Papouščí zoo Bošovice oslaví 15 let, na 1. dubna připravila příležitostné poštovní razítko

UVNITŘ POZVÁNKA – Všichni návštěvníci Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích na jižní Moravě, kteří tuto zoo navštíví 1. dubna, budou moci získat příležitostné poštovní razítko k 15 letům vzniku této zahrady. Připravila ho Česká pošta a autorem návrhu je Vladimír Rimbala. Na kulatém razítku s textem „15. výročí Papouščí ZOO 2008–2023, BOŠOVICE“ je vyobrazena hlava papouška ara, který je symbolem zoo a odkazuje na předchozí aktivity zakladatelů zahrady, manželů Škrhákových, který vlastnili soukromou farmu Ara. „Razítko bude používáno poštou Bošovice na příležitostné poštovní přepážce v Papouščí zoologické zahradě, Lipová 58, Bošovice od 10:00 do 17:00 hodin,“ informoval Klub filatelistů 00-15 Praha.

Na stejný den 1. dubna naplánovala Papouščí zoo také slavnostní zahájení výstavy paleoartu, což je výtvarný obor zabývající se rekonstrukcí života v pravěku a zobrazováním jednotlivých pravěkých organismů. „Dlouhou dobu se jednalo o malou oblast fiktivní výtvarné tvorby, v současnosti už se však paleoartu věnují desítky až stovky umělců profesionálně,“ uvádí Wikipedie. Výstavu spolupořádá sekce Fauna-Flora webu Filatelie mix – Hobby, která se v minulosti podílela na mnoha „poštovních“ aktivitách Papouščí zoo Bošovice, ať již šlo o příležitostná poštovní razítka, poštovní R-nálepky, korespondenční lístky nebo dokonce aršík vlastních poštovních známek.

20 obrazů pravěkých zvířat, včetně prapapouška

Zakladatel zoo Vlastimil Škrhák vydal již za komunismu korespondenční lístky s perokresbou arů. V roce 2020 následovaly další dva korespondenční lísky s fotografiemi amazoňana nádherného a kogny smaragdového jižního, již pod hlavičkou Papouščí zoo Bošovice. Loni 1. dubna vydala zoo vlastní aršík poštovních známek s ilustracemi papouščích druhů, které sama chová. Autorem kreseb byl i tehdy Vladimír Rimbala. Kromě známek zoo vydala i 40 sad pamětních obálek a také analogické pohlednice Cartex Maximum. Co se týká poštovních známek, bošovická zoo byla teprve třetí v České republice, která se může pochlubit vlastním aršíkem. Před ní ho měla jen Zoo Jihlava a Safari Park Dvůr Králové nad Labem.

Výstava paleoartu, jejíž slavnostní otevření naplánovala zoo na sobotu 1. dubna, ponese název „Od dinosaurů k ptákům“ a zahrne 20 obrazů od šesti autorů. Mapuje vývoj živočichů, kteří chodili a létali po planetě Zemi před miliony let a ze kterých se vyvinuli současní ptáci. K vidění budou i obrazy, které budou publikovány teprve v letošním a příštím roce v odborně naučných publikacích a další dosud nezveřejněná díla. K nejzajímavějším z nich patří vyobrazení třetihorního prapapouška Xenopsitta fejfari, jehož zkamenělé pozůstatky se našly v mostecké hnědouhelné pánvi. K vidění budou díla vytvořená různými uměleckými technikami.

Papouščí zoo Bošovice vydala vlastní poštovní známky a pamětní obálky

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..