Kriticky ohrožený pyrura rovníkový získal další chráněná hnízdiště v Ekvádoru

UVNITŘ VIDEO – Významné rozšíření rezervace Buenaventura v Ekvádoru, největšího hnízdiště kriticky ohroženého pyrury rovníkového, oznámila ochranářská organizace Fundación de Conservación Jocotoco. Rezervace, která vznikla v roce 1999, získala dalších 233 hektarů deštného pralesa a také půdy zničené intenzívním zemědělstvím, na níž ale už postupně dochází k přirozené obnově vegetace. Rozšířením dosáhne rezervace celkové plochy přes 15 čtverečních mil, což odpovídá zhruba 24 kilometrům čtverečních. Kromě pyrury rovníkového na území Buenaventury žije na 300 druhů ptáků, což z rezervace činí vítaný cíl turistů – amatérských i profesionálních ornitologů.

Pyrura rovníkový byl objeven teprve v roce 1980. Vyskytuje se na velmi malém pásu území o délce asi 100 kilometrů a šířce pět až 10 kilometrů. Vědci znají jen pět nebo šest lokalit, kde se tento papoušek vyskytuje a největší populace se nachází právě v rezervaci Buenaventura. Mezinárodní organizace BirdLife International odhaduje, že ve volné přírodě žije méně než tisíc pohlavně dospělých pyrurů rovníkových, hovoří o 250 až 999 exemplářích. „To by odpovídalo 375 až 1 499 jedincům včetně nedospělých ptáků,“ míní organizace. V samotné Buenaventuře žije nejvíc ptáků tohoto druhu na jedné lokalitě, v letech 2005 až 2006 se jejich stavy v rezervaci odhadovaly na 171 jedinců.

První z dokončených rezervací v Andách

Vznik a rozšiřování rezervace financují soukromé fondy, především pak Bezos Earth Fund či American Bird Conservancy (ABC). Sponzorské dary do rezervace putují prostřednictvím iniciativy Conserva Aves, která se snaží chránit významná ptačí území v Latinské Americe a Karibiku. Investovala do nich již 14 milionů dolarů, které putovaly do rezervací od Mexika po Chile. Investice do rezervace Buenaventura je klíčová, protože nové území pomůže spojit dvě dříve samostatné části chráněného území. To by mělo pomoci ochránit nejen pyrury rovníkové, ale také ohrožené pěvce šidláky ekvádorské. Pyrura rovníkový žije výhradně v deštných pralesech Ekvádoru, které však byly z 90 až 95 procent vykáceny na palivové dřevo, kvůli zemědělství a chovu dobytka.

Od vzniku rezervace se podařilo Buenaventuru několikrát rozšířit, ovšem letošní navýšení rozlohy představuje opravdový milník, který má napomoci v boji proti fragmentaci hnízdních stanovišť pyrurů rovníkových, ale také vzácných kolibříků nejmenších nebo vranuch. Rozšíření rezervace Buenaventura je prvním krokem iniciativy Conserva Aves k vytvoření sítě chráněných území pro zachování vysoké biologické rozmanitosti v tropické části And. Kromě organizace ABC patří mezi partnery této inciativy také National Audubon Society, BirdLife International a RedLAC. Finanční podporu poskytla také organizace World Land Trust a jeden anonymní dárce.

Ekvádor rozšíří rezervaci s největším hnízdištěm kriticky ohrožených pyrurů rovníkových

Úvodní foto: World Land Trust / Francisco Sornoza

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 25. až 27. listopadu 2022

Dálší článek

IUCN radí, jak humánně zabíjet invazní druhy zvířat. Pěvci se mají chytat do klecí, vodní ptáci střílet

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější