Ptačí chřipka se po dvou letech vrátila na kachní farmu Perena do Dobřenic na Hradecku

UVNITŘ MAPY – Necelé dva roky po zásahu Krajské veterinární správy pro Královéhradecký kraj v provozovně kachní farmy Perena v Dobřenicích na Královéhradecku se na stejném místě znovu prokázal výskyt ptačí chřipky. Znamená to, že společnost, která musela na jaře 2021 zlikvidovat tisíce pekingských kachen, bude opět v této provozovně začínat od nuly: veterináři veškeré ptáky ve farmě vybijí. Jde o 23 tisíc kachen. „Chovatel ohlásil pokles snášky, proto provedli veterinární inspektoři v chovu šetření, odebrali vzorky a zaslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření v chovu potvrdilo ptačí chřipku H5N1,“ informovala Státní veterinární správa (SVS).

Společnost Perena vlastní největší komerční chov pekingských kachen v České republice. V roce 2021 napadla ptačí chřipka hned několik jejích provozoven a SVS firmu vyšetřovala pro podezření, že porušovala pravidla biologické bezpečnosti. Na provozovny společnosti Perena totiž přede dvěma lety připadala celá třetina všech odhalených ohnisek ptačí chřipky v České republice a vybity musely být desetitisíce kachen. Pro letošní rok je dobřenická provozovna firmy Perena desátým ohniskem ptačí chřipky v Česku. Desetikilometrové ochranné pásmo, v němž se budou sepisovat všechny chovy ptáků, zasahuje například do Vlčí Habřiny, kde se silná chovatelská organizace, nebo do Stěžer, kde se nachází zoopark s papoušky. Naopak těsně míjí Biopark Štít poblíž Klamoše.

Ohnisko ptačí chřipky v Dobřenicích na Královéhradecku:

Nejvíc případů je na pomezí středních a východních Čech

Pomezí středních a východních Čech se letos ukazuje jako místo se zvýšeným výskytem ptačí chřipky. Veterináři proto provádějí preventivní vyšetření ve vybraných chovech. Ve středních Čechách je i deváté letošní odhalené ohnisko ptačí chřipky, o kterém SVS informovala toto úterý 17. ledna. Nachází se v soukromém malochovu drůbeže v obci Židněves v okresu Mladá Boleslav. „Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn čtyř kusů slepic z celkového počtu šesti. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které posléze potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1,“ sdělila SVS na svém webu. Zbývající dva ptáky veterináři utratili.

Ohnisko ptačí chřipky v Židněvsi na Mladoboleslavsku:

Pro komerční chov kachen ve společnosti Perena jsou Dobřenice již druhým letošním ohniskem ptačí chřipky. První se nacházelo v provozovně v Nouzově u Dymokur ve Středočeském kraji. Na farmě bylo 1900 kachen, šetření u nich prokázalo ptačí chřipku typu H5N1 – tedy stejného jako u všech letošních i loňských případů. Česká republika je již s deseti prokázanými ohnisky ptačí chřipky od začátku letošního roku třetím nejpostiženějším státem Evropy po Francii, kde je již 20 ohnisek této nemoci, a Polsku se 17 odhalenými ohnisky. Od začátku ledna do pondělí 16. ledna se v celé Evropě podařilo odhalit 52 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže, 10 ohnisek v dalších chovech ptáků v zajetí a 116 případů uhynulých divokých ptáků, u kterých byla prokázána ptačí chřipka.

Východní a střední Čechy hlásí další ohniska ptačí chřipky. Jedno je opět na kachní farmě Perena

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Katie Chodil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..