Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Papoušky nádherné v Austrálii může ohrozit pesticid. Vláda chce povolit silnější jed proti myším

Povolit výrazně silnější a toxičtější pesticid v boji proti přemnoženým myším chce vláda australského státu Nový Jižní Wales. Federální úřad pro pesticidy a veterinární léčivé přípravky potvrdil australské mutaci deníku The Guardian, že posuzuje žádost kabinetu na použití 10 000 litrů bromadiolonu, který by zemědělci aplikovali na 20 vybraných místech na obilí. Problém je v tom, že tato místa je kryjí s biotopem ohroženého papouška nádherného, který se na tomto obilí také přiživuje. Podle ornitologické organizace BirdLife Australia tak hrozí, že se kromě hlodavců otráví i desítky a stovky těchto ptáků. Ochránci přírody se proto obrátili na úřad pro pesticidy, aby žádost vlády Nového Jižního Walesu zamítnul. Do kdy má úřad rozhodnout, není jasné.

Bromadiolon by mohl výrazně zasáhnout populaci papoušků nádherných a negativně ovlivnit její početnost, upozorňují ornitologové. A argumentují případem mrtvých kakaduů tenkozobých, kteří se objevili minulý týden na středozápadě Nového Jižního Walesu poté, co se zde zoufalí farmáři snaží bojovat s měsíc trvající populační explozí myší a dalších hlodavců ničících jejich o úrodu. Ornitoložka Holly Parsons z organizace BirdLife Australia uvedla, že existuje podezření na otravu kakaduů fosfidem zinečnatým, který farmáři používají k hubení myší. „Naše znepokojení spočívá v tom, že pokud vláda prosadí používání druhé generace pesticidů a bude tento jed používat v širším měřítku způsobem, který nyní není povolen kvůli škodám, jež může napáchat na divoké zvěři, mohlo by to vést k velkému ohrožení ptáků v daných oblastech,“ upozornila Parsons.

Pšeničná past v Austrálii: papoušci nádherní hynou pod koly aut, když sbírají rozsypané obilí

Plánovaný pesticid narušuje srážlivost krve

Používání toxinů při ošetřování zemědělských plodin je v Austrálii velmi omezené. Podle vědců totiž může mít dalekosáhlé důsledky v celém potravinovém řetězci a ohrožuje tak i zvířata, která se živí hlodavci, jakou hadi a draví ptáci. Federální úřad pro pesticidy a veterinární léčivé přípravky na dotaz deníku The Guardian uvedl, že o vládní žádosti bude teprve rozhodovat, ale upřednostňuje žádosti o povolení využití těchto látek ve stavu nouze, pokud jsou hlodavci opravdu přemnoženi. Mezitím se objevily případy úhynů kakaduů, holubů a strak na několika místech v Novém Jižním Walesu. Toxikologická vyšetření potvrdila, že některé úhyny způsobily chemikálie používané v návnadách na myši a další hlodavce.

Podle McLeana Cobdena z Australské národní univerzity, který se věnuje studiu papoušků nádherných, je až neuvěřitelné, jak vládou navrhované lokality pro použití silnějších pesticidů kopírují místa výskytu těchto ptáků. „Vzbuzuje to obavy a pro papoušky nádherné to představuje velké ohrožení,“ varuje. „Jejich oblíbenou potravou je obilí. Lidé je často vídají na krajích silnic, kde se krmí obilím spadaným z koreb nákladních aut,“ dodává McLean Cobden, podle něhož se papoušci nádherní rádi přiživují obilím na zemi podobně jako kakaduové tenkozobí. V Austrálii se blíží jarní sezóna, během níž budou papoušci aktivnější ve sběru potravy. Budou mezi sebou soutěžit o zdroje potravy a jedním z nich by se mohlo stát i postříkané zrní. Bromadiolon narušuje srážlivost krve, což vede k vnitřnímu krvácení a smrti.

Nevyřazujte papouška nádherného ze seznamu ohrožených druhů, žádají vědci

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

„Trhá ovce a živí se i lidským masem.“ Před 154 lety začal nesmyslný hon na nestory kea

Dálší článek

Video novinky ze světa papoušků: jak se zachraňují amazoňané portoričtí, lutino ararauna a z hnízda hyacintů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější