu zveřejnili snímky leucistního kakadua havraního, kterého pozorovali Prefum v západoaustralském Bunbury poblíž Perthu. Oproti přírodním ptákům u něj převažovala světle žlutá barva, kterou tu a tam doplňovala přirozená černá. Podobně zbarveného ptáka pozorovali ornitologové o několik měsíců dříve v Bedfordale, přes 150 km severně od Bunbury.

Úvodní foto: Wanieulli Pascoal
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..