Které zoo se chystají zdražit vstupné a od kdy? Přehled po jednotlivých krajích

Vysoké ceny energií a inflace, která zdražila nejen potraviny, ale i krmivo pro zvířata, nutí zoologické zahrady v České republice k úvahám o zvýšení ceníku vstupného. Některá zoo zdražila již od Nového roku, některá se k tomu chystají se začátkem nové hlavní sezóny koncem školního roku. Ale jsou i takové zoologické zahrady, které zatím s cenou vstupného hýbat nechtějí. Server Ararauna.cz oslovil všechny provozovatele zoologických zahrad s licencí od ministerstva životního prostředí, kteří se zabývají kromě jiného i chovem exotického ptactva, a zjišťoval, jak se jednotlivá zařízení k situaci postaví a zda jim jejich zřizovatelé pokryli ztráty způsobené dramatickým zdražováním veškerých nákladů.

Praha

Pražská zoologická zahrada má jedno z nejdražších vstupných u nás a ani přes další vlnu zdražování se letos nechystá s cenami hýbat. „K Novému roku se nic nemění, vstupné i ceny parkovného zůstávají stejné,“ odpověděl na dotaz ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s tím, že zahrada počítá s podporou zřizovatele, tedy hlavního města Prahy, ve vztahu k cenám energií. Nyní vyjde jednorázové vstupné do Zoo Praha na 250 Kč pro dospělého a 200 Kč pro děti od tří do 15 let a studenty. Důchodci zaplatí 150 Kč, senioři od 70 let mají vstup za pouhou korunu. Děti do tří let mohou zahradu navštívit zdarma, rodinné vstupné pro dva dospělé a až čtyři děti od tří do 15 let vyjde na 800 Kč.

Křížem krážem po českých zoo: Co by si „papouškáři“ neměli nechat ujít v Zoo Praha

Středočeský kraj

Soukromý Zoopark Zájezd poblíž Kladna přistoupil ke zdražení vstupného již v průběhu loňské sezóny kvůli zdražování energií. „Areál naší zoo se rovněž každým rokem rozrůstá, což s sebou nese další náklady na realizaci a následnou údržbu. Vstupenky jsme zdražovali o 20-30 Kč. Letos zdražování není v plánu, nicméně vzhledem k situaci ohledně cen energií ho nelze vyloučit. Zvažovat budeme muset i případné omezení provozu kvůli energeticky náročným druhům, ale věříme, že k tomu nedojde,“ uvedl pro web Ararauna.cz Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání a výzkumu Zooparku Zájezd. Dospělého nyní vyjde vstupné na 150 Kč, děti od tří do 15 let na 100 Kč, studenty a seniory na 120 Kč.

Zoopark Zájezd zdražil k permanentky, ty se však podle Daniela Kolešky návštěvníků, vyplatí již po čtyřech vstupech. Další služby zoopark zdražovat neplánuje. „S ohledem na situaci se připravujeme na investice především do energetiky, ale i další infrastruktury související s rozvojem zoo. V novém pavilonu Latinská Amerika už máme tepelné čerpadlo a chceme podíl obnovitelných zdrojů v zoo zvýšit. Obvykle každý rok areál rozšiřujeme, letos však musíme odsunout další větší investice, abychom vyšli s předpokládanými příjmy,“ uvedl Daniel Koleška s tím, že za Zooparkem Zájezd nestojí žádný zřizovatel a na vše si tedy musí vydělat z plateb od návštěvníků. „V porovnání s jinými typy zařízení určených k trávení volného času jsou ale zoo stále velmi levné. Ty soukromé navíc nemají přísun financí z obecních rozpočtů,“ konstatuje.

Středočeský Zoopark Zájezd otevřel nový tropický skleník. Ukáže v něm vzácné exoty

Nejstarší soukromá zoologická zahrada v České republice, Zoo Chleby, letos vstupné nezdražuje. Dospělý zaplatí za vstupenku 170 Kč, dítě od tří do 15 let, studenti, důchodci a invalidé 130 Kč.

