Hodonínská burza si kritiku nepřipouští. Ani silnou konkurenci, která jí vzniká v Břeclavi

Převezme nová břeclavská burza chovatelů pozici obdobné tradiční akce v Hodoníně, která si budovala postavení patnáct let a začátkem tohoto měsíce se přestěhovala do nových, méně vyhovujících prostor? Pravidelní návštěvníci hodonínské burzy nešetří kritikou kvůli špatné dostupnosti a podmínkám pro prodejce i návštěvníky. Trhy se přestěhovaly z bývalých kasáren do areálu bývalého vodního cvičiště, které pojme mnohem méně aut a parkování není zpevněné. Nová hala není vytápěná a je špatně osvětlená. Okolní cesty jsou rozbahněné.

Bláto, zima, špatné parkování. Hodonín si pohoršil

Proč se vlastně hodonínská burza stěhovala, když původní místo prodejcům i návštěvníkům vyhovovalo? Podle Vladimíra Zemana ze základní organizace Českého svazu chovatelů v Hodoníně, organizátora trhů, za změnou stojí postoj vedení města. „Původní prostory v bývalých kasárnách nám pronajímalo město. Dřív jsme je měli zadarmo, ale po změně vedení radnice po nás chtěli platit nájem, který bychom potom museli účtovat prodejcům. Proto jsme odešli jinam. Dostali jsme nabídku na náhradní prostory,“ vysvětlil Zeman na dotaz serveru Ararauna.cz.

Nové místo je však hůře dostupné a hned při první akci 4. listopadu nastaly komplikace s příjezdovou komunikací. „Vede tam úzká příjezdová cesta, několik aut zaparkovalo na jejím začátku tak nešťastně, že další nemohla jet ani tam, ani ven. Ale jinak jsme žádné stížnosti nezaznamenali,“ hájí hodonínské Zeman. O tom, že by někdo kritizoval novou halu, podle svých slov neví. V internetových diskusích, zejména na webu iFauna.cz, se ale opakovaně objevují názory, že změnou místa si hodonínská burza natolik pohoršila, že jí můžou ohrozit nově vznikající chovatelské trhy v Břeclavi.

Spojí se obě burzy, nebo jedna zanikne?

Břeclavská burza měla premiéru uplynulou neděli a ještě pro prosinec počítá s třetí nedělí. Od Nového roku by se ale její termín mohl změnit. Alespoň o tom uvažuje vedení okresního výboru ČSCH v Břeclavi, který trhy pořádá. Na rozdíl od hodonínských chovatelů jsou břeclavští ochotní za pronájem bývalé tržnice a jejího okolí v centru města radnici platit nájemné a po dobu konání akce si najímají placené brigádníky i mobilní toalety. Kvalitativně tak hodonínskou burzu výrazně předčili, navíc jejich akce je výrazně dostupnější i pro chovatele ze vzdálenějších míst, nemluvě o zájemcích ze sousedního Slovenska a Rakouska.

Alexandři na první chovatelské burze v Břeclavi (Foto: Adam Hellinger)

„Radši do haly s pevným parkováním okolo než do bláta. Sbohem, Hodoníne,“ píše jeden z diskutujících na iFauně a shrnuje tak názory mnoha dalších přispěvatelů. Jiný navrhuje, aby se obě akce, které dělí vzdálenost něco přes dvacet kilometrů, spojily v jednu. „Kdyby přestěhovali hodonínskou burzu do břeclavské haly, to by byla věc! Ono to tak taky časem dopadne (přestěhuje se tam sama), je to přirozená selekce,“ míní. A co na to říkají organizátoři burzy v Hodoníně? Seriózně se o kritice bavit nechtějí. Vladimír Zeman říká, že nemá počítač a o žádné kritice tedy nic neví. A odkazuje na předsedu okresní organizace ČSCH Jaroslava Bayera.

„O takových kravinách se s vámi nemíním bavit!“

Bayer ale o stavu hodonínské burzy a návrzích, aby se spojila s břeclavskou, nechce ani slyšet. Otázky na toto téma ho zjevně rozčilují. „Jsem v autě a o této kravině se s vámi nemíním ani bavit. Na shledanou,“ pokládá narychlo telefon. Případnému spojení obou akcí brání jasný fakt: pro hodonínskou i břeclavskou organizaci ČSCH jsou chovatelské trhy vítaným přivýdělkem do jejich kasy. Však organizátor břeclavské burzy Adam Hellinger se ani netají tím, že tamní trhy vznikly především proto, aby si okresní organizace vylepšila finanční situaci. Těžko říct, jak by se po spojení obou akcí Hodonín s Břeclaví dělili o pořadatelské služby, náklady a zisk.

Hodonín jako zavedená burza je navíc výdělečný, a navíc nemá skoro žádné náklady, kdežto Břeclav zatím investuje, aby v budoucnu sklízela zisky. Přístup obou organizací je dost odlišný. Hodonín jako by „zamrzl“ v minulosti, Břeclav chce nabídnout kvalitní podmínky a připravuje si i speciální internetové stránky věnované pouze chovatelským trhům. Hraje se tedy o to, kdo nakonec ovládne určitý termín chovatelských trhů na Moravě, a nejen té jižní. Proto Břeclav uvažuje, že opustí třetí neděli v měsíci, kdy se její burza kryje s podobnou akcí v Uherském Hradišti a Popovicích, a naopak zvažuje přímou konkurenci s upadajícím Hodonínem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..