Video novinky ze světa papoušků: jak se zachraňují amazoňané portoričtí, lutino ararauna a z hnízda hyacintů

Ostrovní druhy papoušků patří k vůbec nejohroženějším druhům ptáků. Zvláště pak ty, co žijí v Karibiku. Nejen že přichází o přirozený biotop a pronásledují je pašeráci, čelí ale hurikánům, které pro ně představují vůbec největší nebezpečí. V prvním dnešním videu se proto vypravíme do záchranného centra amazoňanů portorických v Rio Abaju, které takový hurikán zažilo. Podíváme se také do Singapuru, kde se čile připravuje stěhování jednoho z největších ptačích parků na světě, Jurong Bird Parku. Poté se vrátíme zpět do Jižní Ameriky, abychom nahlédli do hnízdní dutiny arů hyacintových ve 4K rozlišení. V dalším videu můžete obdivovat lezecké umění ochránců přírody, kteří vyvěšují umělé hnízdní budky pro aratingy kubánské a na závěr se pokochejte zcela žlutou lutino mutací ary ararauny.

Portoričtí amazoňané po hurikánech

Když v roce 2017 zasáhly Portoriko ničivé hurikány Maria a Irma, zlikvidovaly většinu volně žijících amazoňanů portorických. Divoká populace těchto ohrožených papoušků klesla na pouhých 90 jedinců. Naštěstí na ostrově existuje několik záchranných stanic, které udržují genetickou pojistku v podobě několika desítek chovných párů a jejich mláďata vypouští do přírody. Nejstarší takovou stanicí je Rio Abajo, kde pracuje Ricardo Valentin a jeho tým. Podívejte se, jak taková stanice funguje a jak ji poškodily zmíněné hurikány

Největší asijský ptačí park v Singapuru se stěhuje

Jurong Bird Park v Singapuru patří mezi největší ptačí zoologické zahrady na světě. Vidět v něm můžete pět tisíc ptáků o 400 druzích. Kromě jiného vystavuje všechny tři modré druhy arů: hyacintové, kobaltové a škraboškové. Nyní se celý park připravuje na postupné stěhování do nové lokality v Mandai. Jde o velmi náročnou operaci, ovšem jak uvidíte ve vizualizacích, nové expozice budou patřit k tomu nejlepšímu, s čím se můžete v podobném zařízení setkat.

Pohled do hnízdní dutiny arů hyacintových

Největší papoušek světa, ara hyacintový, s oblibou vyhledává hnízdní dutiny ve velkých a starých stromech. Jednu takovou sledoval tým amerického internetového kanálu Smithsonian Channel. V krátkém sestřihu nabízí pohled do „domácnosti“ papoušků ve 4K rozlišení: samice se stará o snůšku tří vajec a samec starostlivě posedává opodál a hlídá vstup do dutiny. Je to potřeba: vejce arů hyacintových se často stávají obětí tukanů, pro které je to vítaná pochoutka. Tukani se nerozpakují sežrat i čerstvě vylíhlá mláďata.

Umělé budky pro aratingy kubánské

Aratinga kubánský patří mezi největší chovatelské rarity. V jeho domovině na Kubě pomáhá nadace Loro Parque Foundación s vyvěšováním umělých hnízdních budek. A není to jen tak ledasjaká výpomoc. Budky jsou zavěšené na skalním převisu, aby se k nim nedostali predátoři. Jakýkoli výstup k nim a kontrola vyžaduje zručnost a lezecké zkušenosti. To vše v tropických podmínkách Kuby, kde se mísí vysoké teploty a vlhkost.

Lutino mutace ary ararauny

Žlutě zbarvené ararauny patří mezi nejrozšířenější mutace těchto velkých papoušků. Jejich cena je závratná, přesto se v posledních letech objevují u chovatelů nejen ve Spojených státech, ale také v Austrálii, Asii, a dokonce i v Evropě. V tomto videu můžete sledovat hrátky mladého ptáka ve voliéře, kterou obývá s partnerem přírodního zbarvení.

Úvodní foto: YouTube.com / Bruce Thorson

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!