Australané řeší případ hromadné otravy a úhynu desítek kakaduů naholících

UVNITŘ VIDEO – Dvě desítky uhynulých kakaduů naholících a třicet otrávených ptáků, kteří nebyli schopni letu a patrně rovněž uhynou, nalezli obyvatelé australského města Bushfield ve státě Victoria. Podle Shannon McKayové ze záchranného centra Wildlife Warrnambool je velmi pravděpodobné, že papoušky někdo otrávil obilím. Kakaduové naholící jsou v oblasti velmi častí a ve větším množství dokáží ztropit značný hluk i škody zemědělcům. McKayová ale řekla deníku The Standard, že v posledních týdnech papoušky nebylo skoro vidět.

„Většina uhynulých ptáků byla na komunikaci Road Mckenzies, několik na kruhovém objezdu a asi deset na pozemku dále na jih podél silnice na Hopkins,“ popsala ochranářka listu. Otrava nepostihla jen kakaduy, jeden z místních obyvatel musel urychleně odvézt svého psa na veterinu, protože sežral jednoho z uhynulých ptáků. Obdobné problémy zaznamenali ornitologové i u jednoho divokého orla, který ulovil otráveného, ale ještě živého papouška neschopného letu. Místní úřady proto vyzvaly občany, aby zabránili volnému pobíhání psů a dalším případným otravám.

Šlo o otrávenou pšenici?

Počet uhynulých ptáků zřejmě ještě poroste, dobrovolníci stále pročesávají okolí místa, kde byla koncentrace otrávených ptáků nejvyšší. Papoušci se ale schovávají v korunách stromů, odkud nemohou uletět. „Pokud někdo najde mrtvého kakadua, raději by na něj neměl sahat. Nevíme jistě, čím se tito ptáci otrávili,“ varovala Shannon McKayová. Jeden z místních farmářů ochráncům přírody ukázal hromádku natráveného zrní, kterou vyzvrátil otrávený kakadu. „Vypadalo to na pšenici, ale nevíme, zda ji snědl předtím, než se otrávil, nebo byla právě ona otrávena,“ uvedla McKayová.

Kakaduové naholící nejsou v jižních státech Austrálie příliš oblíbení. Zvláště v místech, kde se shlukují velká hejna těchto papoušků, proti nim protestují místní obyvatelé. V městečku Old Noarlunga ve Victorii dokonce požadovali jejich odstřel, protože papoušci místní budí velmi brzy ráno a křičí až do západu slunce. Navíc se celé městečko doslova topí v jejich výkalech, které místní služby nestačí uklízet.

Úvodní foto: Shannon McKayová/Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..