70 organizací si stěžuje OSN na stavbu větrných elektráren v biotopu arů kobaltových

Sporem o velký projekt větrných elektráren, které chce v severobrazilské Bahii postavit francouzská energetická společnost Voltalia, se nakonec bude zabývat Organizace spojených národů (OSN). S oficiální stížností se na ni obrátila skupina 70 organizací a komunitních skupin z Brazílie, které se zabývají ochranou přírody a původních obyvatel. Větrníky od Voltalie se mají nacházet v lokalitě, kterou denně prolétávají ohrožení arové kobaltoví ze svých hnízdišť za potravou. Tito papoušci žijí na velmi omezeném území a větrné elektrárny je mohou ohrozit. Výstavba elektráren již omezila nebo zcela znemožnila hospodaření 600 místních rodin, které jsou závislé na zemědělství a chovu dobytka.

Voltalia téměř dva roky zamítala všechny žádosti organizací na zachování biodiverzity a místních komunit, aby svůj projekt přemístila mimo biotop vzácného papouška. Protože to k ničemu nevedlo, spojil y se všechny organizace do společné iniciativy a oslovily Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Podpořily je v tom i nadnárodní organizace American Bird Conservancy (ABC), WWF a Re:wild. Energetická společnost mezitím začala v regionu Canudos s instalací 28 větrných turbín, které zaberou plochu 55 hektarů, aniž by provedla požadované studie dopadu na životní prostředí. Stížnost k OSN žádá přesun elektráren mimo území, které obývají arové kobaltoví, jde tedy o stejný požadavek, který organizace zveřejnily v otevřeném dopise v srpnu 2021.

V biotopu arů kobaltových postaví desítky větrných elektráren. Ochránci se obávají střetu ptáků s turbínami

Flagrantní porušování vlastnických práv k pozemkům

„Ara kobaltový se vyhnul vyhubení díky intenzivnímu úsilí o ochranu za posledních 35 let a nyní čelí riziku smrtelných kolizí s turbínami a souvisejícími elektrickými vedeními,“ varuje Amy Upgren, ředitelka Alliance for Zero Extinction and Key Biodiversity. „Obnovitelná energie je životně důležitá v boji proti klimatickým změnám, stejně jako ochrana stále více ohrožených divokých zvířat na naší planetě,“ dodává Lewis Grove, ředitel větrné a energetické politiky v ABC. „Odborníci na konferenci COP15 zveřejnili předpoklad, že jeden milion druhů čelí vyhynutí. Bude jedním z nich i ara kobaltový? Prosazujeme, aby byl tento projekt přemístěn tam, kde bude méně škodit.“ Dotčeny jsou i místní komunity v Canudos, Uauá a Curaçá, u něhož se nachází přísně střežená rezervace pro ary škraboškové.

Podle Luize Carlose de Andrade Santose, člena regionální koordinace tradičních pastoračních komunit v Canudos, Uauá a Curaçá, energetická společnost bez vědomí majitelů pozemků oplocuje různé parcely a zakazuje vstup na ně. „Očekáváme a požadujeme řádné odškodnění za způsobené škody a pozastavení projektu,“ uvedl Andrade Santos. „Od té doby, co před několika lety začala diskuse o tomto projektu, jsme se zasazovali o to, aby byl přemístěn mimo lokalitu ohroženého ary kobaltového,“ říká Amy Upgrenová z ABC. „Naši partneři pro ochranu biodiverzity Projeto Jardins da Arara de Lear, Fundação Biodiversitas a SAVE Brasil udělali totéž, ale Voltalia vůbec nereagovala. Doufáme, že žádost místních komunit adresovaná OSN přinese změnu.“

Výstavba větrných elektráren v biotopu arů kobaltových je na spadnutí, dokazují snímky z místa

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!