Ústecký kraj

Zoo Ústí nad Labem se podle všeho zdražovat vstupné nechystá. Návštěvníci zaplatí rozdílné sumy v zimě a v hlavní sezóně. Nyní, až do března, vyjde vstup pro dospělého na 120 Kč a děti od tří do 15 let na 60 Kč, rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti ve věku od tří do 15 let na 310 Kč. V hlavní sezóně od dubna do září pak dospělý zaplatí 140 Kč, děti od tří do 15 let, studenti a důchodci 70 Kč a rodinné vstupné vyjde na 370 Kč.

Na návštěvě zimoviště papoušků v ústecké zoologické zahradě

K mírnému zdražení vstupného přistoupila od Nového roku Zoo Děčín. „V hlavní sezóně zaplatí dospěláci 150 korun, děti stovku. Mimo sezónu pak půjde o částky 120 a 80 korun. Zvýšení vstupného přispěje k dalšímu rozvoji zoo. V roce 2023 se návštěvníci dočkají například dvou nových expozic. V současné době se staví výběh pro polární lišky a velké kočky. Naposledy zoo zdražovala v roce 2020,“ informovala mluvčí zahrady Alena Houšková a pro server Ararauna.cz dodala: „Navýšení se týká i permanentních vstupenek, výukových programů. Mírně zdražíme letos například i letní příměstský tábor v zoo.“

Děčínská zoo ale podle mluvčí pro návštěvníky nemusela nic omezovat, i když interně se snaží o úspory energií. „Zřizovatel, kterým je Město Děčín, nám přispěl vyšší dotací kvůli energiím, ale protože podstatnou finanční zátěž tvoří i krmení, které se neustále zdražuje, s tím se už bohužel budeme muset poprat sami. Naše zoo je soběstačná zhruba z 33 %,“ doplnila Alena Houšková. Beze změny zůstává vstupné v Zooparku Chomutov, kde dospělý mimo sezónu zaplatí 90 Kč a dítě od tří do 15 let, student nebo důchodce 50 Kč, zatímco v hlavní sezóně od dubna do září vyjde vstup dospělého na 150 Kč a dítě od tří do 15 let, studenta či důchodce 80 Kč.

Plzeňský kraj

Zoologická a botanická zahrada Plzeň na letošní rok neavizují zdražování vstupného. Základní vstupenka stojí dospělého 220 Kč a děti od tří do 15 let, studenty do 26 let a seniory nad 60 let 160 Kč. Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti vyjde na 720 Kč a pro dva dospělé a tři děti na 850 Kč. V kombinaci se vstupným do Dinoparku, který je otevřen od dubna do října, vyjde dospělé vstupné na 390 Kč, zlevněné na 290 Kč, rodinné pro dva dospělé a dvě děti na 1270 Kč a pro dva dospělé a tři děti na 1480 Kč. Do Dinoparku lze koupit i samostatné vstupné za 190 Kč pro dospělého, 150 Kč pro děti a 620 Kč pro rodinu složenou z dvou dospělých a dvou dětí, případně 700 Kč za dva dospělé a tři děti.

Děti do tří let mají vstup do zoo zdarma, ZTP platí poloviční vstupné a jejich doprovod může do zoo zdarma. Do areálu je přísný zákaz vstupu psů a dalších zvířat. Senioři nad 60 let mají každé pondělí slevu 30 procent na vstupném. Samostatné vstupné do Dinoparku přímo u vchodu do této atrakce v areálu zoo lze zakoupit pouze za hotové, nikoli kartou.

Křížem krážem po českých zoo: do Plzně za největší ptačí sbírkou u nás

Soukromá zoologická zahrada Plasy rovněž ponechává výši vstupného na stejné úrovni jako loni. Dospělý mimo sezónu zaplatí 150 Kč, dítě do 150 cm výšky a senior 90 Kč, rodina o dvou dospělých a dvou dětech 430 Kč. V hlavní sezóně vyjde vstupenka dospělého na 180 Kč, dítě do 150 cm výšky a seniora na 120 Kč a rodinu o dvou dospělých a dvou dětech na 530 Kč.

Liberecký kraj

Zoologická zahrada Liberec neavizuje na letošní rok zdražování a drží si ceník z loňského roku. Mimo sezónu zájemci zaplatí za vstup 130 Kč v případě dospělých, 90 Kč děti od tří do 15 let, studenti a senioři a 30 Kč senioři nad 75 let. V hlavní sezóně od dubna do září vyjde vstupné dospělého na 160 Kč, dítě od tří do 15 let, studenta nebo seniora na 120 Kč a seniora nad 75 let na 30 Kč.

Liberecká zoo slaví velký úspěch s nestory kea: letos odchovávají přirozenou cestou čtyři mláďata

Královéhradecký kraj

Vedle pražské zoo patří k nejdražší zoologické zahradě u nás z hlediska vstupného Safari Park Dvůr Králové nad Labem. Ani on letos nedeklaruje zdražování vstupného, které mimo sezónu vyjde dospělého na 225 Kč a dítě od tří do 15 let na 145 Kč. V hlavní sezóně pak dospělý zaplatí dokonce 290 Kč a dítě od tří do 15 let 230 Kč.

Křížem krážem po českých zoo: Za Afrikou do Safari Parku Dvůr Králové nad Labem

Jihočeský kraj

Nejstarší jihočeská Zoo Hluboká podle ředitele Vladimíra Pokorného letos zvyšovat ceník vstupného nebude. „Zoo nyní nepřipravuje žádné zdražování či úpravy cen. Na rok 2023 máme schválený vyrovnaný rozpočet,“ uvedl Pokorný na dotaz serveru Ararauna.cz. Dospělý zaplatí za vstup do Zoo Hluboká bez ohledu na sezónu 150 Kč, děti do 15 let pak 110 Kč. Děti do výšky 90 cm mají vstup zdarma. Studenti a senioři zaplatí 120 Kč, rodinní vstupné pro dva dospělé a dvě děti vyjde na 400 Kč.

Největší jihočeská Zoo Tábor pro letošek neavizuje zdražování vstupného. Dospělé vyjde vstup na 160 Kč, dítě od tří do 15 let na 90 Kč a rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti do 15 let vyjde na 440 Kč. Zahrada je ovšem otevřená pouze o víkendech, státních svátcích a prázdninách připadajících na školy na Táborsku. Vše při starém zůstává i v soukromé Zoo Na Hrádečku. Dospělý zde za vstup zaplatí 130 Kč, student 110 Kč, senior 90 Kč a dítě do 18 let 80 Kč. Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti vyjde na 390 Kč.

Naopak zdražování od hlavní návštěvnické sezóny od dubna připravuje další jihočeská Zoo Dvorec. „Pokud dojde ke zvyšování cen běžného vstupného, bude navýšena také cena permanentek,“ uvedla pro server Ararauna.cz provozovatelka zoo Jana Ambrožová. Ceny doprovodných služeb se letos měnit nemají, zahrada je upravovala již na sklonku roku 2022. „Cena za energie výrazně ovlivnila rozvoj zoo ve smyslu omezení investic vyššího rozsahu, dochází k hledání nových dodavatelů krmiv za výhodnějších podmínek, stejně tak hledání řešení ke snižování energetické náročnosti a s tím spojná úsporná opatření (snížení teploty v expozicích zvířat tam, kde je to možné a kde nedojde k ohrožení pohody zvířat). Služby pro návštěvníky by neměly být omezeny, naopak dojde k jejich rozšíření v oblasti občerstvení a zážitkových programů,“ popisuje Jana Ambrožová.

Křížem krážem po českých zoo: „kapesní“ jihočeská Zoo Dvorec

Kraj Vysočina

Jihlavská zoologická zahrada v současné době nepřipravuje podle vedoucí marketingového oddělení Simony Kubičkové úpravu ceníku vstupného a neplánuje ho ani v průběhu tohoto roku. „Změna ceníku může nastat dle aktuální situace, zatím s ní ale nepočítáme. Jiné zvyšovaní taky neplánujeme, např. občerstvení v zoo je soukromé, čili případné zvyšovaní gastroslužeb si určují provozovatelé,“ uvedla Kubičková pro server Ararauna.cz. Zoo Jihlava zatím nemusí řešit otázku zvyšujících se cen energií, protože je měla pro rok 2022 zafixované a stejně tak je má zafixované i na rok letošní. „Do zvyšování nákladů se tak energie nepromítly,“ dodává Simona Kubičková s tím, že na dražší krmivo zahradě přispěje zřizovatel, tedy město Jihlava. „Zvýší nám příspěvek na rok 2023 o cca 4 miliony korun (oproti roku 2022). Předpokládáme, že nám to pokryje všechny potřebné služby,“ věří Kubičková.

Jihlavská zoo dopárovala aru hyacintového, přebytečného samce vyměnila za samici z Antverp

Jihomoravský kraj

Zoologická zahrada Brno zvyšování vstupného připravuje a podle mluvčího Michala Vaňáče by k němu mělo dojít s největší pravděpodobností od března. Zoo však zatím nemá pevně stanovenou výši zdražení. „Předpokládám ale, že nebude nijak zásadní a bude to v řádech jednotek desetikorun za klasickou vstupenku. Přesnou částku budeme vědět v průběhu ledna,“ míní Vaňáč. Zdražování by se podle něj měla dotknout i permanentek. „Nadále ale máme v plánu zvýhodňovat držitele permanentek a dlouhodobých vstupenek, takže navýšení u těchto druhů vstupenek nebude tak výrazné,“ doplnil mluvčí Zoo Brno.

Zvyšující se ceny energií se podle Michala Vaňáče nijak neprojevily do omezování služeb návštěvníkům. „Primárně jsme se snažili šetřit u nás tak, aby návštěvníci nic nepocítili, což se snad podařilo. Náklady se do provozu promítají výrazným způsobem, ale snažíme se, aby to nemělo vliv na provoz zoo. Jako příklad mohu uvést zálohy plyn. Sice nemají úplnou vypovídací hodnotu, ale pro ilustraci to snad postačí. V lednu 2021 činila záloha 219 tisíc Kč, v lednu 2022 již 672 tisíc Kč a v lednu 2023 to je už jeden milion Kč.“ Město Brno jako zřizovatel zoo vyrovnat nárůst cen energií za rok 2022 a zatím dal zahradě stejnou částku i na rok 2023. „Je předpoklad, že pokud ceny opět vyskočí, zřizovatel určitou část opět uhradí. I když s tím budeme muset počkat až na to, jak přesně se situace vyvine,“ dodal Michal Vaňáč.

Úspěšný papouščí rok v Zoo Brno: odchovala nestory kea, vazy velké, latamy i lorie

Zoo Hodonín zvyšovala vstupné již loni v létě. Od 1. července 2022 zaplatí dospělý 150 Kč, děti od tří do 15 let, studenti a senioři 100 Kč, rodinné vstupné po dva dospělé a dvě děti vyjde na 400 Kč a pro dva dospělé a tři děti na 500 Kč. Od 1. září 2022 zahrada zdražila i vstupné pro školy a další dětské kolektivy na 70 Kč za dítě.

Zoo Hodonín si pořídila tukana pestrého, má ho jako jediná v Česku

Beze změny zůstává výše vstupného v Zooparku Vyškov. Pouze do zooparku vyjde mimo sezónu na 80 Kč pro dospělého a na 50 Kč pro děti od tří do 15 let, studenty a seniory. V hlavní sezóně od května do září zaplatí dospělý 100 Kč a děti od tří do 15 let, studenti a senioři 70 Kč. Od dubna do října lze navštívit i DinoPark. Kombinované vstupné i se zooparkem vyjde dospělého na 250 Kč, děti od tří do 15 let, studenty a seniory na 170 Kč.

Největší voliéra pro andulky v Česku? Zoopark Vyškov ji plánuje na 500 metrech čtverečních a s klokany

Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích mírně zvyšovala vstupné od července loňského roku a další úpravu zatím neavizovala. Dospělého vyjde vstup na 140 Kč, studenty a seniory na 110 Kč a děti od tří do 15 let na 90 Kč. Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti vyjde na 410 Kč.

Rok rekordů v Papouščí zoo Bošovice: téměř 45 tisíc návštěvníků a sedm prvoodchovů

Olomoucký kraj

Olomoucká zoologická zahrada připravuje zvýšení ceníku vstupného od letošní hlavní sezóny, tedy od 1. března. Nový ceník ale ještě nebyl podle mluvčí Ivety Gronské stanoven a musí ho ještě schválit zřizovatel, kterým je město Olomouc. Zvyšování ceny vstupného by se mělo dotknout i permanentek. „Předpokládáme i navýšení cen v gastronomii, v závislosti na růstu cen potravin,“ uvedla mluvčí Zoo Olomouc na dotaz serveru Ararauna.cz. Vyšší ceny za energie se promítly do celkových provozních nákladů zoo, služby pro návštěvníky to ale podle Gronské neovlivnilo: „Zřizovatel nám pokryl vyšší výdaje na energie v plné výši.“

Křížem krážem po českých zoo: Na Svatý Kopeček u Olomouce za exoty, makaky a žraloky

Mírné zdražování od nové sezóny, tedy od dubna, plánuje také Zoo Faunapark v Horní Lipové v Jeseníkách. Podle majitele zahrady Petra Augustýna by se ceny měly zvednout v řádu desetikorun. Faunapark je přes zimní sezónu uzavřen, vzhledem k jeho umístění v horách by bylo složité zajistit vstup i přes zimní měsíce.

Faunapark v Lipové-lázních získal statut zoologické zahrady. Teprve druhé v Olomouckém kraji

Moravskoslezský kraj

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava pro letošní rok o úpravě vstupného neuvažuje. Naposledy totiž zdražovala loni na začátku sezóny. V zimních měsících zaplatí dospělý 110 Kč a děti od tří do 15 let, studenti, senioři a učitelé 60 Kč, v hlavní sezóně pak dospělý 160 Kč a děti od tří do 15 let, studenti, senioři a učitelé 100 Kč. Další zdražování letos zahrada nepředpokládá, i když jí výrazně stouply zálohy na energie. „Náklady na energie jsou momentálně cca 4x vyšší, než byly před rokem. Snažili jsme se v průběhu roku maximálně šetřit. A díky vysoké návštěvnosti (příjem ze vstupného tvoří významnou položku do provozního rozpočtu zoo) a podpoře našeho zřizovatele města Ostravy nemusela být omezení nijak zvlášť výrazná,“ konstatuje mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Zvýšil se i příspěvek od zřizovatele na provoz zoo. „Letos je vyšší než loni (66,6 mil. Kč). Celkový provozní rozpočet zoo činí okolo 130-140 mil. Kč, takže z poloviny je pokryt příspěvkem zřizovatele. Zbylou část tvoří hlavně příjem ze vstupného, v menší míře pak z reklam a pronájmů,“ upřesnila pro server Ararauna.cz Šárka Nováková.

Na návštěvě zimoviště papoušků v ostravské zoologické zahradě

Zlínský kraj

Druhá nejnavštěvovanější zoologická zahrada v České republice, Zoo Zlín a zámek Lešná, zatím zvyšování ceníku vstupného neavizovala. Mimo hlavní sezónu zaplatí dospělý 110 Kč, senior nad 60 let 90 Kč a dítě od tří do 15 let 70 Kč. V hlavní sezóně od dubna do října pak vstupné pro dospělého vyjde na 200 Kč, seniora nad 60 let na 170 Kč a dítě od tří do 15 let na 140 Kč. Rodinné vstupné, které lze zakoupit pouze v hlavní sezóně, stojí pro dva dospělé a dvě děti 640 Kč a pro dva dospělé a tři děti 760 Kč.

Na návštěvě papouščích expozic ve zlínské zoologické zahradě Lešná

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..