Nemoc, která nedovoluje trávit potravu, kosí papoušky královské v Austrálii

Australští veterináři ve státech Victoria, Nový Jižní Wales a Queensland řeší stále více případů uhynulých nebo zcela vysílených papoušků královských, kteří trpí nemocí, jež jim nedovoluje trávit potravu. Podle zpravodajského serveru ABC se tato choroba šíří prostřednictvím oblíbených krmítek a pítek pro divoké ptáky, na kterých se papoušci rádi shromažďují. Za poslední rok skončily ve veterinárních ordinacích a klinikách desítky vyhublých papoušků královských. „Ptáci velmi rychle chřadnou. Postupně, někdy i velmi rychle hubnou a dochází to až do té fáze, kdy jsou tak slabí, že nemohou létat,“ přiblížil serveru ABC profesor veterinární medicíny David Phalen z Univerzity Sydney.

„Případy se objevily ve Victorii, Novém Jižním Walesu a na několika místech v Queenslandu,“ dodal Phalen. Veterinářka Annabella Olsson z Cairns v Queenslandu odhadla, že jenom během letošní zimy vyšetřila na 40 papoušků královských s těmito symptomy. Ochránci přírody jí prý nahlásili mnoha dalších ptáků, které nalezli uhynulé nebo ve stavu, kdy jim již nebylo možné pomoci. „Obecně vypadají velmi slabí, jsou extrémně vyhublí a prostě příliš slabí na to, aby se dokázali vznést ze země,“ popsala veterinářka. „Pokud jim nabídnete něco k snědku, hltavě se do toho pustí. Pokud mají ještě energii na to, aby mohli žrát, snědí toho tolik, kolik jim dáte, ale nepřiberou ani gram – prostě to nejde,“ vysvětlila. Důvod? Ptáci nemohou potravu strávit.

Neznámá nemoc klátí lorie mnohobarvé v australském Brisbane. Je prý jako koronavirus

Veterináři navrhují zákaz veřejného přikrmování

„Existuje řada různých infekcí, které s tím mohou mít co dočinění, včetně jednobuněčného parazita zvaného spironukleová kvasinka, který se může vyskytovat v jejich žaludku,“ konstatuje Annabella Olsson. Ta společně s Davidem Phalenem spolupracuje s organizací Animal Health Australia na přesné diagnostice a příčinách onemocnění, aby mohli najít nějaké schůdné řešení a zabránili dalším úhynům papoušků. „Spinonukleové kvasinky, možná v kombinaci s dalším virem – tím si ještě nejsme jisti – zcela kolonizují tenké střevo, což je zrovna ta část střeva, která je kriticky důležitá pro trávení potravy a vstřebávání živin,“ vysvětluje doktorka Olsson. „Tím, že doslova pokryjí výstelku tenkého střeva, blokují vstřebávání živin u napadených ptáků a ti rychle přichází o kondici, protože nemohou správně trávit potravu.“

Veterináři jsou zoufalí z toho, že divokým papouškům nedokáží pomoci. „Kdyby šlo o domácího mazlíčka, máme sadu diagnostických postupů, ale když jde o divoké ptáky a klinika je léčí zadarmo, velmi nás to omezuje,“ říká Annabella Olsson. „Asi nejvíce frustrující je fakt, že vím, jak jim pomoci, ale nemohu si dovolit dělat to stokrát týdně.“ Experti se nicméně shodují, že hlavní příčinou extrémního chřadnutí papoušků královských nebudou pouze spironukleové kvasinky. O to komplikovanější je hledání příčiny i řešení tohoto problému. „Máme velmi dobře zdokumentováno, že v oblastech, kde papoušky přikrmují na velkých krmítkách, kde sedí pták vedle ptáka, se nemoc šíří velmi rychle,“ říká Olsson. Doporučuje tedy taková krmítka zrušit, aby se ptáci nekoncentrovali na jednom místě, případně zajistit, aby ptáci na stejném místě nekáleli.

Papoušky nádherné v Austrálii může ohrozit pesticid. Vláda chce povolit silnější jed proti myším

Úvodní foto: Wikimedia Commons / S. Newrick

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..