Za kruté mučení a zabití ochočeného papouška padl v Británii trest vězení na 25 měsíců

Na více než dva roky za mříže poslal soud v britském Carlisle podle BBC dvě ženy, které týraly a umučily ochočeného papouška žako v bytě svého kamaráda. Soudce označil jejich krutost za „cokoli nad naše chápání“. Mrtvý papoušek byl výsledkem dvoudenní pitky, které se ženy oddávaly v bytě jejich kamaráda Paula Crookse. Dvojice žen si loni 30. července vyšla ven a popíjela v hospodách, načež nad ránem skončila v Crooksově bytě, protože neměly na taxíka domů a muž jim dovolil u sebe přespat. Ženy u něj ale pokračovaly v pití, zatímco majitel bytu šel spát. Sedmačtyřicetiletá Tracy Dixon a pětatřicetiletá Nicola Bradley během popíjení přišly na nápad, že postříkají klec s ochočenou samicí papouška žaka Sparky pěnou na holení.

Když se ráno majitel bytu probudil, uklidil nepořádek a řekl ženám, aby papouška nechaly na pokoji, načež vyrazil do obchodu na nákup. Dixon a Bradley ale pokračovaly v pití a rozhodly se papouškovi pomstít. Chytily ho, natřely prostředkem na čištění elektrických trub Mr Muscle a lesklou barvou, načež se snažily donutit Crooksova psa, aby ho sežral. To se jim nepovedlo, a tak mučenou samici papouška žako zavřely do puštěné sušičky na prádlo. Když ji po chvíli otevřely, papoušek lapal po dechu, a tak mu jedna z žen zakroutila krkem a bezvládné tělíčko hodila do klece. Tam ho našel Paul Crooks, když se vrátil z nákupu. Ženy tou dobou už v bytě nebyly, potkal je cestou domů, kdy mu řekli, že ho tam čeká „překvapení“.

Odsouzené pachatelky na snímcích policie v Carlisle

Soudce: Tohle je přesně ten případ, kdy je nutná okamžitá vazba

Mrtvolka papouška byla natřená čističem Mr Muscle, ale také leštěnkou na kovy Brasso, leštěnkou na nábytek a lesklou barvou. Obě ženy před soudem vypověděly, že papouškovi nic nezpůsobily, ale soudce jim nevěřil. Státní zástupce Daniel Bramhall podotkl, že papoušek byl před sadistickým útokem naprosto v pořádku, zdravý a šťastný. Obžalované ženy od soudu odešly nejen s nepodmíněným trestem, ale také se zákazem vlastnit nebo chovat zvířata na dobu neurčitou. Právník jedné z obviněných žen se paradoxně snažil snížit trest své mandantce poukazováním na to, že se v minulosti starala o zvířata a projevovala jim lásku. Majitel zabitého papouška žako před soudem vypověděl, že opeřenec byl velkým oblíbencem jeho přátel a byl schopen zpívat God Save the Queen a melodie z Coronation Street a Emmerdale.

Paul Crooks u soudu rovněž vypověděl, že po incidentu u něj doma zažívá záchvaty paniky, úzkosti a má problémy se spánkem. Postoj soudce k obžalovaným ženám byl jednoznačný. „Společně sadisticky mučily a v podstatě zabily papouška. Upřímně řečeno, je nepochopitelné, jak mohl někde takto zacházet se zvířetem,“ prohlásil soudce. Obě ženy se před soudem navzájem obviňovaly, že papouškovi ublížila ta druhá. Soudce na ženy okamžitě uvalil vazbu. „Toto je případ, kdy přiměřeného trestu lze dosáhnout pouze okamžitou vazbou. Pokud by za úmyslné sadistické mučení zvířete k smrti nebyl odůvodněn nebo vyžadován okamžitý trest odnětí svobody, pak si nelze představit případ, kdy by bylo vhodné uložit okamžitý trest odnětí svobody,“ dodal soudce.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Tom Woodward

Předchozí článek

Nejzajímavější importy papoušků do České republiky za posledních 10 let

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 1. až 3. září 2023

Nejčtenější