Pražská zoo zavádí noční prohlídky s termovizí, 90minutový program vyjde na 1000 Kč

Nový zážitkový program nabízí od září pražská zoologická zahrada. Pro omezený počet návštěvníků zahájila noční prohlídky s termovizní monokulární kamerou. Fanoušci zoo tak mohou areál navštívit v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. Není to ale levná záležitost. Za půldruhé hodiny dlouhou speciální procházku zájemci zaplatí tisíc korun. Zoo jim zapůjčí kromě termokamery také noktovizor, speciální vojenskou termovizi a UV světlo. „Zoo Praha je v současné době jedinou zoologickou zahradou na světě, která takto vyspělou technologií disponuje,“ upozorňuje zahrada, která na první takovou prohlídku vzala minulý týden vybrané novináře.

Návštěvníky při noční prohlídce provází speciálně školený průvodce, který podá odborný výklad. Kromě výše zmíněné technologie pro noční vidění si zájemci mohou zapůjčit i tablet. UV světlo zahrada použije pro představení bezobratlých živočichů a přírodnin. V ceně vstupného je i malé pohoštění. Každý návštěvník má po dobu programu k dispozici termovizní monokulární kameru a během výkladu si může zapůjčit noktovizi, která je založena na principu nočního vidění. „Jedná se o profesionální přístroje využívané záchranáři a armádou v náročných podmínkách (mlha, tma, kouř, hustý lesní porost). Pomocí těchto zařízení je možné zvíře pohodlně sledovat až na vzdálenost 70 m,“ upozorňuje zoo na stránkách svého e-shopu, kde prodává vouchery na tuto speciální prohlídku.

Návštěvníci pražské zoo mají nyní možnost pozorovat její obyvatele po setmění pomocí vyspělých technologií, které mnozí znají pouze z akčních filmů. (Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha)

Zlatým hřebem je vojenská termovizní kamera

Na závěr návštěvy zahrada umožní zájemcům pozorovat noční zoo pomocí speciální vojenské termovizní kamery, která dokáže rozpoznat zvíře velikosti slona do vzdálenosti 11 km a člověka až na 8 km. Zoo tuto kameru umístí u výběhu s plameňáky. „Kamera je určena k vyhledávání cílů a k navádění střel, ale u nás je namířena na plameňáky – a díky její mimořádné citlivosti můžete krásně sledovat, jak jim noha, na níž stojí ve vodě, postupně vychládá, až ji vystřídají za druhou, prohřátou, kterou měli doposud schovanou pod tělem,“ popisuje ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Zahrada zároveň zveřejnila několik fotografií z prvních pokusných sledování zvířat během noci a poskytla je médiím. A jak vlastně v Zoo Praha přišli na možnost nočních prohlídek s termovizí?

„Vlastně to celé začalo, když jsme s pár kolegy procházeli potemnělou zoo a přemýšleli, jak nově uchopit její večerní a noční prohlídky. Koneckonců značná část našich zvířat aktivuje za soumraku či v noci,“ říká Miroslav Bobek. „A tak jsme začali experimentovat i s nejrůznějšími termokamerami a zařízeními pro noční vidění, počínaje běžně dostupnými a konče těmi, která jsem doposud znal pouze z akčních filmů. Nově tedy představujeme speciální noční prohlídky, během kterých budou návštěvníci vybaveni termokamerami i další technikou, aby mohli sledovat život v noční zoo a současně se kolem sebe rozhlédnout očima zvířat.“

Na závěr prohlídky si mohou vyzkoušet speciální vojenskou termokameru, která je armádou využívána k navádění střel. (Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha)

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..