Zoo Děčín preventivně uzavírá Ptačí dům, ornitologové radí nekrmit divoké kachny a labutě

UVNITŘ MAPY – Zvyšující se počty potvrzených ohnisek ptačí chřipky v České republice nutí chovatele a zoologické zahrady k zavádění opatření, která by měla zamezit nákaze ptáků chovaných v zajetí. Poté, co se 2. ledna prokázala nákaza v soukromém malochovu drůbeže ve Velké Bukovině na Děčínsku se děčínská zoologická zahrada rozhodla od tohoto týdne omezit vstup návštěvníků do ptačích expozic. „Z důvodu šířící se ptačí chřipky přijala děčínská zoologická zahrada preventivní opatření a dočasně zavřela Ptačí dům. Zoo Děčín děkuje návštěvníkům za pochopení,“ informovala mluvčí zahrady Alena Houšková. Uzavření pavilonu má zabránit zavlečení nákazy na podrážkách bot návštěvníků.

Právě na botách se vir ptačí chřipky roznáší nejčastěji. Nemocí trpí především vodní stěhovavá ptáci, takže stačí, když se člověk projde podél břehu řeky nebo rybníka a nevědomě si na podrážce bot společně s blátem přinese i zbytky trusu nakaženého ptáka. Mimo jiné i proto se na veřejnost obrátila i Česká společnost ornitologická (ČSO), která vyzvala k tomu, aby lidé nekrmili divoce žijící vodní ptáky, jako jsou kachny nebo labutě. Při krmení totiž dochází k velkému shlukování ptáků a tím se vytváří ideální podmínky k šíření nákazy. Navíc si lidé mohou tuto nákazu nevědomky odnést domů na botách. Oproti tomu krmení pěvců na zahradních a domácích krmítkách je podle ČSO naprosto bezpečné.

Jak na ptačí chřipku? Pozor na zablácené boty i krmení a vodu pod otevřeným nebem

Dva prokázané případy u divokých ptáků

Ptačí chřipka totiž napadá především vodní ptáky a volně žijící hrabavé ptáky, jako jsou koroptve, bažanti nebo křepelky. Při dodržování základních hygienických návyků se není nutné obávat přenosu ptačí chřipky na člověka, byť subtyp H5N1, který se nyní šíří mezi českými chovy drůbeže, se na člověka v minulosti už přenesl. Podle předsedy ČSO Zdeňka Vermouzka si ptačí chřipka v loňském roce vyžádala velké množství úhynů vodních ptáků po celé Evropě, a to včetně ohrožených druhů. „Česku se takováto epidemie zatím vyhnula, mimo jiné i proto, že nemáme moře a přímořská velká shromaždiště vodních ptáků,“ míní Vermouzek. Přesto Státní veterinární správa ČR od začátku roku eviduje již dva případy uhynulých divokých vodních ptáků s prokázanou nákazou ptačí chřipkou.

První případ byl nahlášený 3. ledna v Sedlčanech, kde byla nalezena uhynulá husa velká. Analýza vzorku krve ve Státním veterinárním ústavu Praha prokázala přítomnost viru ptačí chřipky H5N1, tedy toho, který se zatím objevil ve všech letošních a loňských ohniscích nákazy v chovech drůbeže. O pouhý den dříve se prokázala ptačí chřipka v sedlčanském komerčním chovu krůt a brojlerů, který čítal 13 tisíc ptáků. Druhý případ nalezeného uhynulého divokého vodního ptáka s ptačí chřipkou je z 4. ledna z vodní nádrže Brušperk v okrese Frýdek-Místek. Tentokrát šlo o kachnu divokou. O týden dříve se ptačí chřipka prokázala u slepic v soukromém malochovu v Kunčicích pod Ondřejníkem na Frýdeckomístecku, asi 15 km vzdušnou čarou od vodní nádrže Brušperk.

Úvodní foto: Couway.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..