Ředitelka ZOO Dvůr Králové Dana Holečková rezignovala, nástupce vzejde z konkurzu

Rezignaci na funkci ředitelky královédvorské zoologické zahrady ve středu podala Dana Holečková, která čelila kritice kvůli vyškrtnutí ZOO ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA) a jejímu dřívějšímu odchodu z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), odkud zahradě rovněž hrozilo vyloučení. Rozhodnutí odejít z vedení ZOO oznámila Holečková po úterním jednání jejího představenstva. Zahradě šéfovala přes 16 let.

Bude novým ředitelem Přemysl Rabas?

Neoficiální nabídku převzít post po Holečkové dostal podle zpravodajského serveru iDnes.cz bývalý poslanec za Stranu zelených a někdejší ředitel Podkrušnohorského zooparku v Chomutově Přemysl Rabas, čerstvý krajský zastupitel v Ústeckém kraji. Rabas se rovněž účastnil jednání představenstva ZOO a připustil, že nabídku vést královédvorskou zahradu dostal ještě v době, kdy ředitelka Holečková o rezignaci neuvažovala, ale Královéhradecký kraj jako zřizovatel ZOO ji k ní vyzýval.

K TÉMATU: ZOO Dvůr Králové nad Labem byla vyloučena ze Světové asociace zoologických zahrad

Že je výměna na postu ředitele ZOO Dvůr Králové dopředu připravovaná, potvrdil i hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD), který patřil mezi nejhlasitější kritiky Holečkové. Veřejně se proti ní postavil ale až ve chvíli, kdy byla ZOO vyškrtnuta ze Světové asociace zoologických zahrad, a toto téma rezonovalo i předvolební kampaní před volbami do Královéhradeckého krajského zastupitelstva. V nich kromě France kandidovala i Holečková (na kandidátce Východočechů, které finančně podporoval majitel Agrofertu Andrej Babiš).

Na uvolněné místo šéfa královédvorské zoologické zahrady bude vypsáno výběrové řízení. Přemysl Rabas již naznačil, že se tendru zúčastní. Pokud by v něm zvítězil, do Dvora Králové by se v podstatě vrátil. Ve východočeské ZOO totiž už v minulosti pracoval, v letech 1988 až 1990 byl vedoucím Ústavu ochrany genofondu. Nového ředitele či ředitelku královédvorské ZOO chce představenstvo vybrat ještě do konce letošního roku.

Holečková: vedly se proti mně štvavé kampaně

Holečková odchází ze ZOO po 28 letech, dvě třetiny této doby ji vedla. „Přeji krásné královédvorské zoo, aby přečkala obtížné období ekonomické krize stejně dobře, jako to bylo pod mým vedením, kraji, aby se úspěšně bránil štvavým kampaním, které byly prováděny z části z pomsty a závisti, ale většinou pro peníze a možnost tunelování zoo, a proto jsem přesvědčena, že budou pokračovat. Vedla jsem zoo podle svého nejlepšího svědomí na úkor vlastního osobního života, přistupovala jsem k ní, jako by se jednalo o mou firmu,“ uvedla Holečková v rozsáhlém prohlášení, které přetisknul Hradecký deník.

Královédvorská zoologická zahrada se proslavila zejména svým safari, známá je ale také úspěšným chovem papoušků. Jako první v někdejším Československu v roce 1990 úspěšně odchovala ary hyacintové. Tento úspěch poté několikrát zopakovala. Po předloňském úhynu chovného samce zapůjčila samici do ZOO Lešná ve Zlíně, kde mají největší kolekci arů ze všech českých a moravských zoologických zahrad.

Úvodní foto: ČT 24

[poll id=“60″]

Předchozí článek

Brazilská policie zadržela pašeráka, co převážel v osobním autě 336 papoušků

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 19. až 21. října 2012

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější