Ptačí chřipka na třech dalších místech ve středních a jižních Čechách a na Zlínsku

UVNITŘ MAPY – Přelom týdne přinesl další tři potvrzená ohniska ptačí chřipky v soukromých malochovech drůbeže ve Středočeském, Jihočeském a Zlínském kraji. Celkově bylo letos Státní veterinární správou (SVS) odhaleno již šest ohnisek nákazy, u všech šlo o subtyp H5N1, u kterého byl prokázaný přenos na člověka. Již ve středu 4. ledna SVS potvrdila ohnisko v obci Újezdec u Luhačovic v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji. O den později se tak stalo v obci Kožlí u Myštic na Strakonicku v Jihočeském kraji a v pondělí 9. ledna v Týnci u Dobronic na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji. Zároveň pokračuje likvidace největšího nakaženého chovu nosnic v Brodu nad Tichou, kde bude utraceno 742 tisíc slepic.

Na Zlínsku šlo o malý chov slepic na zahradě. „Chovatel nahlásil úhyn pěti slepic z celkového počtu sedmi kusů. Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, přijali opatření proti šíření nákazy z hospodářství a odeslali vzorky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5,“ uvedla SVS na svém webu. Ochranné pásmo a pásmo zvýšeného veterinárního dozoru okolo tohoto ohniska nákazy nezasahují do žádné lokality, kde by se pravidelně konaly ptačí burzy a trhy. Celostátně nadále platí, že se na burzách nesmí prodávat a vystavovat veškerá drůbež včetně holubů. Drůbež má být chována ve vnitřních prostorách nebo alespoň v zasíťovaném výběhu.

V ochranných pásmech se nekonají žádné ptačí burzy

Další nové ohnisko nákazy se nachází v malochovu drůbeže v obci Kožlí u Myštic na Strakonicku v Jihočeském kraji. „Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn 16 kusů různých druhů drůbeže z celkového počtu 32. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, to následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy byly utraceny,“ konstatuje SVS s tím, že ochranná pásma zasahují z Jihočeského i do Středočeského kraje. Na Strakonicku se ptačí chřipka vyskytla již dříve a byla zde prokázána i u uhynulých divokých ptáků, konkrétně u labutí.

Zatím posledním známým ohniskem ptačí chřipky v Česku (v době psaní tohoto článku) je malochov slepic v Týnci u Dobronic na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji. „Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn dvou slepic ze šesti. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Zbývající drůbež byla utracena. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření,“ dodala SVS. Jak na Strakonicku, tak na Mladoboleslavsku nezasahují ochranná pásma do lokalit, kde se konají pravidelné ptačí burzy a výstavy.

Image by wirestock on Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!